Autor Wątek: Do Bydlina prawie w 100-lecie Bitwy pod Krzywopłotami  (Przeczytany 424 razy)

Offline Mężczyzna MichałD

  • Wiadomości: 471
  • Miasto: Jura Krakowsko-Częstochowska
  • Na forum od: 27.11.2013
    • Między Wartą, Pilicą i Nidą
Przechodząc wiosną podczas pieszej wędrówki z Dolinek pod Wzgórzem Świętego Krzyża pomyślałem że wypadało by pojawić się tu i świeczki zapalić jesienią. 11 listopada kiedy, sądząc po relacjach w necie, zniczach i wieńcach pod pomnikiem, sporo osób w Bydlinie było, z przyczyn różnych i różniastych przyjechać nie mogłem. Padło, więc na dzisiejszą sobotę o dwa dni wyprzedzającą dokładnie setną rocznicę Bitwy pod Krzywopłotami. Co to za wydarzenie, z czym związane i kto tam walczył to już drogi Czytelniku musisz doczytać we własnym zakresie - trudne zadania to absolutnie nie będzie gdyż sporo o nim pisano w XX-leciu międzywojennym i pisze się nadal.
Wiek temu o wiele zimniej było, pierwszy śnieg spadł, dziś tylko mgła gęsta przez cały dzień się utrzymywała.

Dystans ok. 64km
Włodowice - Kromołów - Ryczów - Bydlin - Kwaśniów - Rodaki - Krępa - Zawiercie - Włodowice

Pełna relacja (25 zdjęć z opisami) na: http://jurapolska.com/wycieczki/rowerowa_15112014.php


Mapka wycieczki


Nowa, odsłonięta 11.XI.2014r. tablica pamiątkowa na remizie w Parkoszowicach.


Ta sama droga na szczycie górki.
Na razie położony dywanik jest od strony Podzamcza do +/- granicy między gminami Ogrodzieniec a Zawiercie. Za zabudowaniami Podzamcza brakuje jeszcze kawałka, ale aktualnie tam prace trwają. Może w przyszłym roku zostanie dociągnięty do samego Bzowa.


Na pograniczu Krzywopłotów i Załęża, w osi natarcie Legionistów pod głazem upamiętniającym śmierć por. Stanisława Paderewskiego dowódcy 3 kompani VI baonu zapalam świeczkę.


Ruiny zameczku-zboru-kościoła na Wzg. Świętego Krzyża w Bydlinie.
Mimo nieudolnego (kolor zaprawy, jakość prac) zabezpieczenia korony ocalałych murów bardzo lubię to miejsce. Tu podobnie jak w Udorzu czy Przewodziszowicach zachował się jeszcze ślad dawnego klimatu Orlich Gniazd.


Niewielki i płytki zalew spiętrzający potok Stoki - strasznie dawno tu nie byłem.


W lasach poniżej zachodniej granicy Jury K-Cz.
O ile samo Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie jest wspaniałe i warto je dokładnie poznać, choć na rowerze będzie to sporo wysiłku nas kosztować, to lasów poniżej zachodniej granicy naszej Jury za bardzo nie trawię. I zamiast pojechać jak rozsądek nakazuje na G. Chełm lub w przeciwną stronę na Świniuszkę to wpadłem na "genialny" pomysł by sprawdzić po raz n-ty, dlaczego nie lubię lasów koło Ogrodzieńca czy Zawiercia. A dlaczego ich nie lubię widać na tym i kolejnych zdjęciach - albo piach po osie, albo korzenie skutecznie wybijające z rytmu, albo ogrom błota w obniżeniach terenu.


Dopiero za mostkiem na Czarnej Przemszy droga jest dobra i stąd już szybko przez Zawiercie do Rudnik i do domu.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.

Offline Mężczyzna Zbyszek

  • Wiadomości: 1472
  • Miasto: Zawiercie
  • Na forum od: 17.02.2009
W Bydlinie byliśmy z markiem.dembowskim 11 listopada w południe. Wieńce, nie nasze  ;), jeszcze widzę leżą.
Po pięknych terenach jechałeś  ;D. Tak blisko siebie mieszkamy i aż dziwne, że jeszcze nie trafiliśmy na siebie.

Offline Mężczyzna MichałD

  • Wiadomości: 471
  • Miasto: Jura Krakowsko-Częstochowska
  • Na forum od: 27.11.2013
    • Między Wartą, Pilicą i Nidą
Wiem, czytałem temat o corocznych wyjazdach 11.XI do Bydlina.
Na pewno gdzieś się już w trasie mijaliśmy, albo spotkaliśmy na jakimś wyjeździe - dawniej trochę jeździłem z ekipą zawierciańską i na wyjazdach ogłaszanych przez ForumJurajskie. Jednak jakiś czas temu odpuściłem jazdy w grupie, gdyż w ciepłej porze roku zazwyczaj w weekendy pracuję. Druga sprawa że podczas prywatnych niekomercyjnych wycieczek cenię sobie niezależność i jazdę gdzie mi pasuje we własnym rytmie, bez słynnego wśród starej ekipy "bo rosołek stygnie" czyli na godz. 13 musimy być w domku  :icon_twisted:
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.

Offline Mężczyzna Zbyszek

  • Wiadomości: 1472
  • Miasto: Zawiercie
  • Na forum od: 17.02.2009
dawniej trochę jeździłem z ekipą zawierciańską i na wyjazdach ogłaszanych przez ForumJurajskie.
Ja z Nimi nie jeździłem - najczęściej mam familijne towarzystwo lub samotnie kręcę się "wokół komina".

Offline Mężczyzna menel

  • Wiadomości: 3311
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 25.03.2012
Zawsze po twoich fotkach klnę drogowców bo na razie Jura zdecydowanie przegrywa ze Świętokrzyskimi.

Tagi: śląskie 
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum