Czy przypadkiem nie boicie się, że stalowy i nie zabezpieczony niczym wieszak obetrze felgę?
Osoby z rowerami to jedna z kategorii osób, które są uznawane za osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, m.in. tak jak osoby z ciężkim i nieporęcznym bagażem. Takich podróżnych nie traktuje się jako pasażerów bez biletu. Nie ma już oddzielnego zapisu w regulaminie tylko o podróżnych przewożących rower, bo krąg osób uprawnionych jest znacznie szerszy, dlatego został wprowadzony zapis ogólny na temat osób niepełnosprawnych i o ograniczonej sprawności ruchowej (paragraf 10 ust. 23 i 24). Wszystkie te osoby nie mają obowiązku zgłaszania braku ważnego biletu na przejazd lub przewóz. Odprawy tych osób dokonuje się bez pobierania opłaty za wydanie biletu w pociągu.
Czy podróżny przewożący rower to osoba o ograniczonej sprawności ruchowej?Tak. Termin „osoby o ograniczonej sprawności ruchowej” oznacza wszystkie osoby, które mają trudności w korzystaniu z pociągów i związanej z nimi infrastruktury. Za takie osoby należy uznać np.: osoby na wózkach inwalidzkich, kobiety w ciąży, osoby mające trudności z chodzeniem, osoby z dziećmi, osoby z ciężkim lub nieporęcznym bagażem, osoby starsze, osoby niedowidzące i niewidzące, osoby niedosłyszące i głuche, osoby z ręką / nogą w gipsie, osoby poruszające się przy pomocy kul / laski, osoby z upośledzeniem w zakresie komunikacji, obcokrajowcy, osoby niskiego wzrostu, dzieci, itp. W świetle powyższych przepisów, za osobę o ograniczonej sprawności ruchowej należy również uważać podróżnego przewożącego w pociągu rower, ponieważ nie może on w sposób nieograniczony poruszać się po pociągu sprawując jednocześnie nadzór nad rowerem. Uwaga! Do osób o ograniczonej sprawności ruchowej nie zalicza się osób, które są pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.Zgodnie z § 10 ust. 23 - 24 Regulaminu przewozu (RPR) oraz art. 3 pkt 15 Rozporządzenia (WE) nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym, osoby niepełnosprawne oraz o ograniczonej sprawności ruchowej nie mają obowiązku zgłaszania braku ważnego biletu na przejazd / przewóz. Odprawy tych osób w pociągach uruchamianych przez Przewozy Regionalne dokonuje się w trakcie kontroli bez pobierania opłaty za wydanie biletu w pociągu.Dodatkowo informujemy, że zgodnie z postanowieniami § 9 ust. 2 pkt 8 lit. d Regulaminu przewozu (RPR), posiadacze biletu sieciowego tygodniowego, podobnie jak posiadacze innych biletów okresowych (odcinkowych, sieciowych i strefowych), mogą kupić bilet na przewóz roweru (za kwotę 5,50 zł), który uprawnia do przewozu roweru w ciągu wskazanego przez podróżnego jednego dnia (w terminie ważności biletu na przejazd).
Tak. Termin „osoby o ograniczonej sprawności ruchowej” oznacza wszystkie osoby, które mają trudności w korzystaniu z pociągów i związanej z nimi infrastruktury.
Borafu, cóż ja na to poradzę, że mam fioła na punkcie swoich rowerków? No i poza tym staram się bardzo dbać o swoje rzeczy