Autor Wątek: Dokładne mapy turystyczne na trasy po Polsce  (Przeczytany 1495 razy)

Offline apaula

  • Wiadomości: 29
  • Miasto: Jelcz-Laskowice
  • Na forum od: 30.03.2012
Wrzucam na bloga http://natrase.ksiegarniamapnik.pl/ wybrane zestawienia map papierowych na różne trasy rowerowe po Polsce. Są to zestawy, które zrobiłam na trasy dla rowerzystów - klientów mojego sklepu.
To dla tych, którym nie wystarczy mapa samochodowa.
Na razie wrzuciłam "omapowanie" na kilka wymyślonych przez klientów tras i sukcesywnie będą dodawane kolejne.
Jeżeli chodzi o same trasy pokazane na mapie google, to ich przebiegi są najczęściej orientacyjne, wygenerowane jako trasy rowerowe. W założeniu rowerzysta szczegóły planuje już na mapie papierowej.

Jak ktoś poszukuje map papierowych na dłuższą wycieczkę, można sobie sprawdzić, czy planowana trasa nie pokrywa się w jakimś stopniu z odcinkiem którejś z opublikowanych na blogu - i mamy podpowiedź jakie mapy papierowe się przydadzą.

Nie mam pewności, czy takie informacje można umieszczać na forum (blog jest powiązany ze sklepem). Jeśli nie, proszę o wybaczenie ;D i jeśli trzeba usunięcie wpisu.




Offline Mężczyzna olo

  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 7073
  • Miasto: Bydgoszcz
  • Na forum od: 12.02.2011
no dokładnie. Jeśli chodzi o mój rejon to ja poleciłbym Okolice Bydgoszczy i Torunia, 1:75 000, wydawnictwo Express Map. Jeśli chodzi o jazdę wzdłuż Wisły to swoim zasięgiem obejmuje odcinek od Nieszawy przez Toruń, Solec, Bydgoszcz, Chełmno aż do Świecia. Dokładna, szczegółowa, dobrej jakości.

Poza tym nie do końca rozumiem to zestawienie. No bo trudno wymagać by ktoś wybierając się na trasę o długości ok. 1000 km kupował aż 25 map! Może niektórzy tak jeżdżą, ja jakoś sobie nie wyobrażam by wydać aż tyle pieniędzy i wieźć tyle makulatury.

No i jeszcze krytycznie na koniec: zakładam, że googlować każdy umie, więc po co komu informacja, że może kupić w księgarni "mapę okolic Radomia". Dużo bardziej przydatna byłaby informacja o np. darmowych mapach dostępnych w biurach informacji turystycznej i innych tego typu miejscach.
Cytat: Hipek
To, co napisał Olo, brzmi rozsądnie.


Offline Kobieta magda

  • Wiadomości: 3323
  • Miasto: Tröjmiasto
  • Na forum od: 19.12.2011
    • Przejażdżkowe zapiski
Moim zdaniem zestawienie całkiem fajne. Weszłam w pomorskie, Kaszuby i widzę mapkę z zasięgiem, jaki obejmują poszczególne mapy. Łatwo więc wybrać tą, która obejmuje obszar, w jaki się ktoś wybiera. Może zamiast tras wystarczyłyby regiony właśnie z zaznaczonym zasięgiem, jakie obejmują poszczególne mapy.
Jeśli chodzi o Sudety to wielbię mapy Expressmap - laminowane. Mam też tej firmy mapy innych gór, ale jeszcze ich nie używałam.


Offline Mężczyzna skaut

  • Wiadomości: 1197
  • Miasto: Józefów - Emilianów
  • Na forum od: 30.11.2014
Dobrze, że autor nie ukrywa, iż jest to pomysł komercyjny. Szczerze, życzę powodzenia i rozwoju projektu, zwłaszcza wśród tych, co się spieszą. Dla mnie planowanie trasy, a więc i wybór map już jest częścią podróży i nic nie zastąpi frajdy, jaką mam oglądając i porównując różne mapy w księgarni. I jeszcze ten zapach farby drukarskiej... . Z racji wieku darzę nieprzemijającym sentymentem mapy WZKart w skali 1:100 000. Są jakby przedłużeniem żywota nieodżałowanych przedwojennych "setek" WIG-owskich. Skala, moim zdaniem, jest rozsądnym kompromisem akceptowalnym dla rowerzysty. I jeszcze walor praktyczny: są tak fajnie składane/łamane, że idealnie pasują do mapnika sakwy na kierownicę Ortlieba - nie trzeba ich zaginać w innych miejscach.

Offline apaula

  • Wiadomości: 29
  • Miasto: Jelcz-Laskowice
  • Na forum od: 30.03.2012
Dzięki za podzielenie się uwagami i przemyśleniami :)

Zerknąłem na kilka tras i wynika, że przeważają albo sztabówki i ich pochodne, albo mapy Compass itp. Polecałbym jednak poszerzenie oferty o mapy "tematyczne" takich wydawnictw jak plan/galileos, cartomedia/eko kapio/regio, ekograf, topmapa, demart, mapy wykonane na zlecenie nadleśnictw, zespołów parków krajobrazowych itp.

W pełni się z Tobą zgadzam i akurat w tych zestawieniach są również mapy Plan/Galileos, Cartomedia (Eko-Kapio, Top Mapa, Sygnatura) czy Eko-Graf i inne. To zależy od regionu kraju - np. Plan/Galileos to głównie Dolny Śląsk i opolszczyzna i tylko częściowo mapy innych regionów, a Eko-Kapio wydaje mapy na wschodnią część Pomorza i zachodnie Mazury.
Sztabówki wrzucam na te odcinki, dla których nie mam (albo nie ma w ogóle wydanych - bo takie kawałki też są) innych typowo turystycznych map. Czyli takie "łatanie dziur". Tę samą metodę stosuję wybierając mapy na swoje wycieczki.

Jeśli chodzi o mój rejon to ja poleciłbym Okolice Bydgoszczy i Torunia, 1:75 000, wydawnictwo Express Map. Jeśli chodzi o jazdę wzdłuż Wisły to swoim zasięgiem obejmuje odcinek od Nieszawy przez Toruń, Solec, Bydgoszcz, Chełmno aż do Świecia. Dokładna, szczegółowa, dobrej jakości.

Olo, no właśnie z tymi okolicami Bydgoszczy i Torunia jest problem, bo nakład mapy ExpressMap jest wyczerpany. Wyczerpany jest też nakład mapy CartoMedia pod tym samym tytułem. Mam swoją używaną ale niestety klientom już tych tytułów nie mogę polecić. Mam nadzieję, że będzie to niedługo wznowione, bo jest spore zapotrzebowanie.


Poza tym nie do końca rozumiem to zestawienie. No bo trudno wymagać by ktoś wybierając się na trasę o długości ok. 1000 km kupował aż 25 map! Może niektórzy tak jeżdżą, ja jakoś sobie nie wyobrażam by wydać aż tyle pieniędzy i wieźć tyle makulatury.


Zestawienia to pomysł, który wyszedł od rowerzystów wybierających w sklepie mapy na trasę. Dostawałam prośby o pomoc w dobraniu map konkretne wyprawy i stąd pomysł. Zresztą wszystkie zestawienia, które wrzucam na bloga to trasy wymyślone przez klientów rowerzystów.
A co kupowania 25 map na trasę 1000 km - to zależy od tego, czego kto potrzebuje. Niektórzy kupują po 40 ;) Są rowerzyści, którym wystarczą mapy samochodowe a są też tacy, którym skala 1:100 000 nie wystarcza i chcą mieć wszystko na "pięćdziesiątkach".


No i jeszcze krytycznie na koniec: zakładam, że googlować każdy umie, więc po co komu informacja, że może kupić w księgarni "mapę okolic Radomia". Dużo bardziej przydatna byłaby informacja o np. darmowych mapach dostępnych w biurach informacji turystycznej i innych tego typu miejscach.


To już pole do popisu dla kogoś innego, może jakiejś organizacji zajmującej się promocją turystyki?

Moim zdaniem zestawienie całkiem fajne. Weszłam w pomorskie, Kaszuby i widzę mapkę z zasięgiem, jaki obejmują poszczególne mapy. Łatwo więc wybrać tą, która obejmuje obszar, w jaki się ktoś wybiera. Może zamiast tras wystarczyłyby regiony właśnie z zaznaczonym zasięgiem, jakie obejmują poszczególne mapy.
Jeśli chodzi o Sudety to wielbię mapy Expressmap - laminowane. Mam też tej firmy mapy innych gór, ale jeszcze ich nie używałam.
Jeśli chodzi o zasięgi, to zrobienie takiego czegoś jak piszesz marzy mi się od dawna ;) Na razie brak możliwości, żeby przysiąść do tematu w tym momencie. Ale też myślę, że fajnie byłby to rozwinąć w tym kierunku.
Dobrze, że autor nie ukrywa, iż jest to pomysł komercyjny. Szczerze, życzę powodzenia i rozwoju projektu, zwłaszcza wśród tych, co się spieszą. Dla mnie planowanie trasy, a więc i wybór map już jest częścią podróży i nic nie zastąpi frajdy, jaką mam oglądając i porównując różne mapy w księgarni. I jeszcze ten zapach farby drukarskiej...
Dziękuję :) Mam dokładnie takie samo podejście do planowania trasy. I świetnie rozumiem tych którzy mają podobnie ale z braku możliwości sprawdzenia map na żywo (nie każdy ma dostęp w swojej okolicy do dobrze wyposażonego sklepu z mapami), wypytują mnie o różne szczegóły dotyczące map. Fajnie jest pomagać w tym zakresie ;)





 

Offline Drzewo

  • Wiadomości: 1619
  • Miasto:
  • Na forum od: 16.09.2014
Zastanawiam się w jakim stopniu jest to reklama sklepu z pierwszego linka.

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum