Cytat: MaciekK w 16 Sty 2025, 15:05Niestety im mniej komfortowo czuje się kierowca wyprzedzając, tym robi to ostrożniej.Jako kierowca powiem Ci, [cut] Wnioski?
Niestety im mniej komfortowo czuje się kierowca wyprzedzając, tym robi to ostrożniej.
Migacz jasno mówi, że doganiasz rowerzystę.
Również nierowerujący uczestnicy r. drog. sygnałów się uczą, te (z czasem) rozpoznają.
Garmin i inni wmówili Wam, że zmiana migania poprawia bezpieczeństwo.
Żaden garmin nikomu nic nie wmówił, jest w drugą stronę. Dopiero niedawno dołączyli do grona producentów oświetlenia. Lampki migają odkąd są diodowe i na baterię. U zarania stoi za tym energooszczędność.
Nie o tym mówię. Zwykłe lampki migają. Radary migają z różną częstotliwością, która zależy od wykrytego pojazdu. Ta zmiana częstotliwości nie jest zauważana przez kierowców, którzy nie wiedzą o istnieniu czegoś takiego jak radar w rowerze.
Wiedza o istnieniu radaru lub jej brak nie ma wpływu na to że kierowca zwróci większą uwagę na mocniej świecącą lampkę, którą radar włącza przy zbliżaniu się pojazdu.
Światło błyskowe jest lepiej dostrzegalne niż ciągłe z kilku powodów:Zmiany w jasności: Nasze oczy są bardziej wrażliwe na zmiany w jasności niż na stałe źródła światła. Migające światło przyciąga naszą uwagę, ponieważ nasz mózg rejestruje te zmiany jako coś, co wymaga uwagi.Efekt stroboskopowy: Migające światło może tworzyć efekt stroboskopowy, który sprawia, że obiekty wydają się poruszać skokowo. To dodatkowo przyciąga naszą uwagę i sprawia, że migające światło jest bardziej zauważalne.Kontrast: Migające światło tworzy większy kontrast w porównaniu do otoczenia, co sprawia, że jest łatwiej dostrzegalne, zwłaszcza w warunkach słabej widoczności.Percepcja ruchu: Nasze oczy są zaprojektowane do wykrywania ruchu, a migające światło jest postrzegane jako ruchome, co sprawia, że jest bardziej widoczne.Nieregularne światło błyskowe jest lepiej dostrzegalne niż zwykłe światło błyskowe z kilku powodów:Nieprzewidywalność: Nasze mózgi są bardziej wrażliwe na nieprzewidywalne bodźce. Nieregularne błyski przyciągają naszą uwagę bardziej niż regularne, ponieważ są trudniejsze do przewidzenia i nasz mózg traktuje je jako potencjalnie ważniejsze.Zwiększony kontrast: Nieregularne błyski mogą tworzyć większy kontrast w porównaniu do otoczenia, co sprawia, że są bardziej widoczne, zwłaszcza w warunkach słabej widoczności.Efekt zaskoczenia: Nieregularne błyski mogą wywoływać efekt zaskoczenia, co sprawia, że są bardziej zauważalne i trudniejsze do zignorowania.Różnorodność w jasności i czasie trwania: Nieregularne błyski mogą mieć różną jasność i czas trwania, co dodatkowo przyciąga uwagę i sprawia, że są bardziej widoczne.Czy jest coś jeszcze, o czym chciałbyś porozmawiać?
Bardzo łatwo przychodzi Ci sięganie po wielkie kwantyfikatory.
Zapytałem AI:
Cytat: MaciekK w 17 Sty 2025, 09:42Żaden garmin nikomu nic nie wmówił, jest w drugą stronę. Dopiero niedawno dołączyli do grona producentów oświetlenia. Lampki migają odkąd są diodowe i na baterię. U zarania stoi za tym energooszczędność.Nie o tym mówię. Zwykłe lampki migają. Radary migają z różną częstotliwością, która zależy od wykrytego pojazdu.
Ja bym w ciemno wziął taki tryb w garminie który nie miga wcale jak niczego nie wykrywa a jak już miga to pełną mocą. Niestety takiego nie ma, co ogranicza jego przydatność w podróży.