Pewnie trzeba by ślad GPS-a wrzucić do jakiegoś inteligentnego programu ale takiego uwzględniającego oba te przypadki, jak sądzę z dyskusji, po prostu nie ma.
W OSM jest sprytniejszy algorytm:
Program nie musi być "inteligentny" bo dodawanie i odejmowanie to nieskomplikowane operacje.
Np przypadek mostu nad rzeką. Brana jest pod uwagę wysokość rzeki, czy może mostu? Co z lasem? (często SRTM zawyża)
Ale zauważyłem, że przy wgraniu na Stravę aktywności z pliku .fit - nie ma korekcji wysokości, są po prostu dane z urządzenia. Tyle, że wielu ludzi wgrywa z .gpx, a wtedy Strava nie rozpoznaje urządzenia, czy ma czy nie ma korekcji wysokości. Natomiast jest korekcja czasu jazdy i średniej, bo te wartości niewiele, ale się różnią od tych podawanych przez urządzenie.
A generic “with barometer” device is provided to force the system to use the elevation data from TCX and GPX file types. One only needs to add “with barometer” to the end of the creator name. For example, a TCX file would include something like: <Creator> <Name>My Awesome App with barometer</Name> </Creator>
Czyli próg zliczania podjazdów na Stravie jest aż 10m, teraz wiadomo dlaczego zaniża na stosunkowo płaskich trasach.
Poza tym inna sprawa - dane z pliku .gpx też nie są do końca miarodajne. Turystyczne Garminy mają własne algorytmy zliczania podjazdów, które nie zawsze są powiązane z danymi z .gpx.
dane z pliku co ma np. ustawione rejestrowanie co minutę nie mogą byc tak dokładne jak te, które są liczone na bieżąco.
Tylko Ty jak pamiętam masz urządzenie bez wysokościomierza barometrycznego