Autor Wątek: Albania-Mapy  (Przeczytany 5692 razy)

Offline herco1981

  • Wiadomości: 53
  • Miasto: Irlandia/Rybnik
  • Na forum od: 19.10.2009
Albania-Mapy
« 19 Paź 2009, 23:12 »
W następnym roku wybieram się do Albanii na rowerze,gdzie swoją podróż zacznę w Chorwacji  przez Czarną Górę, Albanię i zakończę w Grecji.Wiecie mapy jakich wydawnictw dotyczących szczególnie Albanii są najlepsze,z tego co wiem to w Polsce nie ma zbytniego wyboru co do map owego kraju,jedyne wydawnictwo na rynku polskim jakie spotkałem to Freytag&Berndt,ale to porażka podobno.Pozdrawiam i czekam na sugestie
herco1981

Offline Mężczyzna Remigiusz

  • Wiadomości: 2112
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 14.06.2007
    • http://www.rowerowarodzinka.pl

Offline Mężczyzna Miciek

  • SAC
  • Wiadomości: 1297
  • Miasto: Hawana, Kuba
  • Na forum od: 08.05.2009
    • Moje wyprawy
Albania-Mapy
« 20 Paź 2009, 09:40 »
Niedawno wyczaiłem tę mapową stronkę i jest jak kopalnia złota :)

Offline herco1981

  • Wiadomości: 53
  • Miasto: Irlandia/Rybnik
  • Na forum od: 19.10.2009
Albania-Mapy
« 20 Paź 2009, 21:53 »
Dzięki za podesłany link,pozdrawiam
herco1981

wad_kz

  • Gość
Albania-Mapy
« 23 Paź 2009, 18:39 »
W tym roku byłem w Albanii i korzystałem z mapy wydawnictwa REISE KNOW-HOW (http://www.reise-know-how.de/). Ponoć mapy tego wydawnictwa są uważane za jedne z najlepszych, szczególnie jeżeli chodzi o kraje dalekie. Skala mapy Albanii to 1:220 000, a więc jest bardzo dokładna.
W Polsce mapy tego wydawnictwa sprzedaje sieć sklepów "Sklep Podróżnika" : http://sp.com.pl/Sklep.php?i=sklepy
Radziłbym jednak planować trasę tak, aby poruszać się głównymi drogami lub drogami, które są zaznaczone jako widokowo atrakcyjne - jest pewność, że to będzie w miarę dobra droga. Pewnego razu pojechałem drugorzędna drogą Kelcyre - Berat, drogą która istniała może 20 lat temu. Mało tego, że musiałem jechać pod górkę po żwirze i wielkich kamieniach, tak jeszcze omal nie zabladzilem w gorach. Odradzam ta droge.

Offline herco1981

  • Wiadomości: 53
  • Miasto: Irlandia/Rybnik
  • Na forum od: 19.10.2009
Albania-Mapy
« 23 Paź 2009, 23:36 »
wad_kz Czy mógłbyś podać jakieś info dotyczące podroży do Albanii ,jakieś wskazówki,porady,refleksje, a może stronki na necie,jeśli oczywiście masz czas.Wiem jest tego masa w necie ale nie ma to jak info z pierwszej reki ,tym bardziej ze nie mam aktualnych sprawozdań z Albanii tylko rok 2006,nic więcej.Dzieki za info będę wdzięczny.
herco1981

Offline herco1981

  • Wiadomości: 53
  • Miasto: Irlandia/Rybnik
  • Na forum od: 19.10.2009
Albania-Mapy
« 24 Paź 2009, 09:23 »
Dzieki bardzo za informacje-poczytam.A w nastepnym roku sam cos przygotuje na forum kiedy to wroce z wyprawy.Pozdrawiam
herco1981

wad_kz

  • Gość
Albania-Mapy
« 24 Paź 2009, 11:41 »
Albania budzi mieszane uczucia, ale jednak pozytywnych jest o wiele wiecej. Wybierajac sie do Albanii, trzeba sie liczyc jaki to jest kraj, jacy ludzie itd. Na poczatku tez myslalem, ze Albanczycy sa walniecie, bo niezaleznie od wieku kazdy gwizdal, krzyczal kiedy przejezdzalem obok i czulem po intonacji, że te okrzyki nie zawsze byly pozytywne. Czlowiek, ktory nieczęsto bywa w takich sytuacjach, czuje sie troche zazenowany, natomiast ja osobiscie kiedy slyszalem jakies gwizdanie, czy krzyk odpowiadelm im tym samym.
Kiedy zostawialem rower na chwile, by dokonac zakupow, to zdarzalo sie, ze wredne dzieciaki cos krecili, dotykali itd., ale wtedy po prostu je przepedzalem i tyle.
Z pewnoscia moge powiedziec, ze Albanczycy goscinnoscia nie ustepuja narodom Kaukazu. W Albanii jedynym sposobem na nocleg powinien być "na gospodarza", a nie rozbijanie sie na dziko. Gdyby Michał zaznał gościnności Albanczyków, to myślę, że jego komentarz nie byłby taki surowy. 7 razy nocowałem w domach Albańczyków (w Zachodniej Macedonii rowniez wiekszosc stanowia Albanczycy) i 7 razy mialem prysznic, pyszna kolacje, czysta posciel i ciekawa rozmowe z ludzmi. Naprawde sa niesamowici. Jeden raz w Macedonskiej Strudze gosc mi wynajal motel, choc prosilem tylko o postawienie namiotu w jego ogrodzie!
Jak juz wczesniej pisalem, radze poruszac sie w Albanii głównymi drogami, a takze nie ma problemu przy jezdzie autostradami, bo ich autostrady (to dotyczy takze Macedonii), sa jak nasze zwykle drogi np. Krakow- Rzeczow.
Trzeba uwazac rowniez na ceny przy dokonywaniu zakupow, poniewaz widzac obcokrajowaca moga oszukiwac przy podawaniu cen.Radze robić zakupy w wiekszych miejscowosciach, tam, gdzie są markety. W marketach zazwyczaj na każdym artykule znajduje sie metka z cena, wiec jest pewnosc, ze nikt nie zrobi w konia.
Wg. mnie, Albania jest jednym z najpiekniejszych, dzikich krajow i bardzo polecam odwiedzenie tego kraju.

Offline Mężczyzna arkadoo

  • Wiadomości: 2767
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 22.11.2006
    • http://www.rower.fan.pl
Albania-Mapy
« 28 Paź 2009, 07:52 »
W relacji kolegów na http://rower.fan.pl/2007_Albania/index.php znajdziesz kilka słów o mapach Albanii.
Watch out where the huskies go,
And don't you eat that yellow snow

Offline herco1981

  • Wiadomości: 53
  • Miasto: Irlandia/Rybnik
  • Na forum od: 19.10.2009
Albania-Mapy
« 28 Paź 2009, 21:40 »
Dzieki wielkie ;)
herco1981

Offline Mężczyzna TatOR

  • Wiadomości: 123
  • Miasto: Wrocław
  • Na forum od: 08.09.2009
Albania-Mapy
« 28 Paź 2009, 22:04 »
Atropos Albanii, to powiem tylko tyle, że dzikie kraje mają w sobie oprócz swego rodzaju uroku jeszcze pewną magię... I nie mam tu na myśli komunizmu, ale biedę a co za tym idzie szczerość i zapewne uczciwość. To jest niesamowite.
Przypomina mi się jak oglądałem na National Geographic wyprawę motocyklową dookoła Afryki z Charley'em Boorman'em i ich wizytę /a właściwie zaproszenie/ do Somalijskiej - jak pamiętam- chatki. Wtedy ten miejscowy człowiek wyciągnął jedyne co miał, a mianowicie kilka listków herbaty. Po prostu nie miał ziemniaka, ryżu, ziarenka zboża czy okrucha chleba. Oddał chłopakom te kilka ostatnich listków herbaty. To było niesamowite, pamiętam jak Charley płakał jak dziecko. Ta bieda, ta gościnność była niesamowita. Ta zwyczajność mnie powaliła z nóg.
To samo jest pewnie w Albanii. Nawet jak pisał wad_kz, że odgonił te biedne dzieciaki co majstrowały przy rowerze :) ... Pewnie też z początku wyrwałbym któremuś wątrobę i ją zjadł, ale przecież to jest właśnie ichniejszy folklor. Te chwile nie wrócą....
Powiedziałem sobie, że muszę kiedyś wybrać się właśnie w takie rejony. Albania, Białoruś, wschodnia Ukraina, Kaukaz... Oj jak ja Wam wszystkim serdecznie tego zazdroszczę...
Pozdrawiam
TatOR

Offline herco1981

  • Wiadomości: 53
  • Miasto: Irlandia/Rybnik
  • Na forum od: 19.10.2009
Albania-Mapy
« 29 Paź 2009, 22:19 »
TatOR to po prostu zacznij działać ,wszystko zaczyna się w głowie!!!!!
To jest moje wielkie marzenie poznać Bałkany ,kiedyś nie miałem możliwości teraz jej mam.
Pamiętać musimy ze tylko raz się żyje i kiedyś będziemy żałować jeśli nie spróbujemy zadziałać teraz.

U mnie tez się nie przelewa ale zostało 8 miechów, wiec kaske na pewno uzbieram,jak by nie było muszę się wyrzec innych rzeczy.

Pozdro i życzę powodzenia w realizacji podroży
herco1981

Offline Mężczyzna sinuche

  • Wiadomości: 2781
  • Miasto: Beskid
  • Na forum od: 17.04.2009
Albania-Mapy
« 7 Lis 2009, 19:21 »
Byłem w Albanii w tym roku - też miałem problem z mapą - rozwiązanie jest proste - planujesz ogólny zarys trasy w Google.maps, a dokładną kupujesz na miejscu(ja kupiłem w miarę dokładną mapę Albanii w Szkodra). Podobnie z mapą Serbii - najdokładniejszą kupiłem na granicy serbskiej.
A  poza tym to polecam Ci tą Albanię - tam jest pięknie (Szkodra to "powrót do przeszłości" i trochę orientu). Ludzie są wspaniali, zawsze ci pomogą a kraj wcale nie jest taki zacofany jak uważają niektórzy "niepodróżnicy".
To jest kraj z ponadprzeciętną liczba stacji benzynowych na km drogi i rekordzistą w występowaniu "lavazho".

Offline herco1981

  • Wiadomości: 53
  • Miasto: Irlandia/Rybnik
  • Na forum od: 19.10.2009
Albania-Mapy
« 8 Lis 2009, 13:46 »
Dzieki bardzo za info. A tak przy okazji to gdzie poza wiekszymi miejscowosciami mozna wymienic pieniadze(tak na wszelki wypadek pytam jak by cos brakło).A moze mile widziane sa dolary czy euro.To nie jest problem,wiem o tym ,poprostu jestem ciekaw ,Pozdro
herco1981

Offline Mężczyzna sinuche

  • Wiadomości: 2781
  • Miasto: Beskid
  • Na forum od: 17.04.2009
Albania-Mapy
« 8 Lis 2009, 14:50 »
Na Bałkanach z walutą jest galimatias. W Serbii są dinary ale płaciłem w dinarach lub euro, w BiH (Bośnia) to zależy na kogo trafisz (jedni chcą dinary inni nie, jeszcze inni nie chcą nawet euro) a mają też swoją walutę, w Czarnogórze płaciłem euro - jak poznają obcego to i  tak ceny są w euro. W Albanii są leki - ale nawet ich nie wymieniałem tylko płaciłem w euro ( nawet w supermarkecie ) tylko musisz mieć drobne - albo zaokrąglasz w górę.
W sumie to najprościej mieć jedną walutę (euro), bo jak zaczniesz przeliczać to i tak się pogubisz i nie wiesz co ile kosztuje. W Albanii handel przeważnie nie jest rejestrowany, więc dogadujesz się ze sprzedawcą co do ceny i waluty - myślę że najpopularniejsze jest euro.
Na bałkanach (pomijając wybrzeże) jest bardzo mało turystów a w Albanii to już prawie nie widać obcokrajowców - dlatego wszyscy się tobą interesują i chcą zarobić.

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum