Autor Wątek: Jaka piasta z prądnicą?  (Przeczytany 73882 razy)

Offline Mężczyzna Mariusz

  • Jestem, jaki jestem...
  • Wiadomości: 1945
  • Miasto: Leszno
  • Na forum od: 18.02.2012
Odp: Jaka piasta z prądnicą?
« 30 Paź 2016, 20:07 »
Nie jest budowana z elementów smd, więc solidniejsza.
yyy? Co jest niesolidnego w SMD?
Wiecho pewnie wspomina czasy, kiedy cyna do lutowania była jeszcze cyną a nie tym czymś teraz.
W dobie internetu każdy kreuje swój wizerunek, tak jak chciałby, by widzieli go inni...
Każdy jest tu seksbombą, póki ma top fejs i konto, plastikowe lale nadymane jak ponton,
Ukryci za nickiem, poznają się jednym klikiem, bajerują się zamiast słowem plikiem...  
A trików jest bez liku, tą albo tą, która lepszy robi dzióbek na fejsiku...Ulepieni jak z plastiku, takich ludzi jest bez liku, żyj naprawdę, nie w wirtualnym cyrku...     Mesajah

Offline Mężczyzna byczys

  • Wiadomości: 1404
  • Miasto: Tychy
  • Na forum od: 30.09.2013
    • Moje relacje z ultramaratonów rowerowych
Odp: Jaka piasta z prądnicą?
« 30 Paź 2016, 20:58 »
Na przednim kole mam zaplecione coś takiego:
http://www.sinewavecycles.com/products/sp-pd-8-dynamo-hub
Do tego wpięty mam jakiś stabilizator samoróbkę z Allegro. Dalej przewód leci do lampki przedniej, a po drodze na krótko mam wpięty przewód z wyjściem USB, do którego wpinam w razie potrzeby telefon. Nie mogę jednak w tym czasie korzystać z lampki, bo prąd jest za mały by obsłużyć oba urządzenia.
Generalnie jestem bardzo zadowolony. Po około 20kkm piasta nie posiada żadnych luzów. Koło niejednokrotnie dostało po dupie na nierównościach - ogólnie nie oszczędzam roweru jakoś szczególnie.

Myślę nad zmianą okablowania na mniej chałupnicze. Z drugiej strony działa i po co zmieniać. Obawiam się jednak, że zawiedzie mnie w najmniej oczekiwanym momencie.

Na tę chwilę jest w porządku. Mam nadzieję, że jeszcze posłuży chociaż drugie tyle - wtedy będę zadowolony w pełni.

Offline Mężczyzna wiecho

  • Wiadomości: 250
  • Miasto: Bydgoszcz
  • Na forum od: 01.01.2016
Odp: Jaka piasta z prądnicą?
« 30 Paź 2016, 21:14 »

Shutter precision PD-8. Mam w wersji zwykłej czyli ośka 9 mm i pod ośkę 15 mm. Wersję 9mm polecam, działa bez zarzutu. 15 mm ma jakiś feler. Dość szybko pojawiają się luzy. Być może jest to kwestia warunków użytkowania. Do modelu na 15 mm jest w zestawie redukcja na 9mm. Niewiele to zmienia jeśli chodzi o pojawianie się luzu - sprawdzone w jeździe terenowej, być może na szosie będzie żyła dłużej.
15 mm jest na łożyskach maszynowych. Nie wiem jakie łożyskowanie ma ta na 9mm.  Będę swoją obserwował w takim razie. Po ilu km twoja dostała luzu i w jakich warunkach terenowych jeździłeś?
Rower... to dla mnie już obowiązek... stał się pasją...i chyba filozofią życia...

Offline pajak

  • Wiadomości: 1846
  • Miasto: Gdynia
  • Na forum od: 22.06.2010
Odp: Jaka piasta z prądnicą?
« 30 Paź 2016, 21:46 »
Myślę nad zmianą okablowania na mniej chałupnicze. Z drugiej strony działa i po co zmieniać. Obawiam się jednak, że zawiedzie mnie w najmniej oczekiwanym momencie.

Na tę chwilę jest w porządku. Mam nadzieję, że jeszcze posłuży chociaż drugie tyle - wtedy będę zadowolony w pełni.
Mam podobny problem. "Dynamowa" ładowarka była przetestowana, dobrze działała. Zmieniłem technologię na 18650, teraz ciągle zastanawiam się nad poprawkami..
Oczywiście korzystam z wersji tymczasowej, która mnie jeszcze nie zawiodła. Ale wydajność 1A.. jednak za mało jak na nowe telefony, muszę to poprawić :P
Trole są samotnikami i unikają słońca.

Offline Mężczyzna Borafu

  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 10709
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 02.04.2010
Odp: Jaka piasta z prądnicą?
« 30 Paź 2016, 22:29 »
SMD to głównie uproszczenie montażu taśmowego. No i elementy, które ciężko urwać, więc mogą być bardziej odporne na wstrząsy (bo nie wystają jak klasyczne). Cała płytka może być sporo mniejsza. ROHS? Jak zastosujesz ten sam gówniany lut do dużych elementów, to lepiej przecież nie będzie. Pytanie, bardziej ufamy maszynce, która ustawia elementy i podgrzewa lut, czy jakiemuś biednemu chińczykowi, który musi ręcznie lutować wszystko?
Tak się tylko wetnę delikatnie.
Lutowanie na fali było standardem przed wprowadzeniem SMD i to nawet w Polsce w czasach komuny, więc wybór "SMD czy montaż tradycyjny (przewlekany)" nie jest w żadnym wypadku równoznaczny z wyborem "lutowanie maszynowe czy lutowanie ręczne".

Offline Mężczyzna sinuche

  • Wiadomości: 2810
  • Miasto: Beskid
  • Na forum od: 17.04.2009
Odp: Jaka piasta z prądnicą?
« 31 Paź 2016, 05:17 »
Miałem do czynienia z piastą z dynamem, jakiś Nexus (tak tylko próbowałem, to znajomego było). On miał problem ze zbyt wysokim napięciem przy dużych szybkościach. Przetwornica - modyfikowana samoróbka z allegro, w której strzelały kondensatory, doszliśmy do wniosku że to od podwyższonego napięcia (a może i częstotliwości).
Warto na to zwrócić uwagę.
Poza tym, dla mnie ta piasta była za ciężka, i miała wyczuwalne opory jak przełożyłem do swojego roweru.

blondas

  • Gość
Odp: Jaka piasta z prądnicą?
« 31 Paź 2016, 09:00 »
15 mm jest na łożyskach maszynowych. Nie wiem jakie łożyskowanie ma ta na 9mm.  Będę swoją obserwował w takim razie. Po ilu km twoja dostała luzu i w jakich warunkach terenowych jeździłeś?
Pierwsze dynamo którego uzywałem to właśnie SP-8 w wersji oś 15 mm + redukcja do 9.
Dynama ściągał Dusza, zanim jeszcze pojawiły się w Polsce.
Docelowo miało jeździć w amortyzatorze z ośką 15. Jednak wcześniej trafiło do zwykłego sztywnego widelca pod ośkę 9. Jeździłem głównie terenowo, Mazury, Bory Tucholskie, lokalnie w Kampinosie. Pierwsze objawy były w okolicach 1,5-2 kkm. Przemkowe dynamo też zaczęło łapać lekki luz choć nieco później. Chyba dlatego, że od początku jeździło z ośką, a nie jak u mnie z redukcją.
Dynama pojechały na reklamację. Dostaliśmy nowe, ale swojego jeszcze nie zaplotłem. Może dobrze ponieważ dynamo w rowerze Saszki chyba już w kanadzie chyba zaczęło łapać luz. Przemka SON kręci się idealnie. I dlatego chcąc mieć dynamo pod ośkę trzeba chyba wyłożyć kasę na SON'a.  W tzw międzyczasie kupiłem nowe SP-8 pod 9 do innego roweru. Kręci się już ponad rok i nic się z nim nie dzieje. Używam głównie w mieście i trochę w lekkim terenie (rower niby przełajowy).

Offline Mężczyzna wiecho

  • Wiadomości: 250
  • Miasto: Bydgoszcz
  • Na forum od: 01.01.2016
Odp: Jaka piasta z prądnicą?
« 31 Paź 2016, 09:39 »
Jeszcze jedno pytanie. Ja kupiłem SP-8X. czy ten X ma znaczenie takie, ze jest ona na 15mm, czy jest to nowsza piasta. Z opisu widać, że chyba tak. Sporo za nią zapłaciłem. Czy były też SP-8 na 15 mm.?
Rower... to dla mnie już obowiązek... stał się pasją...i chyba filozofią życia...

Offline Mężczyzna Ricardo

  • Wiadomości: 817
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 25.05.2011
Odp: Jaka piasta z prądnicą?
« 31 Paź 2016, 09:42 »
Ja kiedyś gdzieś wyczytałem że Shutter Precision to kopia SON'a, pytanie tylko jak dobrze jest skopiowana. Ja już ponad rok użytkuję właśnie piastę Shutter Precision PD-8. Przejechała ze mną TCR i kilka dłuższych (500-700km) wyjazdów bez problemów, obecny przebieg ok. 7-8 tyś km, żadnych luzów nie zauważyłem, ale jest to moje drugie koło i na co dzień go nie używam, tylko podczas dłuższych kilkudniowych wyjazdów, generalnie mogę je polecić. Większy problem jest z doborem przetwornicy którą podłączysz pod dynamo. Ja zacząłem ok układu przetwornicy z allegro za kilkanaście złotych, jakiś czas działało ok, duży był też prąd ładowania na wyjściu - ok 1A, no ale na TCR padła mi od wstrząsów pierwszego dnia. Miałem również fajną małą przetwornicę PowerBug - ta dawała na wyjściu tylko 500mA i jak poprzednia też padła. Pozostaje chyba kupić sprawdzony The Plug od Supernova ale cena dość wysoka.

Offline Mężczyzna skrzysie.k

  • Kapituła MP-P 2019
  • Absent.With.Out.Leave
  • Wiadomości: 2676
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 29.01.2016
    • Szlaki i Drogi
Odp: Jaka piasta z prądnicą?
« 31 Paź 2016, 12:07 »
Turysta, dzięki za ten wątek (uprzedziłeś mnie)! Przymierzam się zmontowania systemu (dynamo+lampa+ładowarka usb) w oparciu o markowe dynamo, pod koło 28" i hamulce tarczowe. Zgromadziłem sporo informacji, ale jeszcze brakuje mi doświadczeń z tzw. "pierwszej ręki", więc fajnie, że wypowiadają się tu osoby testujące różne urządzenia.

Pierwotnie przychylałem się do następującego zestawu:

Dynamo: Schmidt SON28 (ew. Shutter Precision PD-8)
Ładowarka USB: Sinewave Cycles Reactor (ew. Cycle2Charge V2 lub Plug III)
Lampa: Supernova E3 PRO2 + E3 Tail Light 2

Zalety systemu: bardzo lekkie i przy tym najbardziej wydajne oraz posiadające najmniejsze opory toczenia dynamo na rynku, w połączeniu z Sinewave Cycles Reactor ładuje równocześnie lampę i przez usb przy prędkościach powyżej 14.4km/h, zaczyna ładować od 5.5km/h, nie odcina ładowania przy prędkościach >40km/h, wodoszczelność elektroniki (Sinewave ma ją zatopioną w żywicy), montowany na kapslu sterów, lampa z wyłącznikiem - wówczas cały prąd idzie na ładowanie przez usb, a, że mam powerbank Goal Zero na Eneloopy 2550 mAh AA (4 szt.) to przy dwóch kompletach baterii stwarza to  możliwość ich wymiany oraz posiadania np. zapasowego oświetlenia awaryjnego (na jedno-dwa ogniwa), czy ładowania ogniw do nawigacji typu Etrex30.

Wadą tego systemu jest jego zawrotna cena ...

Po lekturze tego artykułu, w którym jest zawarty przegląd różnych urządzeń zakończony kilkoma wskazówkami, wiem, że system zacznę budować w oparciu o dynamo - Schmidt SON28. Cała reszta pozostaje kwestią otwartą.

Instalacja Sinewave

Mocny głos za Shutter Precision

Sporo - wszystkiego




« Ostatnia zmiana: 31 Paź 2016, 12:21 Krzysiek Sobiecki »

Offline Mężczyzna dodoelk

  • Wiadomości: 466
  • Miasto: Ełk
  • Na forum od: 14.01.2015
Odp: Jaka piasta z prądnicą?
« 31 Paź 2016, 12:57 »
Ja mam lampkę taką ->  https://www.rowerystylowe.pl/p-3692/busch-amp-muller-lumotec-iq2-luxos-u-90-lux Oprócz tego że świeci mocno i ma super rozkład światła ma od razu wbudowane w siebie złącze USB. Po BBT, gdy ruszaliśmy z Ustrzyk maiłem mały problem z "pilotem" zebrała się chyba jakaś wilgoć w środku, bo samoczynnie zapalała mi się lampka. Gdy wyschło wszystko wróciło do normy. Próbowałem także nocą świecić i ładować i przy wyższej prędkości rzędu 30km/h także ładuje. Tylna lampka jest podpięta do przedniej, nigdy nie widziałem żadnego innego rozwiązania, i wydaje mi się to chyba jest standard jeśli chodzi o tylne światło.


Niedawno odkryłem także mniej przyjemną wiadomość. Mianowicie. Zająłem się czyszczeniem, smarowaniem i tak dalej więc pomyślałem także o serwisie łożysk w piaście. Okazuje się że nie ma możliwości zrobić tego samemu, trzeba piastę wysłać do producenta. Kosztuje to bodajże 30 USD. Po przejechaniu pewnie koło 7-8 tys. km nic się nie dzieje, i na razie nie będę się piasty tykał, ale w przyszłym roku po sezonie trzeba będzie się serwisem zająć.



Offline Mężczyzna skrzysie.k

  • Kapituła MP-P 2019
  • Absent.With.Out.Leave
  • Wiadomości: 2676
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 29.01.2016
    • Szlaki i Drogi
Odp: Jaka piasta z prądnicą?
« 31 Paź 2016, 13:11 »
Ja mam lampkę taką ->  https://www.rowerystylowe.pl/p-3692/busch-amp-muller-lumotec-iq2-luxos-u-90-lux .... Tylna lampka jest podpięta do przedniej, nigdy nie widziałem żadnego innego rozwiązania, i wydaje mi się to chyba jest standard jeśli chodzi o tylne światło.

Trzy pytania: jaką masz prądnicę, co to za model tylnego oświetlenia i czy w tym przełączniku na kierownicy jest gniazdo usb?

Offline Mężczyzna dodoelk

  • Wiadomości: 466
  • Miasto: Ełk
  • Na forum od: 14.01.2015
Odp: Jaka piasta z prądnicą?
« 31 Paź 2016, 13:30 »
- mam sp-8 w wersji pod h-ce szczękowe
- jest tak, że z lampki wychodzi kabelek na końcu którego jest "pilot", z niego z kolei odchodzi drugi na końcu którego jest złączka okrągła z gwintem. Możesz ją zatkać (dołączoną zatyczką gumową), jeśli nie używasz,  albo przykręcić krótki kabelek zakończony żeńskim USB typu A. Potem wtykasz już co Ci tam pasuje.
- z tyłu mam https://www.rowerystylowe.pl/p-4016/tylna-lampka-busch-amp-muller-secula-line-tec wersja mocowana na sztycę, ja zamontowałem na widełkach, wtedy nikomu po gałach nie świeci gdy się jedzie w grupie

Offline Mężczyzna skrzysie.k

  • Kapituła MP-P 2019
  • Absent.With.Out.Leave
  • Wiadomości: 2676
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 29.01.2016
    • Szlaki i Drogi
Odp: Jaka piasta z prądnicą?
« 31 Paź 2016, 16:14 »
Dzięki za info.

Ciekawy patent wymyśliła Supernova, której lampa E3 pro montowana była wraz z tylnym oświetleniem do AWOL-a Evo rocznik 2016. Rower otrzymał bowiem montowaną w sterach ładowarkę USB (Plug III) oraz tzw. Supernova Plug Switch - mały dźinks w baranku, do przełączania prądu między lampą a usb.

Całość zasila prądnica Shimano DH-3D32, która wymaga lampy z przełącznikiem.

Offline średni

  • Wiadomości: 1383
  • Miasto: Strzelce Op.
  • Na forum od: 18.02.2009
Odp: Jaka piasta z prądnicą?
« 31 Paź 2016, 22:32 »
Nawiązując do tego tematu spróbuję się podpiąć pod ten wątek żeby nie tworzyć nowego.

A więc zważyłem kółeczka i sprawy mają się tak:
H PLUS SON ARCHERTYP 32 BLACK + DYnamo Shutter PD-8 na oś 9mm-bez tarczy hamulcowej.





Mavic A317/32 Disc + piasta Novatec-koło z tarczą i bez plus odblaski.





I do tego lampka Supernowa sprawdzona w boju z Fenixem BT20 na najmocniejszym trybie
Kręcone z ręki dlatego obraz trochę lata:
Fenix BT20

&feature=em-upload_owner#action=share

Supernova

&feature=em-upload_owner

Lampka i oświetlony napis z boku podczas jazdy ;)


« Ostatnia zmiana: 31 Paź 2016, 22:42 średni »
Kto nie podróżuje nie zna wartości człowieka.
"Góry Uczą Pokory"

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum