Autor Wątek: wycieczki widokowo kulinarne  (Przeczytany 148053 razy)

Offline PABLO

  • Wiadomości: 3673
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 25.03.2011
    • http://www.klub-karpacki.org
Odp: wycieczki widokowo kulinarne
« 9 Lut 2024, 15:32 »
Oczywiście w moim stylu, czyli analogowy full, bikepacking, liofy.

Liofy to full wypas.

Offline Mężczyzna rufiano

  • Wiadomości: 1943
  • Miasto:
  • Na forum od: 03.02.2014
Odp: wycieczki widokowo kulinarne
« 9 Lut 2024, 15:37 »
wracając do amr i części którą jechałem.. ( mtb i opona 29x2.6) to nie wyobrażam sobie jechać tego gravelem na 700x45 ::) ogólnie jestem pełen podziwu dla zawodników .. jest to naprawdę trudna trasa

tak samo nie wyobrażam sobie jechać trasy typu torino/nicea na mtb 29x2.6

jak wiadomo .. nie ma roweru uniwersalnego/idealnego
a z barankiem to zapoznałem sie ze dwa lata temu , była to miłość od pierwszej jazdy..
choć na początku ...przed jazdą ..wzbraniałem się jak jasna cholera..

jest i część 2

https://bikepacking.com/bikes/2024-atlas-mountain-race-rigs-part-2/

widać że vittoria mezcal najpopularniejsza..
« Ostatnia zmiana: 9 Lut 2024, 16:18 rufiano »

Offline Mężczyzna MaciekK

  • Wiadomości: 1647
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 14.07.2017
Odp: wycieczki widokowo kulinarne
« 9 Lut 2024, 16:24 »
Ale wszystko zależy w jakim terenie. Na szutrówkach na nizinach na gravelu spokojnie się pociągnie i do tego się nadaje. Tu to nie ma co przesadzać bo gravele świetnie się mają na rynku.

Nikt tego nie neguje. Sam mam gravela i nawet MTB da się tym pojeździć turystycznie. Napisałem tylko, że ten mój Marin to się od mojego Gianta sprzed 30 lat różni tylko kierownicą. To co się sprzedawało jako gravele 5 lat temu, czyli opony 32mm itp. to się okazało nietrafione.

Tyle, ze to nie jest przykład reprezentatywny. Oczywiście, ze są ludzie, którzy robią już parodię bikepackingu, jak nie spakujesz się w mniej niż 10-12kg to sakwy mają więcej sensu.

Już te 12 kg to się robi czołg i ciężko to upchnąć do klasycznego zestawu toreb.

Sam tailfin bez przytroczonego niczego do niego tak zmienia balans masy roweru, że w zasadzie nie da się poderwać obu kół na raz i tylne na dziurach strasznie obrywa w porównaniu z rowerem z podsiodłówką.

Robiłem z Tailflinem dwie terenowe wyprawy i spokojnie daje radę. A potrzeby podrzucania tyłu roweru nie odczuwam, wystarczy jak się podnoszę na siodełku. Oczywiście dla mocno technicznej jazdy to nie sensu, ale w takiej jeździe to każdy bagaż będzie przeszkadzać.

Ja jeżdżę z Tailfinem na bardziej turystyczne wyjazdy, gdzie chcę mieć możlowość doształowania czegoś cięższego na ostatni odcinek przed biwakiem i mnie denerwuje jak tylne koło podskakuje na nierównościach gdy podniosę tyłek do góry. Dać się da, ale rower już jednak zmienia zdecydowanie charakter. Coś za coś.

Tylko Alpe Adria to nie jest przykład reprezentatywny, to już się zrobiła niemal cepelia, co roku na FB to widzę z 50 ogłoszeń ludzi chcących tam jechać. To już jest wyjazd z cyklu lekko, łatwo i przyjemnie dla ludzi z minimalnym doświadczeniem, młodszy brat szlaku nad Dunajem. Natomiast jak jedziesz naprawdę po Alpach, jeździsz przełęczami, a nie dolinami - to potrzeba redukcji bagażu jednak rośnie.

Tylko tak jak napisał podjazdy - nikt prawie po Alpach bikepackingowo nie jeździ. Mam podobne spostrzeżenia. Nie widzę też nic złego w podróżach rowerowych gdzie jest lekko i przyjemnie dla ludzi z minimalnym doświadczeniem :) Oni właśnie potrzebują więcej pojemności i oferta dla nich będzie rosła. Te wyprawy po przełęczach Alpejskich z minimalnym ekwipunkiem to właśnie, wbrew marketingowym materiałom kurcząca się nisza, zastępowana przez jednodniówki na elektrykach.

Offline Mężczyzna Elwood

  • Od 2009-03-26
  • Wiadomości: 1580
  • Miasto: Przystanek Oliwa
  • Na forum od: 07.02.2023
Odp: wycieczki widokowo kulinarne
« 9 Lut 2024, 17:32 »
To prawda, bikepacking minimalistyczny w masowym wydaniu się nie przyjął...
Za to doskonale przyjął się u minimalistów, do których był adresowany.

Kto ma rację dzień wcześniej od innych, przez dobę uchodzi za idiotę.

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3778
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Odp: wycieczki widokowo kulinarne
« 9 Lut 2024, 20:02 »
Liofy to full wypas.
Full wypas jest gdy wchodzisz do schroniska na przełęczy Bernina i zamawiasz danie obiadowe za 51 franków i do tego piwo za 9 franków, czyli zostawiasz na miejscu 280 złotych. A to jedno z tańszych miejsc w Szwajcarii, za 100 franków też kiedyś jadłem.
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna misiek

  • Wiadomości: 690
  • Miasto: Rzeszów
  • Na forum od: 04.11.2018
Odp: wycieczki widokowo kulinarne
« 9 Lut 2024, 21:37 »
... jest i część 2

Tandem przebija wszystko  :lol: Jazda czymś takim w terenie to prawdziwa sztuka.
Pozdrawiam,
Krzysiek


Offline Mężczyzna lary

  • Wiadomości: 133
  • Miasto: polska
  • Na forum od: 05.06.2013
Odp: wycieczki widokowo kulinarne
« 9 Lut 2024, 22:13 »

jest i część 2

https://bikepacking.com/bikes/2024-atlas-mountain-race-rigs-part-2/

widać że vittoria mezcal najpopularniejsza..

Właśnie też na to patrzyłem ,  zagęszczenie VITTORIA MEZCAL na rowerach turbo srogie :), rzuca się to w oczy bo reszta setupów jak wiadomo bardzo indywidualna, macie jakieś opinie o tej gumie?

Offline Mężczyzna MaciekK

  • Wiadomości: 1647
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 14.07.2017
Odp: wycieczki widokowo kulinarne
« 9 Lut 2024, 22:36 »
To prawda, bikepacking minimalistyczny w masowym wydaniu się nie przyjął...
Za to doskonale przyjął się u minimalistów, do których był adresowany.

Dokładnie. Dobrze, że jest oferta szersza niż tylko trekking pod sakwy lub minimalistyczny bikepacking pod szosę. Ja się odnajduję w całym spektrum tego zjawiska w zależności od potrzeb.

Liofy to full wypas.
Full wypas jest gdy wchodzisz do schroniska na przełęczy Bernina i zamawiasz danie obiadowe za 51 franków i do tego piwo za 9 franków, czyli zostawiasz na miejscu 280 złotych. A to jedno z tańszych miejsc w Szwajcarii, za 100 franków też kiedyś jadłem.

A jak wozisz Lio w wiekszej ilości? Ja bardzo lubię Lio Food, ale ich opakowania są mało poręczne i pomimo oszczędności na wadze, to mi kalorie w kubaturze wychodzą podobnie do mieszanki studenckiej ;D, czyli średnio na jeża. Zastanawiałem się, czy np. nie zsypać kilku paczek przed wyjazdem do jednego opakowania/żeby zaoszczędzić na objętości, której zawsze najbardziej brakuje... tylko, czy to się nie zacznie psuć?

Offline Mężczyzna rufiano

  • Wiadomości: 1943
  • Miasto:
  • Na forum od: 03.02.2014
Odp: wycieczki widokowo kulinarne
« 9 Lut 2024, 22:41 »

jest i część 2

https://bikepacking.com/bikes/2024-atlas-mountain-race-rigs-part-2/

widać że vittoria mezcal najpopularniejsza..

Właśnie też na to patrzyłem ,  zagęszczenie VITTORIA MEZCAL na rowerach turbo srogie :), rzuca się to w oczy bo reszta setupów jak wiadomo bardzo indywidualna, macie jakieś opinie o tej gumie?

same dobre , szybka .. w piasku/ śniegu tez swietnie sobie radzi ..
zreszta .. jechałem na nich cześć trasy AMR 😉

Offline Mężczyzna lary

  • Wiadomości: 133
  • Miasto: polska
  • Na forum od: 05.06.2013
Odp: wycieczki widokowo kulinarne
« 9 Lut 2024, 23:14 »
Coś w tym musi być , statystycznie przynajmniej od razu widać , 36 osób na vittoria jedzie przy czym jest to zazwyczaj MEZCAL lub mix MEZCAL/BARZ0

Offline PABLO

  • Wiadomości: 3673
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 25.03.2011
    • http://www.klub-karpacki.org
Odp: wycieczki widokowo kulinarne
« 10 Lut 2024, 11:46 »
Ja bardzo lubię Lio Food

Ja traktuję liofy jako dodatek/smak/sos. Posiłek opieram na wypełniaczu (kuskus, ryż, kasza gryczana, makaron, itp.). Do tego na zasadzie sosu stosuję liofilizat. Zwykle jeden na kilka osób lub jeden na 2-3 posiłki/dni. Wychodzi taniej, pożywniej, no i nie mszę wozić całego zapasu - wypełniacze da się na bieżąco kupić w zasadzie wszędzie gdzie żyją ludzie.

Kaszę gryczaną, ryż, itp. daje się tanio kpić w postaci pre-gotowanej instant, do zalania gorącą wodą.

Granero - Ryż i kasza INSTANT
« Ostatnia zmiana: 10 Lut 2024, 11:52 PABLO »

Offline Mężczyzna Elwood

  • Od 2009-03-26
  • Wiadomości: 1580
  • Miasto: Przystanek Oliwa
  • Na forum od: 07.02.2023
Odp: wycieczki widokowo kulinarne
« 10 Lut 2024, 11:55 »
Maciek, dobrze kombinujesz.
Nic Ci się nie zepsuje, bo wrogiem liofów jest wilgoć.
Uzupełnieniem diety wycieczkowej kiedy nie mamy dostępu do żarcia, są koktajle z białka serwatkowego. Trzeba jednak znaleźć kilku chętnych na worek 20kg i wtedy wpc wychodzi grosze. 100gr dostarczanego w ten sposób białka extra, to znakomite uzupełnienie jego niedoborów.
Oczywista przygotowujesz sobie w worku strunowym odpowiednią kompozycję smakowa i po temacie.
Kto ma rację dzień wcześniej od innych, przez dobę uchodzi za idiotę.

Offline Mężczyzna MaciekK

  • Wiadomości: 1647
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 14.07.2017
Odp: wycieczki widokowo kulinarne
« 11 Lut 2024, 10:37 »
Ja od czasu przygotowań do MRDP zupełnie pozbyłem się potrzeby jedzenia ciepłych posiłków. To bardzo upraszcza logistykę. Całość pętli zrobiłem na może dwóch/trzech wizytach w knajpach a lało prawie 10 dni. Reszta to suchy prowiant, najczęściej mieszanka studencka/kabanosy plus okazjonalnie kupowane pieczywo. Nawet w zimie gotuję w zasadzie tylko herbatę/kawę. Tylko takie podejście ma właśnie konsekwencje objętościowe. Potestuję liofizaty i te kasze instant, bo chciałbym radykalnie zwiększyć autonomię na niektórych wycieczkach, zwłaszcza pieszych/narciarskich.

Offline Mężczyzna Gio

  • [Gio], nie [Dżio]
  • Wiadomości: 82
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 17.05.2019
Odp: wycieczki widokowo kulinarne
« 11 Lut 2024, 11:34 »
Polecam w tej kwestii spojrzeć też na rozmaite płatki. Owsiane można kupić wszędzie, a coraz więcej jest sklepów gdzie sprzedaja też gryczane, jaglane, jęczmienne i inne.
           

Offline Mężczyzna MaciekK

  • Wiadomości: 1647
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 14.07.2017
Odp: wycieczki widokowo kulinarne
« 11 Lut 2024, 12:28 »
Płatki na codzień są zdrowe itp. Bez dodatków to w zasadzie sam węgiel i błonnik, na 100g mają niewiele kalorii. Porównanie 370 kcal węgli do mieszanki studenckiej, ktora ma 550, czy liof Tikka Masala 700 w 120g zbilansowanych dań wypada słabo.

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum