Autor Wątek: Śpiwór  (Przeczytany 183924 razy)

Offline Mężczyzna TripRider

  • Wiadomości: 416
  • Miasto: Pomorze Środkowe
  • Na forum od: 29.07.2019
Odp: Śpiwór
« 13 Mar 2024, 18:24 »
Ale jak to ma być jednorazowa akcja to chyba bym szedł w syntetyka.

Raczej nie jednorazowa, ale też nie jestem takim hardcorem jak @podjazdy  ;D

Pewnie raczej nigdy nie wybiorę się na biwak na mrozie i w śniegu.

Myślę, że 0stC to moje minimum.

Dlatego ten śpiwór
https://www.decathlon.pl/p/spiwor-trekkingowy-forclaz-mt900-0-c-puchowy/_/R-p-309272?mc=8575975
wydaje się rozsądną propozycją.

Wcześniejsze, które podałem też wyglądają nieźle, tylko waga robi się podwójna.

Online Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3722
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Odp: Śpiwór
« 13 Mar 2024, 18:29 »
Często używany puch warto prac aby przywrócić mu sprężystość.
Jak śpiwór leży sobie rozłożony, to wiele nie traci na sprężystości. Ważne, aby zaraz po powrocie go rozłożyć, nie następnego dnia, żeby jak najkrócej był ubity w sakwie. Można go też napuszyć, czyli trochę nim potrząsać, pomerdać, żeby ten puch zyskał więcej przestrzeni na czas składowania.

Przy wyprawie pieszej, jeśli nie będzie non-stop padać, to można w ciągu dnia trochę suszyć śpiwór na postojach. Kwestia jak się zapakuje plecak i na ile dostępny będzie śpiwór podczas marszu. Zresztą można i podczas marszu go suszyć, ale to już wymaga wcześniejszego przygotowania się, jak go chcemy rozłożyć.
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna kouczan

  • Wiadomości: 245
  • Miasto: Częstochowa
  • Na forum od: 14.07.2017
Odp: Śpiwór
« 13 Mar 2024, 18:32 »
Bardziej chodziło mi o to że taki śpiwór najzwyczajniej w świecie przy używaniu się brudzi. Nie mówię że trzeba prac po każdym wyjeździe, ale jak spędzasz w nim z 50 dni w roku to bym z raz na 2 lata go wyprał.

Offline Mężczyzna TripRider

  • Wiadomości: 416
  • Miasto: Pomorze Środkowe
  • Na forum od: 29.07.2019
Odp: Śpiwór
« 13 Mar 2024, 19:12 »
Może zacznijmy od podstaw   :)

Jeżeli ktoś nie planuje ekstremalnych noclegów w temperaturze niższej niż powiedzmy -5stC to nie znajdzie dobrego śpiwora puchowego za ~800 zł? Zawsze to muszą być mega topowe marki z cenami min. 1500 zł?

Odnośnie tego to jeszcze widzę coś takiego:
Alpinus Ducklight 400
https://militaria.pl/p/spiwor-alpinus-ducklight-400-szary-2230239?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwncWvBhD_ARIsAEb2HW_TOnwBAt6E7olic12ixEkFyxP0c-PMUVEvE5qw0qp0viBIpwjoKT0aAuxxEALw_wcB
Zna ktoś?

Offline Mężczyzna kouczan

  • Wiadomości: 245
  • Miasto: Częstochowa
  • Na forum od: 14.07.2017
Odp: Śpiwór
« 13 Mar 2024, 20:18 »
Nie zawsze muszą to być top marki. Mnie też cebula bolała jak kupowałem Cumulusa (właściwie to dwa). Czy kupiłbym drugi raz - nie wiem. Przekonali mnie tym, że mogłem sobie go poszerzyć i dosypać puchu.
Myślę, że znajdziesz jakiś śpiwór nawet w połowie ceny. Jednak weź pod uwagę, że te ceny nie wynikają z widzimisię. Tak jak z rowerami. Moja żona jeździła na Romecie za 2.5k, teraz przesiadła się na Silexa za ponad 2 razy tyle i mówi, że teraz dopiero odczuwa radość z jazdy.
Wracając do meritum, ten z Decathlonu to w rozmiarze XL już kawał kloca. Patrząc na wymiary jest też dosyć wąski. Ja na przykład dlatego brałem Cumulusa, bo mogłem go poszerzyć, a że się wiercę w nocy i nie śpię na plecach to w takim jak ten z Deca bym się nie wyspał.
Jak byś szedł w syntetyka to popatrz na Snugpaka. Myślę, że w tych wymiarach i w podobnej wadze co Forclaz coś znajdziesz za połowę ceny.
Jak byś jechał rowerem to te kilkaset gramów pewnie nie zrobiłyby różnicy, ale że walisz z buta to już powinieneś gramy obcinać.
Tak z ciekawości zapytam - jakie masz doświadczenie z takimi długimi dystansami z buta?

Online Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3722
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Odp: Śpiwór
« 13 Mar 2024, 20:28 »
Nie schodź poniżej 500 g puchu, bo mocno ograniczysz sobie możliwości noclegowe. Ja stary puchowy śpiwór 300 g puchu używam teraz jako śpiwór "schroniskowy", czyli na noclegi pod dachem. No i latem jak są naprawdę ciepłe noce. Kiedyś spałem w nim przy temperaturze około zera, jak był nowy, skończyło się dwoma tygodniami gorączki +40 stopni.
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna MaciekK

  • Wiadomości: 1638
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 14.07.2017
Odp: Śpiwór
« 13 Mar 2024, 23:45 »
Mam starego syntetyka z Decathlonu Forclaz Ultralight 0-5stC.
Było 3-4stC. Przemarzłem, mimo, że do zmarźluchów nie należę.

Zanim coś kupisz odpowiedz sobie na kilka pytań. Po pierwsze - na czym spałeś? Rzadko producent śpiworów wspomina, że śpiwór w zasadzie nie izoluje od spodu, bo leżąc zgniatasz izolację. Drugie pytanie, czy śpiwór nie jest o jeden rozmiar za mały? Za mały śpiwór nie ma sensu. Przeczytaj sobie też o sumowaniu puchu w śpiworach. Jeśli twój syntetyk jest na tyle obszerny, żeby w środku rozprężył się cieniutki śpiwór puchowy za 200 zł, to tolerancja termiczna wzrośnie w tym zestawie o około 10°C, a Ty będziesz miał minimalistyczny śpiwór na lato.
« Ostatnia zmiana: 13 Mar 2024, 23:50 MaciekK »

Offline Mężczyzna Dziadek

  • Wiadomości: 1505
  • Miasto: Szczytno, Pionki
  • Na forum od: 05.01.2017
Odp: Śpiwór
« 14 Mar 2024, 08:03 »
(...)
Wracając do meritum, ten z Decathlonu to w rozmiarze XL już kawał kloca. Patrząc na wymiary jest też dosyć wąski. Ja na przykład dlatego brałem Cumulusa, bo mogłem go poszerzyć, a że się wiercę w nocy i nie śpię na plecach to w takim jak ten z Deca bym się nie wyspał.
Jak byś szedł w syntetyka to popatrz na Snugpaka. Myślę, że w tych wymiarach i w podobnej wadze co Forclaz coś znajdziesz za połowę ceny.
(...)
Względem wymiarów bezkonkurencyjny jest zestaw komandoski: https://mountainwarfaregear.blogspot.com/p/spiwor-nieprzemakalny-z-wkadka-puchowa.html?_sm_au_=iVV46MW6RTJVvPjq3W1NjKQRvcNkt. Można znależć na OLX za ok.700
Ja też się wiercę a ponadto mam gabarytowy nadwymiar, dlatego go nabyłem. Nie spałem dużo - tylko w maju kilka nocy w puchowym; było aż za ciepło. Za to w podobnej wadze Snugpak https://armyworld.pl/pl/products/spiwor-letni-jungle-bag-7-c-2-c-olive-11.html nawet na lato jest za słaby (panuje opinia, że zawyżają parametry).

Offline Mężczyzna TripRider

  • Wiadomości: 416
  • Miasto: Pomorze Środkowe
  • Na forum od: 29.07.2019
Odp: Śpiwór
« 14 Mar 2024, 08:25 »
Tak z ciekawości zapytam - jakie masz doświadczenie z takimi długimi dystansami z buta?

Nie mam, to pójdę :-) A tak poważnie to 1-dniowe wycieczki po 30-40 km. Trochę terenowych ultra rowerowych (400-700 km). Wyjdzie w praniu.

Przekopałem się przez ten wątek do 2020 roku i zaczyna mnie to przerastać. Min. 500 g puchu, więcej CUIN to nie lepiej tylko gorzej, bo bardziej chłonie wodę, jak już to tylko hydrofobowy, piórka trzeba wyskubywać, ale to normalne...

Obstawiam, że w syntetyku typu Volven Expedition będzie porównywalnie ciepło do puchowego o tych parametrach. Różnica to ok. 900g więcej. Chyba będę w stanie to przeboleć.

Co do Snugpak Jungle Bag, to mam i jeśli o mnie chodzi - latem spokojnie daje radę.

Offline Mężczyzna kouczan

  • Wiadomości: 245
  • Miasto: Częstochowa
  • Na forum od: 14.07.2017
Odp: Śpiwór
« 14 Mar 2024, 08:31 »
Tak z ciekawości zapytam - jakie masz doświadczenie z takimi długimi dystansami z buta?

Nie mam, to pójdę :-) A tak poważnie to 1-dniowe wycieczki po 30-40 km. Trochę terenowych ultra rowerowych (400-700 km). Wyjdzie w praniu.

Nie pytałem złośliwie. Kiedyś też planuje zmierzyć się ze szlakiem długodystansowym i pytam na przyszłość :)

Zamieszam Ci jeszcze, ale tutaj masz skarbnice wiedzy o puchówkach:

https://ngt.pl/thread-721.html

a tutaj blog gościa co łazi takie dystanse:

http://ginvilla.blogspot.com/

Offline Mężczyzna MaciekK

  • Wiadomości: 1638
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 14.07.2017
Odp: Śpiwór
« 14 Mar 2024, 08:59 »
Tak z ciekawości zapytam - jakie masz doświadczenie z takimi długimi dystansami z buta?

Nie mam, to pójdę :-)

Jedyne słuszne podejście. Parafrazując mojego idola - trzeba wyjść z domu zanim się dojdzie do wniosku, że to bez sensu.

Offline Mężczyzna TripRider

  • Wiadomości: 416
  • Miasto: Pomorze Środkowe
  • Na forum od: 29.07.2019
Odp: Śpiwór
« 14 Mar 2024, 09:22 »
Nie mam, to pójdę :-)

Jedyne słuszne podejście. Parafrazując mojego idola - trzeba wyjść z domu zanim się dojdzie do wniosku, że to bez sensu.

Dobre. Chyba sobie wydrukuję  :D

Drugi dzień siedzę nad tymi śpiworami.

Temat, mimo  tytułu "Śpiwór" dotyczy głównie puchowych.

A syntetyczne, które teoretycznie mają dobre parametry ciepła i stosunkowo niską wagę?

Snugpak Softie 6 Kestrel 0stC komfort, -5stC min. 1200 g
https://allegro.pl/oferta/spiwor-snugpak-softie-6-kestrel-olive-prawy-13171448276

To realne? Może jakieś inne podobne?
« Ostatnia zmiana: 14 Mar 2024, 09:28 TripRider »

Offline Mężczyzna MaciekK

  • Wiadomości: 1638
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 14.07.2017
Odp: Śpiwór
« 14 Mar 2024, 09:51 »
Łatwo doradzać kup pan śpiwór wyprawowy z zapasem 10°C, niestety termika to sprawa bardzo indywidualna. Jak znam życie, to to co Cie dojedzie na tej wyprawie bedzie z kategorii "nigdy bym o tym nie pomyślał". To co podesłałem biorę pojutrze jako zewnętrzny śpiwór na siedemdziesiąty równoleznik i jak wrócę to będzie znaczyło, że wystarczył  ;D

Offline Mężczyzna TripRider

  • Wiadomości: 416
  • Miasto: Pomorze Środkowe
  • Na forum od: 29.07.2019
Odp: Śpiwór
« 14 Mar 2024, 11:53 »
To co podesłałem biorę pojutrze jako zewnętrzny śpiwór na siedemdziesiąty równoleznik i jak wrócę to będzie znaczyło, że wystarczył  ;D

To też niezła przygoda się szykuje  :).

Piszesz "zewnętrzny", czyli coś tam jeszcze masz dodatkowo...

Teoretyzując zacząłem zastanawiać się nad zwiększeniem budżetu i teraz (jak to szybko się zmienia...) myślę o tych opcjach:
Cumulus Mysterious Traveller 500
https://cumulus.equipment/pl_pl/spiwor-puchowy-mysterious-traveller-500.html
Fjord Nansen Svalbard 450 Goose
https://fjordnansen.pl/katalog/spiwor-puchowy-svalbard-450-goose-mid-left-7c-765g/

Cena podobna. Który pewniejszy?
« Ostatnia zmiana: 14 Mar 2024, 12:05 TripRider »

Offline maku

  • Wiadomości: 323
  • Miasto:
  • Na forum od: 08.06.2013
Odp: Śpiwór
« 14 Mar 2024, 12:25 »
W sumie nie napisałeś gdzie idziesz i o jakiej porze roku :) Ja mam Light Linea 400 z nieco słabszymi deklarowanymi parametrami i-jak dla mnie-w okresie około-letnim nadaje się bardziej jako kołdra. Aczkolwiek odczuwanie zimna jest sprawą do pewnego stopnia indywidualną. Odnoszę też wrażenie, że Cumulus parametry deklaruje raczej konserwatywnie.

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum