Autor Wątek: Śpiwór  (Przeczytany 184764 razy)

Offline Mężczyzna worek_foliowy

  • Wiadomości: 10327
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 11.02.2012
Odp: Śpiwór
« 14 Lis 2020, 18:08 »
A nie lepiej namiot?
Dokładnie, namiot chroni od wiatru sporo lepiej niż hamak.
Na jesień i zimę dla pełnego komfortu warto mieć tarp z drzwiami lub doczepiane drzwi.

Jeśli nie ma się zamykanego tarpa, to trzeba upewnić się z której strony wieje. Można też spać w miejscu gdzie przed wiatrem chronią drzewa.
Janus: "Generalnie nie ogarniam 3D i notorycznie wpadam na ściany, chodzę w kółko [...]"

Offline Mężczyzna sinuche

  • Wiadomości: 2784
  • Miasto: Beskid
  • Na forum od: 17.04.2009
Odp: Śpiwór
« 14 Lis 2020, 18:17 »
Z parowaniem w czasie snu też jest problem, w czasie normalnego snu (nie po wysiłku) można stracić 0.5 - 1l wody.
Po wysiłku (rowerowym) tej wody paruje znacznie więcej, latem w namiocie/spiworze, wieczorem,  do 2 godzin zajmuje mi osiągnięcie właściwej (niższej) temperatury (pocę się). Dodatkowo, w nocy zwykle piję ok 1l wody.
Część tej wody zostaje w spiworze.
Jesienią/zimą problem parowania ciała w śpiworze (po wysiłku) tez występuje (może jest mniejszy, ale jest). Rozbijasz namiot, wpadasz szybko do śpiwora (bo zimno), a organizm, przyzwyczajony do wysiłku, paruje.

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19648
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Odp: Śpiwór
« 14 Lis 2020, 18:34 »
***** *** gdzie masz napisane, że worek_foliowy spał w hamaku w namiocie? No gdzie? A jeśli nie spał w hamaku w namiocie, to jakim cudem miał przycierać kurtką, śpiworem czy czapką o ścianki namiotu? Co najwyżej o moskitierę, jeśli miał takową.

Czytaj co komentujesz. A komentowałeś ogólną wypowiedź Worka, w której była mowa m.in. o namiocie, a nie wypowiedź jedynie o hamaku. I do tego się odniosłem.

Offline Mężczyzna maper

  • Wiadomości: 1683
  • Miasto: Straszyn
  • Na forum od: 15.02.2016
Odp: Śpiwór
« 14 Lis 2020, 18:52 »
Bajka. Jak widok z samolotu.

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19648
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Odp: Śpiwór
« 14 Lis 2020, 19:55 »
Przestań już te popisy dawać i na siłę starać się dowalić, bo cienkie to jest.
Na ten post odpowiadałeś, w żadnym razie nie dotyczy tylko hamaku:
Dużo zależy od ochrony przed wiatrem. Ostatnio spałem w hamaku, śpiwór 400, miałem na sobie bluzę i kurtkę puchową. Przy około 7 (??) stopniach no i było zimno. Następna noc była chłodniejsza, ale dołożyłem jeszcze kurtkę gore-tex, lepiej się schowałem przed wiatrem i było całkiem przyzwoicie. Przeciąg może bez problemu obniżyć odczuwalną temperaturę o 7 stopni.

Zamiast grubego śpiwora chyba lepiej wziąć cienką kurtkę puchową i ewentualnie skarpety wełniane (zwłaszcza jeśli ma się hamak). Kurtka ma ten plus, że ma szersze zastosowanie.


Offline Mężczyzna Król Julian

  • Wiadomości: 7284
  • Miasto: Pabianice
  • Na forum od: 14.02.2017
Odp: Śpiwór
« 15 Lis 2020, 13:56 »
@365 wracam do tematu Aegismax. Kupiłem model G2. Ogólnie mogę potwierdzić spostrzeżenia Worka. Śpiwór był teraz na Antywyprawce. Był pełen komfort termiczny. +4 bielizna i cienka wkładka. Śpiwór ma 700g - 95% puchu gęsiego, 800 CUIN.  Myślę, że jeżeli chcesz przyoszczędzic wobec "uznanych" producentów to kupując ten produkt wiele nie ryzykujesz.

A większą mi rozkoszą podróż niż przybycie!

Offline Mężczyzna 365

  • Wiadomości: 675
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 27.02.2018
Odp: Śpiwór
« 16 Lis 2020, 14:52 »
Oglądałem Ali ze wszystkich stron i jakoś nie mogę znaleźć ceny promocyjnej, w której warto by było go kupić. Może dlatego, że nie jestem jakoś specjalnie internetowy (poproszę córkę o pomoc  ;D) ale za każdym razem wychodziła mi cena blisko 7 stówek. Gdybym dostał G2 w lepszych pieniądzach to faktycznie jest wart grzechu.
Na ten moment i w tej cenie nie widzę przewagi do chociażby FN 300 MID - waga niższa, wkład gorszy bo kaczy ale uważam, że jakoś to przeżyję, cena jednak niższa no i z gwarancją w Chinach jest różnie, tu mam producenta na miejscu.
A z ciekawostek pogrzebałem po forach i różnie wypowiadają się ludzie na temat puchu hydrofobowego. Że może się kruszyć w dłuższym okresie użytkowania, że impregnacja może nie wytrzymać eksploatacji itp. No i że podobno firmy już nie idą tą drogą ale raczej stosują lepsze materiały wierzchnie niż impregnację wkładu. Nie wiem ile w tym prawdy, nie mam jak zweryfikować, nie jestem specjalistą.
Paweł.

Offline Mężczyzna yoshko

  • Administrator
  • Kto smaruje ten jedzie.
  • Wiadomości: 15517
  • Miasto: Strzelce Opolskie - Biała Podlaska
  • Na forum od: 11.06.2009
    • Blog Yoshkowy
Odp: Śpiwór
« 16 Lis 2020, 14:59 »
Swój G1 kupiłem za 123 $ i podczas antywyprawki byłem zadowolony. Temperatura około 5 stopni i wysoka wilgotność

Offline Mężczyzna globalbus

  • Wiadomości: 7327
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 03.05.2011
    • blog podróżniczy
Odp: Śpiwór
« 16 Lis 2020, 15:15 »
Że może się kruszyć w dłuższym okresie użytkowania, że impregnacja może nie wytrzymać eksploatacji itp.
Może, czy faktycznie jest przypadek, że ktoś to opisał?  ;)
W puchu hydrofobowym są dwie technologie, powlekanie silikonem i powlekanie chemią od DWR. To drugie jest popularniejsze i większość produktów na tym bazuje. Jedyne ryzyko jest takie, że ten DWR kiedyś zejdzie (wtedy masz zwykły puch bez dodatków). Zanim się to stanie, to sporo się pokorzysta. Utopienie sakw w rzece, a potem wyciągnięcie puszącej się kurtki, to bardzo fajna rzecz (trenowane w Mongolii)

My home is where my bike is.

Offline Mężczyzna worek_foliowy

  • Wiadomości: 10327
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 11.02.2012
Odp: Śpiwór
« 16 Lis 2020, 15:16 »
Puch kaczy ma zdaje się mniejszą żywotność.
Janus: "Generalnie nie ogarniam 3D i notorycznie wpadam na ściany, chodzę w kółko [...]"

Offline miki150

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 6699
  • Miasto: Jeteborno
  • Na forum od: 05.07.2010
Odp: Śpiwór
« 16 Lis 2020, 15:23 »
Czy puch hydrofobowy ma obniżoną oddychalność? Zauważyłem, że strasznie się pocę w moim nowym śpiworze Sea to summit. Myślałem że to ultralajtowa powłoka źle oddycha, ale może to jednak wina puchu?

Jest taki kiepski, że jak się go zwija od góry, to powietrze prawie nie chce z niego wychodzić.

Offline Mężczyzna szy

  • Wiadomości: 3146
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 29.04.2009
Odp: Śpiwór
« 16 Lis 2020, 15:27 »
że jak się go zwija od góry

Wiesz, że się nie zwija śpiworów? Producenci radzą po prostu wpychać bezładnie śpiwór do worka.

(abstrahując)

Szy.

Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce, w Niemczech i w Europie

Offline miki150

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 6699
  • Miasto: Jeteborno
  • Na forum od: 05.07.2010
Odp: Śpiwór
« 16 Lis 2020, 15:28 »
Ok, jak się go wpycha bezładnie do worka zaczynając od góry :)

Offline Mężczyzna globalbus

  • Wiadomości: 7327
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 03.05.2011
    • blog podróżniczy
Odp: Śpiwór
« 16 Lis 2020, 15:30 »
nie zauważyłem czegoś takiego. Jeśli coś blokuje wypuszczanie powietrza, to raczej materiał. Co to za tkanina?
Kurtkę mam na pertex endurance, od spodu pertex quantum. Śpiwór cumulusa mam nowszy, więc ma nowe odpowiedniki (pertex quantum pro/quantum)

My home is where my bike is.

Offline miki150

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 6699
  • Miasto: Jeteborno
  • Na forum od: 05.07.2010
Odp: Śpiwór
« 16 Lis 2020, 15:36 »
W specyfikacji jest tylko "high performance 10D Nylon shell and 7D lining fabrics". W jakiejś recenzji wyczytałem, że to Pertex Quantum, ale na 100% nie ma pewności.

https://seatosummit.com/product/spark-sleeping-bag-spii/


Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum