Wszystkie elemnety powinny byc na napięcie min. 60V (diody i kondensatory) ponieważ dynamo nieobciążone (a zawsze trafią się takie momenty) daje napięcie do 60V.Dodatkowo, jeżeli lampka jest cały czas pod napięciem, a wyłącznik światła nie odcina zasilania, to trzeba się upewnić jakie max. napięcie toleruje elektronika lampki i do tego napięcia dobrać diodę Zenera która będzie ograniczała wysokie napięcie z dynama.Jeżeli nie ma ogranicznika (diody Zenera) to tylko kwestia czasu (i prędkości ) jak padną kondensatory i inne półprzewodniki w lampce.
Z tym termostatem trochę przesadziłeś
Ale racja, grzeją się. Ja dałem 2 zenerki na 24V (szeregowo, za mostkiem) razem 48V.
Przy wyższym napięciu odcięcia (zenera) wydziela się mniejsza moc na diodach (ale 2x5W to musi być)Jak odetniesz na 15V to jednak więcej mocy się wydziela (dynamo przy takim napięciu generuje większą moc niż na 48V)
Nie podejdzie do 15V zanim nie zaczniemy naprawdę szybko zjeżdżać z jakiejś górki (oczywiście przy podłaczonym odbiorniku). Dlatego koniecznie lampkę wyłaczamy przed diodami zenera.
Cytat: zly-sze w 1 Gru 2022, 18:08Nie podejdzie do 15V zanim nie zaczniemy naprawdę szybko zjeżdżać z jakiejś górki (oczywiście przy podłaczonym odbiorniku). Dlatego koniecznie lampkę wyłaczamy przed diodami zenera.No tak jest.Tylko w moim układzie nie ma wyłącznika (nie chciałem dodatkowego, zawodnego elementu mechanicznego).Cała ładowarka działa non-stop, nie wyłączam tego (tylko kabel przy dynamie).Przetwornica jest na max. 60V i wszystko hula. Nawet kondensator nie jest zbyt pojemny, przetwornica sobie radzi.
W naszym przypadku z lampką na nieznane (myślę że kilkanaście volt) napięcie, dodanie zenerki na 15V może być jednak lepszym pomysłem. A jednak jest napięcie max. 48V dla lampki. Więc można odcinać, powiedzmy na 40-44V zenerami.A sama lampka sobie ustali optymalne napięcie pracy.Dodatkowo, widzę moc konieczną do zasilania lampki 7.5W.Zwykłe 3W dynamo tego nie da, mozna liczyc max na 5W. Niestety, chyba tych nominalnych lumenów z lampki nie uzyskasz.
Panowie, a ile % więcej światła będzie w stosunku do tego mostka co jest teraz? >30% czy <10%. Bo jak podłącze powerbank to różnica jest ledwie zauważalna i szacuje ją na mniej niż 10%.
A czy ten mostek prostowniczy co mam i link do niego podałem wcześniej to ma wbudowany ogranicznik napięcia?
Ok, dzięki. Jeśli będzie Lampka na sztywno podłączona bez włącznika i cały czas się świeciła, nawet w dzień to ten ogranicznik nie jest potrzebny?