Autor Wątek: Podlasie - wyprawa szlakiem najciekawszych atrakcji przyrodniczych  (Przeczytany 32943 razy)

Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1230
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
MEC:
Górę Zamkową w SPK mam już dodaną w tym śladzie, tak jak Górę Cisową.

Lester:
Zastanowię się nad tym dębem. Czy do niego trzeba przedzierać się przez las, czy da się podjechać rowerem, a właściwie ciężkim zestawem z 50 kg przyczepką, 4 sakwami i worem? Jeżeli nie to w jakiej odległości jest od najbliższej jezdnej ścieżki (pewnie tej na północy). No i czy to drzewo jeszcze żyje? Na Twoim zaznaczeniu z satelity widać mocarne drzewo, ale jakby bez liści (chyba, że to wiosna i nie zdążyło wypuścić). Objazd przez Filipy mogę rozważyć, tym bardziej, że po północnej stronie Narwi w tym miejscu nie ma nic ciekawego. Te ptaki to na tych stawach?

Strękową Górę faktycznie najlepiej byłoby połączyć z zachodnim brzegiem Biebrzy. Zastanawiałem się nad nim i nawet czytałem o mieszkańcach tego regionu w NG, ale wydało mi się to mniej ciekawe dla dzieciaków, no i nie odnalazłem miejsc noclegowych na kempingach. Od strony Carskiej Drogi mamy kilka kładek (na jednej kiedyś byliśmy), no i ścieżki edukacyjne, a także kilka biwaków sygnowanych przez BPN. Myślałem też chwilę o powrocie z Augustowa właściwie po zachodniej stronie Biebrzy jadąc z Augustowa, ale to jak dostanę dodatkowy urlop. Nie przekreślam tej ścieżki. W razie czego zrealizujemy ją kiedy indziej jak ponownie odwiedzimy znajomą z Borsukówki (koło Tykocina). Co do Twierdzy dowiem się wcześniej jak wygląda zwiedzanie. Za długo też nie może trwać, najlepiej do godziny lub półtorej. Później dzieciaki zaczynają się nudzić, mamy to przećwiczone.

Waldic
:
To też jakaś koncepcja:) Szkoda, że po wschodniej stronie nie ma miejsca na nocleg pod namiotem.

Kierunkowy22:
Ten środek to dobra opcja dla dzieciaków. Pomyślę, chociaż z uwagi na brak alternatyw w przedostaniu się na drugą stronę Biebrzy pewnie musielibyśmy wracać do mostu w Łosinkach tą samą drogą, popatrzę jeszcze.

Dziękuję za informację o nieznanych wiaduktach, jeżeli rozszerzę wariant trasy wpiszę je na listę. Tam gdzie te duchy rozumiem trzeba spać na dziko? Jak tak, to nie wiem czy żona by się nie bała, bo dzieciaki akurat lubią takie historie:) No i ta agroturystyka fajna, zapisuję jako miejscówkę do noclegu!

« Ostatnia zmiana: 13 Sty 2022, 10:30 Felek »
Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Lester

  • Gość
Do dębu Rudosław nie podjedziesz rowerem. Dostęp do niego jest z polany od południa. Do dębu od drogi przejezdnej rowerom jest około 300 metrów. Ostatnio byłem pod Rudosławem dokładnie rok temu na nartach biegowych. Liści nie zauważyłem ;) Tych nawet  latem zbyt wielu bym się nie spodziewał. Jest to drzewo częściowo obumarłe. Stawy pietkowskie to dobre miejsce do obserwacji wielu gatunków ptaków. Szczególnie zimorodka. No ale latem to raczej trudno będzie Wam go tam zaobserwować.

« Ostatnia zmiana: 13 Sty 2022, 18:30 Lester »

Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1230
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Offline Mężczyzna Sebastian

  • Wiadomości: 184
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 22.03.2015
    • Dzieciaki w Plecaki
W Białowieży polecam odwiedzić rezerwat ścisły (można odwiedzić tylko z przewodnikiem) - nasze dzieciaki były zachwycone opowieściami i tym miejscem i oczywiście kładkę żebra żubra + rezerwat pokazowy.

Pole namiotowe w siedzibie Narwiańskiego Parku to w zasadzie raczej pole biwakowe ale ma niezłą infrastrukturę i jest często odwiedzane przez komary i meszki w okresie letnim :D
Ale warto odwiedzić siedzibę Parku ze względu na kolejne kładki, możliwość wypożyczenia kajaków i bardzo fajne centrum edukacyjne, także na świeżym powietrzu :)

Tykocin - oczywiście zamek i rynek, wspomniana już wioska bociania.

Biebrzański Park - widok na rozlewiska Biebrzy z Goniądza (jest tam plaża nad Biebrzą, nie wiem czy pole namiotowe). Ale nocleg polecam u Króla Biebrzy na trasie Carską Drogą. Magiczne miejsce, w którym rano budzą nas ptaki - jest tak głośno od ich obecności :)

Gdy kilka lat temu jechałem Carską z dziećmi, ruch był mały - w majówkę i w wakacje. Od czasów Covidu zauważyłem, że ruch sporo większy a samochody jakby przyśpieszyły :( Polecam ten wpis Bikeaway w celu znalezienia alternatywy - https://www.facebook.com/bikeawaypl/posts/2923182247898106
Oczywiście różnego rodzaju kładki i wieże widokowe, z których można wypatrzeć łosia - polecam wziąć lornetkę i różne ciekawe ptaki, np. bekasy.

W Białobrzegach oczywiście kolejna śluza, zresztą w samym Augustowie też są - warto zmodyfikować trasę i wybrać się np. na kajaki po Rospudzie!

W okolicach Aten jest Wigierska Kolej Wąskotorowa, w Kruszniku nad Jez. Mulaczysko - jeszcze jakieś 30 lat temu było fajne pole namiotowe, pewnie jest jeszcze ;) W Bryzglu molo, z którego można popływać i spora wiata.

Suwalski Park - oczywiście siedziba Parku Krajobrazowego wraz z ogrodem doświadczeń, spacer ścieżką wokół, głazowiska Bachanowo i Łopuchowskie. W Mierkiniach gospodarze Dworczyska nad Hańczą czasami przyjmują namioty - polecam tam zamówić obiad, lokalne specjały i świetny teren dla dzieci i na odpoczynek - można zrobić ognisko, poleżeć w hamaku :) Generalnie Suwalszczyzna to spore przewyższenia.

Polecam kilku relacji z moich pobytów w tych stronach, podaję wskazówki praktyczne.

Puszcza Białowieska - https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/6834/pomysl-na-wyprawe-rowerowa-z-dziecmi---puszcza-bialowieska-i-bia

Podlaska pętla od Białegostoku - Białystok z Carską Drogą i Królem Biebrzy - https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/6582/gdy-nie-ma-dzieci-czyli-podlasie-na-rowerze

Od Biebrzańskiego po Wigry - https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/6640/pomysl-na-wyprawe-rowerowa-z-dziecmi---podlaskie

Suwalski Park Krajobrazowy - https://www.dzieciakiwplecaki.pl/wycieczki-z-dzieckiem/7280/wycieczka-rowerowa-z-dziecmi---dookola-jeziora-hancza---trasa-dl
https://www.dzieciakiwplecaki.pl/wycieczki-z-dzieckiem/7281/rowerem-z-dziecmi-po-suwalskim-parku-krajobrazowym

Atrakcje i wycieczki jednodniowe w okolicach, w których planujesz jeździć - https://www.dzieciakiwplecaki.pl/atrakcje-wycieczki-dla-dzieci?DistrictId=12

Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1230
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
Sebastian:
Dziękuję za obszerny wpis! Zamiast zwiedzania rezerwatu wybrałem Zagrodę Pokazową Żubrów. Rezerwat odkładam na przyszłość, na wycieczkę bez rowerów.

Czy ten nocleg u Króla Biebrzy to to: https://grupabiwakowa.pl/budy/ masz może jakiś namiar (telefon/mail) by sprawdzić czy to funkcjonuje?

Co do Carskiej Drogi zdaję sobie sprawę, że jest tam głównie las i coraz bardziej zastanawiam się czy nie zmodyfikować trasy szczególnie pod kątem noclegu na polu biwakowym należącym do BPN (nieopodal Mścich). Tak naprawdę byłoby idealne objechać ten fragment Biebrzy po stronie wschodniej i zachodniej.

Śluzy powoli sobie oznaczam jako miejsca do odwiedzenia, Ateny też mam na trasie.

W wolnej chwili przeczytam wpis Bikeaway'a (zacząłem czytać i wydaje się ciekawe) oraz Twoje opisy. Jak pojawią się pytania z pewnością napiszę.

Jeszcze raz dziękuję!
Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Offline Mężczyzna Waldic

  • Wiadomości: 674
  • Miasto: Elbląg
  • Na forum od: 23.01.2010
Tykocin - oczywiście zamek i rynek, wspomniana już wioska bociania.
Zamek to współczesna rekonstrukcja wybudowana przez białostockiego dewelopera. Oczywista to jest moim zdaniem synagoga i muzeum w niej.

Offline Mężczyzna Sebastian

  • Wiadomości: 184
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 22.03.2015
    • Dzieciaki w Plecaki
Waldic,
Przepraszam za to faux pas :)
Zapewne dla dorosłych tak. Ja pisałem atrakcje pod kątem dzieci bo wiem, że Felek ma 3.

Offline Mężczyzna Waldic

  • Wiadomości: 674
  • Miasto: Elbląg
  • Na forum od: 23.01.2010
Tykocin jest na tyle mały, że dadzą radę ogarnąć wszystko :)

Offline Mężczyzna Sebastian

  • Wiadomości: 184
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 22.03.2015
    • Dzieciaki w Plecaki
Sebastian

Czy ten nocleg u Króla Biebrzy to to: https://grupabiwakowa.pl/budy/ masz może jakiś namiar (telefon/mail) by sprawdzić czy to funkcjonuje?
Tak, to ten sam nocleg. My dowiedzieliśmy się o nim przypadkiem od osób w restauracji w Dobarzu. Pan Krzysztof Kawenczyński ma swój profil na FB, warto zapytać. Odpisuje z opóźnieniem bo na  polu brak zasięgu :)

Offline EASYRIDER77

  • Wiadomości: 4805
  • Miasto: INOWROCŁAW
  • Na forum od: 27.07.2010
Jechałem w zeszłym roku tę słynną carską drogę i szczerze mówiąc nie rozumiem zachwytów nad nią. Nuda, zupełna, myślałem że tam zasnę. Tylko łoś zmienił bieg wydarzeń, bo był blisko drogi. Ja z dziećmi bym tam nie pojechał tę trasą, wolałbym boczną, nawet nieasfaltową ale żeby cokolwiek się działo oprócz lasu i ewentualnie aut.

Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1230
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
Co do zamku wiem, że to rekonstrukcja, ale zamek to zamek, szczególnie dla dzieci.

Ja się nad carską absolutnie nie zachwycam. Po prostu musimy się jakoś przemieścić przez ten region. Alternatywą jest strona zachodnia, chociaż dla dzieci też atrakcjami nur grzeszy. Wydłuża trochę trasę, ale przyjrzę się jej i decyzja zapadnie później jak będę znał zakres wolnego, na który zgodzi się pracodawca (jestem w trakcie zmiany działu).
Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Offline Mężczyzna Sebastian

  • Wiadomości: 184
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 22.03.2015
    • Dzieciaki w Plecaki
Plusem Carskiej jest to, że nawet z dziećmi da się ją szybko przejechać a w upalne dni daje mnóstwo cienia ;) bo po remoncie jest świetna jakościowo. Ale tak pisali poprzednicy - to tylko droga przez las, z odnogami do kładek, bagien i rozlewisk. Warto pojechać wariantem, który opisał Michał z Bikeaway. Jeśli znajdę gdzieś dokładniejszy opis tego wariantu, podeślę.

Offline EASYRIDER77

  • Wiadomości: 4805
  • Miasto: INOWROCŁAW
  • Na forum od: 27.07.2010
to prawda, przez las więc jest cień. Ale poza tym wieje nudą jak dla mnie. Żeby chociaż kręta była...

Offline Mężczyzna TripRider

  • Wiadomości: 416
  • Miasto: Pomorze Środkowe
  • Na forum od: 29.07.2019
Może nie tyle w kwestii atrakcji ile trasy jako takiej. Przejechałem w zeszłym roku ultramaraton Sudovia Gravel. Bardzo dobra trasa, bardzo dużo szlaków z wyłączonym ruchem samochodowym, twarda, ubita nawierzchnia - szutrostrady. 100% przejezdna, nie ma konieczności przedzierania się przez krzaki.

Jej ślad jest (chyba) do ściągnięcia ze strony organizatora. Może warto wkomponować fragmenty tego śladu w Waszą trasę. Odejdzie Ci niepewność co do przejezdności i nawierzchni tego co sam zaprojektujesz przed komputerem.

Na tym terenie był jeszcze ultramaraton Suwalskie Tropy (@Wiki tam był) oraz Gravelman Supraśl i Szuter Master Podlasie. Z tego co słyszałem to również dobre trasy. Może pokombinuj na bazie tych śladów, a atrakcje turystyczne dokładaj do tego...

P.S. Na Brouterze można wgrać wszystkie ślady jednocześnie i później po nich (i nie tylko) rysować.

Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1230
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
Dziękuję, przyda się. Nie byłem pewny co do objazdu jeziora Szurpiły jego wschodnią i północną stroną (do Góry Zamkowej), ale ślad z Sudivi wskazuje, że jest to możliwe, pozdrawiam!
Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum