Autor Wątek: Podlasie - wyprawa szlakiem najciekawszych atrakcji przyrodniczych  (Przeczytany 32942 razy)

Offline Mężczyzna zws

  • Wiadomości: 282
  • Miasto: Jelenia Góra
  • Na forum od: 10.10.2015
Jakiś czas temu zbierałem informacje o atrakcjach dla własnych potrzeb. Zerknij, może coś wybierzesz:
2017 Augustów-Białystok
https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1AgghLg2qX1w9PUYbNTmj-rakkUfJA4bw&usp=sharing
2021 Białowieża-Białystok
https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1XJRVAoiNLw2-NtZHqqVgeQ2CU2XinmmJ&usp=sharing
Pozdrawiam, Zbyszek

Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1230
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
Zbliża się termin naszego wyjazdu. Dziękuję za dotychczasowe komentarze i uwagi dotyczące przebiegu trasy oraz atrakcji. Uwzględniłem z Waszych propozycji między innymi dąb Rudosław, Bocianią Wieś koło Tykocina, wiadukty w Stańczykach i wiele innych.

Sytuacja dotycząca stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią na okres wakacyjny się wyklarowała. Od 1 lipca stan wyjątkowy ma być zniesiony – nie będzie można przebywać tylko w pasie przygranicznym 200 metrów od granicy.

W między czasie pojawiło się jeszcze kilka pytań:

- czy wiecie gdzie w promieniu 30 km od Hajnówki można byłoby zostawić bezpiecznie auto, za darmo lub za niewielką opłatą?

- w nowo otwartym wątku zadałem pytanie czy w sierpniu poziom wody w Narwi na wysokości Waniewa może być na tyle niski, że konieczne będzie zdejmowanie sakw noszenie sprzętu na kładki zamiast wjazdu? https://www.podrozerowerowe.info/index.php?topic=26512.msg531662;topicseen#msg531662

- czy most na Narwi między wioskami Łaś-Toczyłowo a Zajki jest otwarty?


Poniżej zaktualizowany ślad trasy a także lista atrakcji, bazy noclegowej, punktów gastronomicznych i innych ciekawych miejsc. Jeżeli ktoś miałby jeszcze jakieś uwagi lub propozycje byłbym wdzięczny. Wyjazd mamy za miesiąc😊

https://www.komoot.com/tour/612634782?share_token=a37nMXAyu2iyxDypDaMBjF2pVkjbJQF2DL6SA8HJwardtbf7oR&ref=wtd

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1wwI0XZOn-a-ztN71rnZn2DrIlEuu70jw&usp=sharing

Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Offline Mężczyzna Waldic

  • Wiadomości: 674
  • Miasto: Elbląg
  • Na forum od: 23.01.2010
- czy most na Narwi między wioskami Łaś-Toczyłowo a Zajki jest otwarty?
Parę lat temu tylko krowy teoretycznie mogły :), ale teraz widzę, że odbudowali https://goo.gl/maps/ATDKYd5bKPyXC7abA

Offline Mężczyzna kouczan

  • Wiadomości: 245
  • Miasto: Częstochowa
  • Na forum od: 14.07.2017
Wow. Kawał roboty. Nie obrazisz się jak skorzystam ze śladu? Też ruszamy rodzinnie w sierpniu i bije się z myślami czy dokończyć R10 czy może właśnie Suwalszczyzna lub inny kierunek.

Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1230
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
Ależ proszę bardzo, po to jest to forum! My w zeszłym roku dokończyliśmy nadmorskie R10. W tym roku przez 3 pierwsze tygodnie sierpnia będziemy przemierzać Podlasie zaczynając od Hajnówki. Jeżeli wybierzecie ten region napisz, może gdzieś w połowie drogi się spotkamy i dzieciaki się poznają:)
Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Offline Mężczyzna marszy

  • Wiadomości: 452
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 23.07.2013
   Poniżej zaktualizowany ślad trasy a także lista atrakcji, bazy noclegowej, punktów gastronomicznych i innych ciekawych miejsc. Jeżeli ktoś miałby jeszcze jakieś uwagi lub propozycje byłbym wdzięczny. Wyjazd mamy za miesiąc😊 https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1wwI0XZOn-a-ztN71rnZn2DrIlEuu70jw&usp=sharing


Niezła lista, trochę roboty włożone. Ja bym dorzucił:
- w Tykocinie koniecznie restauracja Alumnat (mają też noclegi). Prowadzi to pasjonat i jedzenie jest z innej bajki, niemal wszystko własnej roboty, od piwa po sery. A jako ciekawostka - Alumnat robił za bar w serii "U Pana Boga...."
- "króla Biebrzy" warto odwiedzić ze względu na masę rękodzieła, które zbiera, oraz nalewki, które sam robi i czasem sprzedaje. Jeśli nie ma go na miejscu, warto zajrzeć do Dobarza, gdzie często bywa. Jeśli się przyfarci, to oprowadzi rano po rozlewiskach, które zna jak własną kieszeń i wie jak dojść w miejsca niedostępne dla osób postronnych
- cerkiew w Grądach masz zaznaczoną, warto zahaczyć, bo staroobrzędowcy to zanikająca mniejszość. Mieliśmy szczęście trafić na chrzest i starszy zboru opowiedział nam całą historię ich społeczności, wytłumaczył też różnice w obrządkach. Takiego nawarstwienia religii jak na Podlasiu chyba w innych rejonach nie znajdziesz. Ponoć jeszcze niedawno był (nie wiem, czy nadal jest) bardzo sensowny proboszcz kośicoła w Gródku, który chętnie i otwarcie rozmawiał z turystami o niuansach religijnych regionu.
- okolice między zalewem  Białowieża zamieniłbym na odwiedziny Kryszynian i nocleg w nie do końca lubianym przez lokalnych Tatarów Zajeździe na Końcu Świata. Właścicielka zbiera na forum tylko bardzo dobre opinie, a miejsce ma niesamowity klimat. Po drodze jest Wojciechówka, mały dworek prowadzony przez parę nauczycieli, którzy uciekli z miasta. Klimat pośredni między agroturystyką na Warmii a schroniskiem w Bieszczadach.


Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1230
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
Marszy:
Z dziećmi muszę mieć wszystko rozpisane, by w chwilach zwątpienia mieć je czym ‚przekupić’. Alumnat dopisuję do listy chociaż nie wiem czy to nie za wysokie progi dla nas, moje pociechy robią czasami jeszcze trochę zamieszania. Kryszynian mi trochę szkoda, ale zostawię je na krótszy wyjazd połączony z objazdem Puszczy Knyszyńskiej. Zalew odwiedzamy z uwagi na dzieci, staram się by codziennie miały dostęp do wody, to dla nich atrakcja. Białowierza też musi być bo mają obiecane żubry. Koło króla Biebrzy mamy zamiar noclegować na polu biwakowym, będę do niego pisał przed wyjazdem.

Diver:
Wysłałem wiadomość prywatną z pytaniem, śladem chętnie się podzielę. Ps. Tak mi się przypomniało że w Kamoot przy darmowej wersji chyba nie można zgrać gpx, sprawdzę w domu.
Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1230
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
Sprawdziłem, niestety dobrze pamiętałem, w Kamoot eksport trasy do pliku możliwy jest tylko po zapłaceniu i odblokowaniu regionu przez, który jest ona wytyczona, a ja tych opłat nie uiszczałem (ślad tworzę tylko na potrzeby weryfikacji liczby kilometrów i przewyższeń).

Jeżeli nie spieszy się z tym śladem to będę go miał złożonego po wyprawie z tego co nagram na telefonie, pewnie koło września.

Pozdrawiam,
Felek
Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Offline Mężczyzna maciek70

  • Wiadomości: 551
  • Miasto: Milowice
  • Na forum od: 18.05.2018
"Jest tylko cienka czerwona linia między rozsądkiem a szaleństwem"

Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1230
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
O proszę, znalazła się dobra dusza:)
Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Offline Mężczyzna marszy

  • Wiadomości: 452
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 23.07.2013
Marszy: Z dziećmi muszę mieć wszystko rozpisane, by w chwilach zwątpienia mieć je czym ‚przekupić’. Alumnat dopisuję do listy chociaż nie wiem czy to nie za wysokie progi dla nas, moje pociechy robią czasami jeszcze trochę zamieszania. Kryszynian mi trochę szkoda, ale zostawię je na krótszy wyjazd połączony z objazdem Puszczy Knyszyńskiej. Zalew odwiedzamy z uwagi na dzieci, staram się by codziennie miały dostęp do wody, to dla nich atrakcja. Białowierza też musi być bo mają obiecane żubry. Koło króla Biebrzy mamy zamiar noclegować na polu biwakowym, będę do niego pisał przed wyjazdem. 


1. Alumnat jest śmiesznie tani w stosunku do tego, co oferują, jest też tańszy od innych knajp w Tykocinie. Pokoje pamiętają lepsze czasy, ale ceny na poziomie schroniska. Przynajmniej tak było w 2018, może coś ruszyli. Niemniej polecam stanąć, zjeść i najlepiej zaczepić właściciela i pogadać. Takie widoki w cenie





2. Po Tykocinie ogólnie fajnie jest się pokręcić, po bocznych uliczkach, synagogę odwiedzić. Po drugiej stronie mostu jakiś człowiek zamek odbudowuje, ale wrażenie z odwiedzin takie sobie, charakter szefa zbytnio tam się atmosferze udziela ;)


3. Jeśli planujesz wracać w przyszłości, w Supraślu w klasztorze jest schronisko z noclegami, a na dole muzeum ikon, które polecam odwiedzić z przewodnikiem.


Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1230
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
Ok, potrawy na zdjęciach wyglądają ciekawie, jeżeli smakują tak samo, to tam podjedziemy. Co do ekskluzywności bardziej od cen chodziło mi o to, że w takich miejscach czasami nie tolerują dzieci (w sumie się nie dziwię jak ktoś chce w spokoju zjeść obiad). Synagogę mam wpisaną.

Co do zamku to byliśmy tam z żoną zanim zostaliśmy rodzicami, trafiliśmy akurat na zjazd ludzi, którzy lubią średniowieczne klimaty. Mieli tam rozstawione obozy, wszystkie przedmioty nawiązywały do epoki średniowiecza. Poniżej kilka zdjęć jakie zrobiłem na tym festynie:





Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Offline Mężczyzna maciek70

  • Wiadomości: 551
  • Miasto: Milowice
  • Na forum od: 18.05.2018
Z kulinariów to w Tykocinie bardzo dobrze wspominam "Opowieści z Narwi" - kameralne miejsce łączące sztukę i jedzenie. Specjalizują się w rybach. Sandacz w sosie miętowym godny polecenia.
"Jest tylko cienka czerwona linia między rozsądkiem a szaleństwem"

Offline Mężczyzna sinuche

  • Wiadomości: 2781
  • Miasto: Beskid
  • Na forum od: 17.04.2009
Tykocin, jak widze, ma swoich fanów.
Ja również go okryłem, w 2015, przez przypadek zajchałem. Ma atmosferę, w Alumnacie nocowałem, wystrój pokoi - skóry i drewno, podobało się.

Jeszcze dodam, że kilometr od miasta w Lesie łopuchowskim, jest zbiorowa mogiła Żydów, pomordowanych w czasie wojny. Połowa ówczesnego Tykocina tam leży.
Jest drogowskaz na wyjazdówce w stronę Łopuchowa.



Tykociński bruk, AD 2015:
« Ostatnia zmiana: 1 Lip 2022, 18:46 sinuche »

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum