Autor Wątek: Maraton Podróżnika 2023 - dyskusja i zgłaszanie kandydatur.  (Przeczytany 33396 razy)

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3784
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Chłodno zapowiadają, tak na moje oko -3 będzie w nocy, miejscami -6 ...  :lol:
Jak pod Chojnicami...
Nie, bo start jest 3 czerwca rano, a najzimniejsza noc ma być ta z 2 na 3 czerwca. O 7 rano będzie już +5 (miejscami może być blisko zera, ale przy słonecznej pogodzie w czerwcu szybko się ociepla). Zresztą minimalna ma być około 0, a nie -6. W nocy z soboty na niedzielę już zdecydowanie na plusie, minimalna około +4. Opon z kolcami nie trzeba zabierać, czapkę i długie rękawiczki jak najbardziej.
Noce w czerwcu są krótkie, więc ta ekspozycja na niską temperaturę też będzie krótka. Przypuszczam, że w zwykłych cienkich rękawiczkach (nawet nie z polaru, tylko z materiału jakiego robią bandany) spokojnie da się obsłużyć tę noc. Oczywiście to zależy od osobistej tolerancji i tempa jazdy przez zastoiska mrozowe, których na trasie jest pełno (im szybciej, tym zimniej).
« Ostatnia zmiana: 30 Maj 2023, 23:45 podjazdy »
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna zly-sze

  • Wiadomości: 4972
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 19.09.2019
Chłodno zapowiadają, tak na moje oko -3 będzie w nocy, miejscami -6 ...  :lol:
Jak pod Chojnicami...
Nie, bo start jest 3 czerwca rano, a najzimniejsza noc ma być ta z 2 na 3 czerwca. O 7 rano będzie już +5. Zresztą minimalna ma być około 0, a nie -6. W nocy z soboty na niedzielę już zdecydowanie na plusie, minimalna około +4. Opon z kolcami nie trzeba zabierać, czapkę i długie rękawiczki jak najbardziej.

Tak samo też to obliczyłem jak Ty. Jednakże zawsze jest kilka stopni zimniej i jak się wjedzie w jakąś zimną mgłę, brrrrr, to te -6 się pojawi.

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3784
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Tak samo też to obliczyłem jak Ty. Jednakże zawsze jest kilka stopni zimniej i jak się wjedzie w jakąś zimną mgłę, brrrrr, to te -6 się pojawi.
Mgła wbrew pozorom ogranicza dalszy spadek temperatury, bo skraplanie pary wodnej wydziela ogromne ilości ciepła. Mgła jest tylko wyznacznikiem, że w danym miejscu osiągnięto temperaturę punktu rosy. Dalszy spadek temperatury wymaga obniżania temperatury punktu rosy, czyli trwania mokrej, osadzającej rosę lub szadź mgły. Latem widać to zjawisko na wykresach z torfowiska w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Do czasu wystąpienia mgły temperatura leci w dół kilka stopni na godzinę, a potem już wlecze się i do rana uciuła może kolejne 2-3 stopnie.
https://www.meteo-podhale.pl/dane

Kiedyś MRDP trafił w taki dzień, gdy było zastoisko mrozowe i na torfowisku poleciało całkiem sporo, siarczysty mróz był. Pamiętam, że ludzie narzekali na zimno jadąc odcinek przez Orawę. No cóż, tam potrafi z niczego się zrobić -10 stopni  :icon_twisted:
Na mazurskich szosach jest pełno zastoisk mrozowych, ale nie aż tak wydajnych jak to na Orawie. Na więcej jak 3 stopnie nie ma raczej co liczyć, ewentualnie gdyby szosa szła przy wyciętej w lesie małej polance, ale to tak krótki odcinek, że nikt nie zauważy, że jest 10 stopni chłodniej.
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Kobieta kaha

  • Dusza towarzystwa - szalona imprezowiczka.
  • Wiadomości: 656
  • Miasto: Wrocław
  • Na forum od: 23.05.2011
Cześć, ponieważ kondycja dalej nie ta, i w tym roku, będę miała przyjemność wręczać medale na mecie. Podczas ostatnich wyprawek bardzo zasmakował mi Zwierzyniec. U nas na Dolnym Śląsku ten trunek jest jakimś białym krukiem. Tak się głośno zastanawiam w moich myślach, może ktoś z lubelskiego jedzie maraton i mógłby mi przywieźć na piątkowe ognisko małą buteleczkę, jedną lub dwie?  :icon_redface:


Patrzę i nie wiem, czy to się dzieje naprawdę... (juanita_hawaii)

Offline Mężczyzna marcin_g

  • Wiadomości: 683
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 04.06.2018
potrafi z niczego się zrobić -10 stopni  :icon_twisted:
Na mazurskich szosach jest pełno zastoisk mrozowych, ale nie aż tak wydajnych jak to na Orawie. Na więcej jak 3 stopnie nie ma raczej co liczyć, ewentualnie gdyby szosa szła przy wyciętej w lesie małej polance, ale to tak krótki odcinek, że nikt nie zauważy, że jest 10 stopni chłodniej.

Czy ja dobrze rozumiem, że może być miejsce o średnicy kilkudziesięciu metrów gdzie temperatura jest niższa o 10'C od otaczającego je terenu? To brzmi jak jakaś anomalia z "Pikniku na skraju drogi" :)

No i ostatecznie to ile będzie nad ranem na tych północnych mazurach, -5 jak straszy Zły czy raczej +5 jak pokazuje większość prognoz? :)

Offline Mężczyzna skaut

  • Wiadomości: 1198
  • Miasto: Józefów - Emilianów
  • Na forum od: 30.11.2014
Rok temu prognozy też nie przewidywały ujemnych temperatur, a takie mieliśmy.
Trzeba słuchać @podjazdy:zabrać czapkę, pełne rękawiczki i w drogę.
I przyswoić sobie fachowe określenie: "zastoisko mrozowe".

Offline Mężczyzna zly-sze

  • Wiadomości: 4972
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 19.09.2019
I przyswoić sobie fachowe określenie: "zastoisko mrozowe".

Na mazurach będzie ich sporo. Stawiam szprychy przeciwko nyplom, że zaliczymy takich kilka mrozowych zastoisk. Zawsze jest na rowerze w nocy kilka stopni mniej niż w prognozie.

Offline Mężczyzna sierra

  • Wiadomości: 1010
  • Miasto: Elbląg
  • Na forum od: 06.09.2017
I przyswoić sobie fachowe określenie: "zastoisko mrozowe".

Na mazurach będzie ich sporo. Stawiam szprychy przeciwko nyplom, że zaliczymy takich kilka mrozowych zastoisk. Zawsze jest na rowerze w nocy kilka stopni mniej niż w prognozie.


Offline PABLO

  • Wiadomości: 3677
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 25.03.2011
    • http://www.klub-karpacki.org
Od wsi Kurki - były "płyty jomba"

Jechałem od Kurek w kwietniu. Bez problemu da się dojechać szosą do asfaltu przy ośrodku. A płyty są w zasadzie tylko na podjeździe przy wyjeździe ze wsi.


Offline Mężczyzna dodoelk

  • Wiadomości: 466
  • Miasto: Ełk
  • Na forum od: 14.01.2015
Dziś rano na wschodzie Mazur chwilę po świecie wśród mgieł na łąkach było +4. Już po 5tej było znośnie, no ale jak wiadomo każdy ma inną wrażliwość na temperaturę i inną odzież.

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3784
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Noc z piątku na sobotę mroźna. Przesuńcie start na 4 rano, to będzie ciekawie.

"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3784
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
I przyswoić sobie fachowe określenie: "zastoisko mrozowe".

Tu jest opisany ciekawy przykład pod Katowicami:
https://mrozowiska.pl/2022/09/pozostale-mrozowiska-wojkowice-woj-slaskie/

Cytuj
Na uwagę zasługuje również dzień wcześniejszy – 6 stycznia 2017 r., gdzie zmierzyłem rekordową różnicę temperatur między stacją przydomową a zastoiskiem, mianowicie inwersja wyniosła aż 14,8 stopnia różnicy, a mówimy tu wciąż o miejscach oddalonych od siebie o 700m.

Padł wtedy wynik, którego absolutnie się nie spodziewałem tego dnia -31.3°C, a przy gruncie aż -34.1°C). Porównanie tej temperatury ze stacją przydomową (t. min. -16.5°C), Katowicami (-14.2°C) czy najzimniejszymi tego dnia na nizinach Suwałkami (-19.4°C) i Gołdapią (-21,3°C) dają obraz nieprawdopodobnej siły tego niepozornego mrozowiska.
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19643
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Ale w zeszłym roku to nie były zastoiska mrozowe, tylko zwyczajnie docisnęło poniżej 0'C :P.
Takie temperatury trzymały ze 2-3h, w tym roku to raczej się na coś takiego nie zanosi. Natomiast kilka stopni powyżej zera koło świtu - z tym się trzeba liczyć, to nie jest jakaś anomalia o tej porze roku na północy kraju.

Offline Mężczyzna Chrabu

  • Wiadomości: 75
  • Miasto: Serock
  • Na forum od: 13.09.2017
Noce faktycznie często są zimne, ale dzień zwykle był sporo cieplejszy. Jak kojarze moje starty na MP to za dnia było jak w lato a teraz wykresy z ICM wskazują okolice 15 stopni, czyli dla mnie jako zmarźlaka odpada dylemat na krótko czy długo   ;D

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19643
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Ale 15 czy 17 to jest w cieniu, w słońcu myślę, że będzie spokojnie ponad 20, ważniejsze jaki będzie wiatr.

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum