Autor Wątek: Szwecja i Niemcy - wyprawa po obu stronach Bałtyku  (Przeczytany 18449 razy)

Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1230
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
Cześć,

Przyszedł czas na planowanie kolejnej, już czwartej rodzinnej wyprawy rowerowej w składzie 2+3 (rodzice plus trójka dzieciaków w wieku 10, 8 i 4 lata). Tym razem, po raz pierwszy od 12 lat mamy zamiar wyjechać poza granice Polski. Wybór padł na Szwecję oraz Niemcy.

W dużym skrócie, dojeżdżamy autem do Gdyni a następnie lokujemy się na promie Stenaline do Karlskrony (rejs nocny). Następnie zwiedzamy regiony Blekinge, Kronoberg i Skanię. Pierwsza część bardziej odludna, spanie na dziko w schronach lub w innych ustronnych miejscach, kontakt z naturą - kąpiele w jeziorach. Druga część to podróż wzdłuż południowego wybrzeża Szwecji.

Główne atrakcje i punkty, które zaplanowałem na chwilę obecną znajdują się pod linkiem:

https://www.google.com/maps/d/edit?hl=pl&mid=14FFYclQcWKStvtKLntq_oxuy_zc_UNc&ll=56.154257869488845%2C15.576102663226603&z=14

Przebieg trasy wygląda następująco:

https://www.komoot.com/pl-pl/tour/1001426317/zoom

Zakładany czas startu to 27 lipca 2023, okres wyprawy to około trzech tygodni (do 20 sierpnia).
Część szwedzka to 520 km przy czym znając realia wyjdzie około 600 km. Bilety na prom do Szwecji mam zamiar zarezerwować do końca lutego.

Dalsze plany (jeszcze nie sprecyzowane) to rejs dzienny z Trelleborga do Rostocku w Niemczech. Następnie powrót wzdłuż wybrzeża Bałtyku na wschód do Polski, około 250 kilometrów (pomijam Rugię, region ten zwiedzimy kiedyś dokładnie na osobnej wyprawie). Od Świnoujścia pojedziemy R10 tyle na ile starczy czasu by dotrzeć najbliżej Gdyni. Sądzę, że finisz będzie w Kołobrzegu skąd wrócę po auto do Gdyni albo na rowerze albo pociągiem. Łącznie pewnie między 800 a 1000 km.

Planowane średnie dzienne dystanse to około 55 km na dobę (w zeszłym roku było to 45 km na dobę - dzieci starsze o rok, rowery większe to i dystans pewnie będzie większy). W przypadku przelotnych opadów jedziemy, burze będziemy przeczekiwać (zakładam 3-5 dni zapasu na tę ewentualność). W Szwecji śpimy głównie na dziko i stołujemy się we własnym zakresie, czasami w restauracjach. W Niemczech będą to kempingi. Jeżeli pogoda się mocno zepsuje biorę pod uwagę spanie pod dachem.

No i na koniec przechodzę do konkretów i pytań. Z części dotyczącej Szwecji już sporo ogarnąłem, ale jeżeli ktoś miałby jakieś rady odnośnie atrakcji znajdujących się w pobliżu trasy to chętnie skorzystam. Co do Niemiec dopiero rozpocznę planowanie.

Drugie pytanie, nie wiem jakie będą warunki i ile nam to zajmie, dlatego zastanawiam się nad kupnem biletu Trelleborg-Rostock na ostatnią chwilę. Czy ktoś wie może z doświadczenia czy linia może być "zapchana"? Nad powyższym zastanawiam się też dlatego, że w przypadku nieprzewidzianych kłopotów, gdybym nie miał zakupionych biletów do Rostocku (Stenaline), moglibyśmy wrócić promem z Ystad do Świnoujścia (Polferis).

Auto chcę zostawić w Gdyni lub okolicy - czas to około 3 tygodni. I tu pytanie, może znacie kogoś lub sami macie możliwość przetrzymać auto gdzieś na posesji pod płotem, tak by był w zasięgu wzroku? Może to być nawet tak do 50-75 km od Gdyni.

No i na koniec krótki anons. Wiem, że na forum głównie sportowcy i sekcja dotycząca podróży z dzieciakami jest raczej niszowa. Jednak jeżeli ktoś myśli o wakacjach ze swoimi pociechami i nie ma planów chętnie byśmy "połączyli" siły. Byłoby raźniej. Jeżeli nie na cały wyjazd to może chociaż na część Szwedzką np. do Ystad co powinno zająć około 2 tygodni urlopu. My wtedy popędzimy dalej, a druga część wróci do Świnoujścia.

Pozdrawia,,
Feliks


« Ostatnia zmiana: 16 Lut 2023, 17:20 Felek »
Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Offline Mężczyzna kouczan

  • Wiadomości: 245
  • Miasto: Częstochowa
  • Na forum od: 14.07.2017
Podpytam się o ten parking/garaż w Gdyni. Odezwę się w przyszłym tygodniu.

Offline Mężczyzna MEC

  • Wiadomości: 380
  • Miasto: Nowy Tomyśl
  • Na forum od: 17.12.2016
Z chęcią bym pojechał już bez dzieci, ale z jakże kapryśną Szanowną Małżonką

Offline EASYRIDER77

  • Wiadomości: 4805
  • Miasto: INOWROCŁAW
  • Na forum od: 27.07.2010
no mnie też kusi ten wyjazd. Ale trwają negocjacje za i przeciw. Tym bardziej, że mamy jeszcze ze dwie/trzy inne alternatywy.

MEC, co nam szkodzi w innym terminie tam się bujnąć.

Kòpôcz

  • Gość


(...) Jednak jeżeli ktoś myśli o wakacjach ze swoimi pociechami i nie ma planów chętnie byśmy "połączyli" siły. Byłoby raźniej. Jeżeli nie na cały wyjazd to może chociaż na część Szwedzką np. do Ystad co powinno zająć około 2 tygodni urlopu. My wtedy popędzimy dalej, a druga część wróci do Świnoujścia.

Pozdrawia,,
Feliks
Kusisz. W prawdzie planowałem z córką inny kierunek (Olandia), ale może... Całą trasę macie fajnią.

Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1230
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
Zapraszam, przed wyprawą  jak co roku, mamy zamiar raz lub dwa pojechać gdzieś na krócej (3-5 dni), po Polsce, wtedy można się zapoznać i sprawdzić czy towarzystwo odpowiada:)
Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Offline Mężczyzna MEC

  • Wiadomości: 380
  • Miasto: Nowy Tomyśl
  • Na forum od: 17.12.2016
Zapraszam, przed wyprawą  jak co roku, mamy zamiar raz lub dwa pojechać gdzieś na krócej (3-5 dni), po Polsce, wtedy można się zapoznać i sprawdzić czy towarzystwo odpowiada:)
A mogę prosić o plik gps, bo koomot żąda pieniędzy

Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1230
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
Do tej pory korzystałem z Kamoot'a tylko do wyznaczenia trasy. Nawigowałem już na mapach papierowych. Jednakże mapy Szwecji są nie tanie, nie dużo drożej wyjdzie mi zakup nawigacji, do której się przymierzam (Garmin Explore 2). Wtedy zapewne kupię płatną opcję Kamoot. Będę o Tobie pamiętał i prześlę plik:)
Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Offline Mężczyzna MEC

  • Wiadomości: 380
  • Miasto: Nowy Tomyśl
  • Na forum od: 17.12.2016
Do tej pory korzystałem z Kamoot'a tylko do wyznaczenia trasy. Nawigowałem już na mapach papierowych. Jednakże mapy Szwecji są nie tanie, nie dużo drożej wyjdzie mi zakup nawigacji, do której się przymierzam (Garmin Explore 2). Wtedy zapewne kupię płatną opcję Kamoot. Będę o Tobie pamiętał i prześlę plik:)
No ja zwykle jeżdżę na Mapy.cz i ściągam na telefon mapę rejonu w który jadę za free

Offline they-family

  • Wiadomości: 11
  • Miasto: DE
  • Na forum od: 17.06.2013
Gdyby wyjazd przesunal sie o tydzien to na czesc niemiecka moglabym wpasc z chlopcami na kilka dni :)

Jesli masz jakies pytania/sugestie co do niemiec to pytaj.

Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1230
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
Cześć, odpisałem w prywatnej wiadomości.
Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Offline they-family

  • Wiadomości: 11
  • Miasto: DE
  • Na forum od: 17.06.2013
To będzie wpis na temat północnych Niemiec widzianych oczami 'tubylca'. Z góry uprzedzam, ze nie rozumiem fenomenu Bałtyku oraz jestem uprzedzona do niego. Zapewne ma to związek z tym, ze za każdym razem jak jedziemy nad morze pod namiot to pada deszcz :) Nie bez powodu istnieje żart:
Po czym poznać ze zaczęło się lato?
Deszcz staje się cieplejszy..
Jedynie kupno długich pianek o grubości 3/4 mm pozwoli na spokojna zabawę w wodzie ;) Poza tym wieje, przez 90% czasu. A o ludziach mieszkających na północy krążą legendy takie jak ta:

Nie żeby to nie było prawdziwe ale... :D

W czasie lata nad Bałtykiem będzie pełno. Im bardziej turystyczna miejscowość to będzie pełniej ale mam wrażenie, ze poza tymi miejscowościami jest relatywnie pusto.

Noclegi: najprościej z namiotem będzie spać w kempingach. Same kempingi nad morzem są inne niż standardowe w Polsce. Niektóre maja łazienki tylko dla dzieci, programy animacyjne, ludzi którzy spędzają tam cale lato rok w rok. Zwykle jest niezwykle cicho. Doświadczenie, które warto odbyć. Dla namiotów zwykle jest miejsce wolne ale dla spokoju ducha można wcześniej zarezerwować pobyt.

Jedzenie: Fischbrötchen - bułka z ryba, to coś co trzeba wypróbować. Jak dziecko poprosi o bułkę z matiasem i cebula to dostanie respekt na dzielni:) Dla mniej zaawansowanych, dzieci polecają smażoną rybę do bułki. Inna specjalnością regionu jest węgorz. I oczywiście Sanddorn - rokitnik zwyczajny w rożnych odmianach.

Co lubia moje dzieci:
- Marine Science Centers w Rostoku - stacja badawcza fok
- Zoo Rostock - dzieci lubią ja jeszcze nie bylam
- Karl's Adventure Village Rövershagen - park rozrywki z tematem truskawki. Dzieci go uwielbiają. Wstęp jest bezpłatny, za nie wszystkie atrakcje się płaci. Prościej jest kupić przez aplikacje (rabat) bilet na cały dzień. Można zabrać własne jedzenie. Warto zaplanować pobyt na cały dzień.
- muzeum bursztynu w Ribnitz-Damgarten - ma warsztat gdzie mogą dzieci same robić coś z bursztynu - trzeba by było się dopytać czy jest warsztat otwarty w konkretny dzień
- sciezka przez wydmy w Darß
- kamping w Prerow miał kiedyś możliwości spania pomiędzy wydmami
- Experimentarium w Zingst - eksperymenty dla dzieci
- Ozeaneum w Stralsundzie - oczywistosc choc dzieciom bardziej podabalo sie Meermuseum

Jak cos jeszcze mi sie przypomni to dopisze.

Offline EASYRIDER77

  • Wiadomości: 4805
  • Miasto: INOWROCŁAW
  • Na forum od: 27.07.2010
 Karl's Adventure Village Rövershagen,  to miejscowość Koserow, świetnie tam było, mnie się bardzo podobało.
W Peenemunde można zobaczyć starą łódź podwodną radziecką jeśli ktoś lubi takie.


Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1230
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
Olu, dziękuję za tak obszerne informacje! Kilka z atrakcji z listy już znalazłem, ale część jest nowa. Co do Meermuseum to z tego co widziałem to do 2024 jest zamknięte, pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję. Na pewno się odezwę jeszcze:)
Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1230
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
Dostałem kilka próśb o odblokowanie dostępu do poniższej mapy. Nie wiedziałem, że jest zablokowana - ustawiłem opcję na otwarty dostęp dla znających poniższy link:

https://www.google.com/maps/d/edit?hl=pl&mid=14FFYclQcWKStvtKLntq_oxuy_zc_UNc&ll=56.154257869488845%2C15.576102663226603&z=14
Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum