Autor Wątek: Dookoła Andaluzji 2023  (Przeczytany 5551 razy)

Offline Mężczyzna Miciek

  • SAC
  • Wiadomości: 1297
  • Miasto: Hawana, Kuba
  • Na forum od: 08.05.2009
    • Moje wyprawy
Dookoła Andaluzji 2023
« 9 Paź 2023, 20:25 »

Kiedy pierwszy raz, wiele lat temu, jechałem przez Hiszpanię na rowerze, zaskoczyło mnie, że to kraj tak bardzo górzysty. Po latach wybrałem ten kierunek na wyprawy właśnie dlatego, żeby pojeździć po hiszpańskich górach. Rok temu były to Puste Góry (Montañas Vacías) i inne na trasie z Walencji do Barcelony. W tym roku objechałem przed 4 tygodnie Andaluzję, robiąc pętlę z Malagi do Malagi. Podróżowanie po południowej Hiszpanii we wrześniu i październiku okazało się strzałem w dziesiątkę. Nie padało ani razu podczas jazdy (tylko 4 burze w nocy), ani nie było upalnie. Czasem zdarzył się bardzo mocny wiatr, ale co najwyżej spowolnił jazdę. Słońce późno wschodziło i zachodziło, więc mogłem długo spać i długo jechać lub zwiedzać. Nie spotkała mnie żadna przykra sytuacja, ani kontuzja, ani problem żołądkowy, ani awaria ani brak wody, czy jedzenia. Choć przyznam, że wiozłem nieraz spore zapasy w rejonach bezludnych.
Raz, dla własnego bezpieczeństwa, odwiedziłem serwis rowerowy, żeby wymienić klocki hamulcowe, bo nowe, założone przed wyprawą, zdarły się po 3 tygodniach ostrych zjazdów.
Oprócz dzikich noclegów, spałem 3 razy pod dachem w bardzo przystępnej cenie, raz w górskim schronie (refugio forestal) a na koniec na świetnych, pustych o tej porze, campingach. Najważniejsze zaliczone punkty to Malaga, Grenada, Murcja, Gibraltar, Ronda i inne wyjątkowe miasta i miasteczka; góry Sierra Nevada i szczyt Veleta (prawie 4000 m npm.) oraz cała masa innych łańcuchów górskich; pustynia Gorafe, parki narodowe, geoparki, kilka Vías Verdes (trasy rowerowe poprowadzone śladem kolei), Caminito del Rey i cała masa innych atrakcji. Na całe życie zostawiam w pamięci te niezwykłe widoki i cuda natury i ludzkiej ręki.
Wszystko odbywało się bez pośpiechu, a i tak wyszło powyżej planu, pewnie z racji doskonałej pogody. Był więc czas na śniadania w kawiarniach i smakowanie lokalnej kuchni. Wielką wygodą w Hiszpanii są dla mnie pralnie samoobsługowe. Miałem ze sobą mało ubrań, ale dzięki regularnemu praniu były przez całą wyprawę świeże i zawsze pachnące. Raz skorzystałem też ze stanowiska dla rowerów na myjni samoobsługowej i za cenę 1 euro miałem rower oczyszczony z błota i kurzu.
Moja znajomość hiszpańskiego przydała się w różnych sytuacjach - najczęściej w zdobywaniu wody, a raz w pozwoleniu na nocleg w gaju oliwnym. Mam takie doświadczenie, że samotnego podróżnika ludzie częściej zaczepiają, pytają, rozmawiają i chętnie pomagają.
Bardzo się cieszę, że wyprawa tak się udała. Z racji zawodowych w najbliższych latach inaczej będę spędzać urlopy, dlatego (być może) była to ostatnia taka długa, daleka, samotna wyprawa rowerowa.
Na koniec dziękuję Marg i Wujowi Tomowi za rady na ostatnim zlocie.
Zdjęcia: część 1. oraz część 2.
Powoli będę uzupełniał podpisy i opisy zdjęć. Mam też trochę materiału video, to może coś tam zmontuję.
PS. Propozycja tła muzycznego do przeglądania zdjęć ;)
« Ostatnia zmiana: 9 Paź 2023, 20:33 Miciek »

Offline Mężczyzna wojtek

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 5137
  • Miasto:
  • Na forum od: 02.03.2010
    • Pokój z Tobą
Odp: Dookoła Andaluzji 2023
« 10 Paź 2023, 13:17 »
Część fotek widziałem już na fb, ale tutaj jest dużo więcej, w tym dużo dobra do pasienia oka.
Sucho tam, jak czytałem Podjzda, to też potrafi przypiec, więc nie wiem, czy to miejsce dla mnie, ale trochę kusi.

Offline Mężczyzna Borafu

  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 10633
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 02.04.2010
Odp: Dookoła Andaluzji 2023
« 10 Paź 2023, 13:36 »
Czym jest ten obiekt?

Offline Mężczyzna Miciek

  • SAC
  • Wiadomości: 1297
  • Miasto: Hawana, Kuba
  • Na forum od: 08.05.2009
    • Moje wyprawy
Odp: Dookoła Andaluzji 2023
« 10 Paź 2023, 13:42 »
Czym jest ten obiekt?
To szklany dom na pustyni Gorafe, położony nad przepaścią. Rozciągają się wokół niesamowite widoki. Dom jest wynajmowany jako obiekt noclegowy.
Więcej tutaj oraz w internetach, jeśli się wpisze "casa del desierto".

Offline Mężczyzna Miciek

  • SAC
  • Wiadomości: 1297
  • Miasto: Hawana, Kuba
  • Na forum od: 08.05.2009
    • Moje wyprawy
Odp: Dookoła Andaluzji 2023
« 10 Paź 2023, 13:50 »
Część fotek widziałem już na fb, ale tutaj jest dużo więcej, w tym dużo dobra do pasienia oka.
Sucho tam, jak czytałem Podjzda, to też potrafi przypiec, więc nie wiem, czy to miejsce dla mnie, ale trochę kusi.
Od dwóch lat Hiszpania zmaga się z suszą. Z tego powodu w niektórych rejonach wszystkie naturalne źródełka były suche albo tylko coś tam kapało. Działały tylko te źródełka, które są podłączone do sieci wodociągowej. Na szczęście nie było upałów ponad 30 stopni, więc i pragnienie moje nie było ekstremalne, jak rok wcześniej w lipcu.

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19617
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Odp: Dookoła Andaluzji 2023
« 10 Paź 2023, 21:25 »
Piękne tereny, piękne zdjęcia!

Offline EASYRIDER77

  • Wiadomości: 4805
  • Miasto: INOWROCŁAW
  • Na forum od: 27.07.2010
Odp: Dookoła Andaluzji 2023
« 14 Lis 2023, 15:15 »
dopiero na spokojnie obejrzałem zdjęcia, piękną trasę zrobiłeś, gratulacje!
Choć bardzo sucho się wydaje i gorąco patrząc na zdjęcia.
Te bidony z przodu isostara to uwielbiam, nie mogę już takich kupić nowych bo chyba wycofali a widzę że użytkujesz w ten sposób co ja na widelcu z przodu.
Nie widzę tylko do czego przyczepileś te tylne bidony?
Poza tym zbieżność nazwisk czy rodzina a propo wiersza na Gibraltarze?

Offline Mężczyzna Miciek

  • SAC
  • Wiadomości: 1297
  • Miasto: Hawana, Kuba
  • Na forum od: 08.05.2009
    • Moje wyprawy
Odp: Dookoła Andaluzji 2023
« 14 Lis 2023, 15:32 »
Nie widzę tylko do czego przyczepileś te tylne bidony?
To taki bajer z Aliexpress.
Cytuj
Poza tym zbieżność nazwisk czy rodzina a propo wiersza na Gibraltarze?
To rodzina, ale jakaś odległa gałąź  :wink:

Offline Mężczyzna R_och

  • Talizman słońca 🌞
  • Wiadomości: 1738
  • Miasto: Rzeszów
  • Na forum od: 16.03.2015
Odp: Dookoła Andaluzji 2023
« 20 Lis 2023, 17:02 »
Zacnie. Naprawdę zacnie. Nie wiem czy wytrzymam z bardziej szczegółowymi pytaniami do zlotu. Pewnie odezwę się tu lub na priv.
W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę a o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
- Gandhi

Offline Mężczyzna AWIK

  • Wiadomości: 178
  • Miasto: Juszkowo
  • Na forum od: 01.04.2008
Odp: Dookoła Andaluzji 2023
« 24 Sty 2024, 22:26 »
W kwietniu planuję szwędanie się po Andaluzji.
Byłaby szansa na kilka podpowiedzi, odpowiedzi na pytania, wątpliwości?
Tu czy na priv?

Offline Mężczyzna WujTom

  • Administrator
  • Wiadomości: 2135
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 17.10.2016
    • Wuj Tom w podróży
Odp: Dookoła Andaluzji 2023
« 24 Sty 2024, 22:35 »
Jak masz jakiś plan to zaprezentuj łatwiej będzie się odnieść do jakiegoś już zarysu.
Wolność kocham i rozumiem
Wolności oddać nie umiem ...


Offline Mężczyzna Miciek

  • SAC
  • Wiadomości: 1297
  • Miasto: Hawana, Kuba
  • Na forum od: 08.05.2009
    • Moje wyprawy
Odp: Dookoła Andaluzji 2023
« 24 Sty 2024, 22:44 »
W kwietniu planuję szwędanie się po Andaluzji.
Byłaby szansa na kilka podpowiedzi, odpowiedzi na pytania, wątpliwości?
Tu czy na priv?
Tutaj więcej osób skorzysta. W końcu po to jesteśmy na forum
Poza tym sporo innych forumowiczów było już w tamtym regionie.

Offline Mężczyzna AWIK

  • Wiadomości: 178
  • Miasto: Juszkowo
  • Na forum od: 01.04.2008
Odp: Dookoła Andaluzji 2023
« 25 Sty 2024, 18:47 »
Dzięki.
Ja mam tylko 7 dni i nie mam ani kondycji jak Ty, ani ochoty żeby śmigać po tych najwyższych górkach, chociaż widoki przepiękne.
Planuje dolecieć do Malagi, stamtąd pociągiem do Rondy i stamtąd rowerem, podobną trasą do Twojej, zjechać do Gibraltaru, później wzdłuż morza do Tarify i dalej Kadyks i Sewilla. Z Sewilli pociągiem do Malagi i powrót samolotem do Gdańska.
1. Widziałem na zdjęciach, że w jedną i w drugą stronę spakowałeś rower w ten sam karton. Gdzie go w Maladze przetrzymałeś?
2. Masz może zdjęcie roweru przed włożeniem go do kartonu? To będzie mój pierwszy lot z rowerem i nie ukrywam trochę się tym stresuję.
3. Jak wygląda przejazd tunelami po nieczynnych trasach kolejowych? Czy tam mogą być jakieś zwierzęta, które przed wjazdem trzeba jakoś ostrzec, żeby ich nie zaskoczyć?
4. Chciałbym posmakować trochę andaluzyjskiej kuchni - co polecasz do spróbowania? Gdzie najlepiej się stołować?
5. Jak wygląda sprawa z płatnościami kartą? Czy to jest porównywalne do Polski, czy raczej większość transakcji odbywa się gotówkowo?
6. Czy w miejscowościach pomiędzy Rondą a Gibraltarem są otwarte sklepy, czy raczej bezpieczniej jest mieć większy zapas wody i jedzenia ze sobą?
7. Planuję spać pod dachem. Pierwszy i ostatni nocleg już zarezerwowałem. Jak to wygląda z szukaniem noclegu na miejscu? Jak ich szukać?
8. Czy ktoś wie, jak wjechać do Kadyksu rowerem? Z mapy wynika, że tam jest tylko autostrada.
9. Jakim rodzajem pociągu najlepiej jechać z rowerem z Sewilli do Malagi?

Offline Mężczyzna Miciek

  • SAC
  • Wiadomości: 1297
  • Miasto: Hawana, Kuba
  • Na forum od: 08.05.2009
    • Moje wyprawy
Odp: Dookoła Andaluzji 2023
« 26 Sty 2024, 03:28 »
1. Planowałem przechować karton w hostelu, gdzie spędziłem pierwsze dwie noce. Ale obsługa się nie zgodziła, więc przechowałem go w kościele obok.
2. Nie mam zdjęcia. Mogę tylko opisać: odkręciłem pedały (polecam zrobić to trochę wcześniej, bo np. mój serwisant zawsze się zapomina i je mocno przykręca), siodełko (sztycę mam zapieczoną) i zdjąłem oba koła. Następnie wszystko złożyłem do kupy, owinąłem folią bąbelkową, zabezpieczyłem gąbką przerzutkę i taki pakiet włożyłem do kartonu.
3. W tunelach spotkałem tylko nietoperze. Ale na pewno trzeba mieć światło, bo tylko niektóre tunele są oświetlone.
4. Na mojej trasie nie było zbyt wiele lokalnych restauracji, gdyż jechałem po terenach mało zaludnionych. A jeśli nawet trafiło się na trasie miasto z restauracją, to nie jadłem, bo kuchnia była otwarta dopiero po 20:00. Tylko kilka razy próbowałem lokalnej kuchni, kiedy nocowałem pod dachem i wieczorem mogłem pójść na miasto. Zamawiałem głównie ryby i owoce morza, bo tego nie jadam na co dzień. Najlepiej zapytać zawsze na miejscu, co poleca szef kuchni.
5. Podobnie jak w Polsce prawie wszędzie można płacić kartą. Wyjątkiem są targowiska, małe sklepiki w miasteczkach albo sprzedawcy objazdowi.
6. To, czy jest sklep spożywczy w danym miasteczku można sprawdzić na Google Maps. Trzeba pamiętać, że wszystkie sklepy oprócz największych supermarketów pracują z przerwą w środku dnia. Czyli np. do 11:00 i po południu od 17:00. Na to trzeba uważać, planując zakupy. Jeśli chodzi o wodę, to nigdy jej nie kupuję, tylko piję z kranu albo ze źródełka albo proszę po drodze ludzi. Z powodu ostatnich suchych lat z wielu źródełek nie płynęła woda, więc często brałem od ludzi.
7. Wszystkie noclegi po dachem znalazłem przez internet na Bookingu.
8. Do Kadyksu można wjechać od południa. Z San Fernando jest trasa rowerowa Eurovelo 8. Można też przepłynąć katamaranem z El Puerto de Santa Maria. Bilet kosztuje kilka € bo to prom w ramach komunikacji publicznej. Swoją drogą, cykliści z Kadysku od dłuższego czasu domagają się zbudowania drogi rowerowej na moście Carranza prowadzącym do Puerto Real.
9. Tylko pociągi MD, czyli media distancia. W pociągach wyższej klasy podróż z rowerem jest bardziej skomplikowana. Rower musi być złożony i spakowany jako bagaż, ale nawet jako taki bagaż nie zawsze przejdzie widzimisię kierownika pociągu.

Offline Mężczyzna rufiano

  • Wiadomości: 1935
  • Miasto:
  • Na forum od: 03.02.2014
Odp: Dookoła Andaluzji 2023
« 26 Sty 2024, 09:24 »
Miciek ! super wycieczka , fajne zdjęcia... kilka miejsc poznaje..
grenada- bardzo klimatyczne miasto..
andaluzja bardzo widokowa , duże przestrzenie , dalekie horyzonty..
z kulinarnych aspektów to pamiętam tapas , do kazdego napoju..(w moim przypadku) jak wypiłem 3 piwa byłem juz po obiedzie ;)
ogólnie jedzenie bardzo dobre...
no i zazdroszczę pico veleta ! ja odpuściłem

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum