Autor Wątek: Kazachstan - Kirgistan (po trasie Silk)  (Przeczytany 4174 razy)

Offline na_pogorzu_lajkonik

  • Wiadomości: 608
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 17.10.2021
Kazachstan - Kirgistan (po trasie Silk)
« 1 Sty 2024, 22:40 »
W sierpniu tego roku z Vładkiem pojechalismy na 820km trasy w Kirgistanie.

wybraliśmy kawałek trasy Silka
https://ridewithgps.com/routes/44023959

Całość podzieliiśmy na dwa etapy.
Jako, że Vładek ma rodzinę w Ałmacie to tam dolecieliśmy i zrzuciliśmy wszystkie rzeczy.
Tam też zrobiliśmy 3 dniowy treking w ramach aklimatyzacji i przejechaliśmy z Ałmaty do Karakol już na trasę naszą.
Po drodze okazało się, że od Karakol (Przewalsk) jest mega remont i rozpieprzona droga aż do Tosor wiec ten fragment wycięliśmy całkowicie.
Ominęliśmy też ostatni fragment gór na sam koniec z racji szybszego przyjścia jesieni i opadów śniegu. Tydzień po nas na tych dwóch ostatnich przełęczach zamarzło 40stu!!! pasterzy i masa zwierząt. Więc mimo, że szkoda nam było tego fragmentu z perspektywy czasu decyzja wydaje się być słuszna.

Tutaj link do Kazachstanu
&t=102s

Tutaj link do Kirgistanu


miłego oglądania


do kompletu jest Podkast Rowerowy z opisem tego co było w Kirgistanie:
https://open.spotify.com/episode/3fCZdob5dtJkCM25y0rfEB?si=24bcb7fd571c4e42
ULTRA to wyzwanie, a Adventure to przygoda.

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3722
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Przydałaby się jakaś rozpiska którędy. Nota bene, chodzi o to ochłodzenie z 26 sierpnia?

https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ord=REV&ndays=30&ano=2023&mes=08&day=30&hora=06&ind=36982

Jak znienacka wjechało ćwierć metra śniegu, to w górach musiało być nieciekawie, wiatr nawiał zaspy itd.
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline na_pogorzu_lajkonik

  • Wiadomości: 608
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 17.10.2021
tak dokładnie o ten opad śniegu poszło.

Napiszę takie dłuższe podsumowanie z miejscówkami i jak to wyszło.

Ostatniej nocy spaliśmy w domu u pani która prowadziła Jurty i wszystkie CP na Silku ;-) rozmowa z nią sztos!
ULTRA to wyzwanie, a Adventure to przygoda.

Offline EASYRIDER77

  • Wiadomości: 4805
  • Miasto: INOWROCŁAW
  • Na forum od: 27.07.2010
niesamowite widoki! Świetnie się patrzy na taką przestrzeń.

Offline Mężczyzna Elwood

  • Od 2009-03-26
  • Wiadomości: 1580
  • Miasto: Przystanek Oliwa
  • Na forum od: 07.02.2023
W połowie września w ciągu kilku godzin na płaskowyżu w okolicach Kara Say w kierunku przełęczy Bedel (granica KGZ/CHN) zaobserwowałem wahania rzędu kilkunastu stopni sinusoidalnie. Nie wyobrażam sobie wtedy takiego opadu... Masakra.
Kto ma rację dzień wcześniej od innych, przez dobę uchodzi za idiotę.

Offline na_pogorzu_lajkonik

  • Wiadomości: 608
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 17.10.2021
co mnie zaskoczyło w tamtych górach - mimo, że lata byłem w grupie poszukiwawczej w górach - to właśnie te wahania temperatur.
Jedziesz pod górę +15/10stopni przekraczasz przełęcz, zmienia się strona góry i nagle masz na odcinku 100m 0/5stopni. trzeciego dnia już ubieraliśmy się przed zmianą strony przełęczy.

Masywność/obfitość wiatrów. One nie były w prędkości jakieś wielkie ale masa tego wiatru i jego siła była ogromna.
Woda w rzekach może nie wysoka, bo 40-70cm ale tak potężny szybki/mocny nurt że mimo podparcia rowerem czasem było ciężko to przejść.
ULTRA to wyzwanie, a Adventure to przygoda.

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3722
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Ta stacja meteo leży w okolicy jeziora Petrov, na wschód od przełęczy Pereval Barskaun. Jest to rozległa dolina otoczona wysokimi górami, więc opady są niższe, niż w górach. To tak jak posterunek pomiarowy w Zakopanem - gdy pokaże 25 cm śniegu, to w Tatrach schroniska mają ponad metr do odśnieżania...
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline na_pogorzu_lajkonik

  • Wiadomości: 608
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 17.10.2021
tak dokładnie, myśmy ruszali ostatniego dnia z nad jeziora Son Kul. Dzień wcześniej byliśmy po jego południowej stronie, słoneczko, ciepło w miarę 10/13stopni. Na północnej stronie do której dojechaliśmy tego dnia (30km , 4,5h) było +5 i śnieg z deszczem.
Ruszamy rano na 3400m npm i pogoda taka sama a Kirgiz mówi że u góry będzie zero i śnieg i tak było. I że nam odradza na 3600 bo tam na pewno będzie z 50cm śniegu już. I tak było.
Odpuściliśmy i zjechaliśmy w dół. I to była bardzo dobra decyzja.
ULTRA to wyzwanie, a Adventure to przygoda.

Offline Mężczyzna globalbus

  • Wiadomości: 7326
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 03.05.2011
    • blog podróżniczy
Ta stacja meteo leży w okolicy jeziora Petrov, na wschód od przełęczy Pereval Barskaun
Ta przełęcz w przeciwieństwie do Tosoru będzie przejezdna, bo to jest droga do największej kopalni złota w Kirgistanie (Kumtor), która generuje istotny procent PKB.

Btw, jak się tam tłukłem w 2016, to Tosor zasypało dopiero na początku października. Fajnie się wtedy jechało w tej zawierusze.

My home is where my bike is.

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3722
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Ta przełęcz w przeciwieństwie do Tosoru będzie przejezdna, bo to jest droga do największej kopalni złota w Kirgistanie (Kumtor), która generuje istotny procent PKB.
Docelowo zapewne tak, natomiast udrożnienie trasy z tak nagłego opadu śniegu, gdy na wielu kilometrach masz rano pokrywę 25-50 cm, uzyskaną podczas jednej nocy, może potrwać naprawdę sporo czasu, co najmniej kilka dni. Przecież nie masz w lecie rozstawionych pługów co kilkanaście km, więc jedziesz z odśnieżaniem pługami wirnikowymi w najlepszym wypadku z obu końców, a być może z jednego...
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna Elwood

  • Od 2009-03-26
  • Wiadomości: 1580
  • Miasto: Przystanek Oliwa
  • Na forum od: 07.02.2023
Ta stacja meteo leży w okolicy jeziora Petrov, na wschód od przełęczy Pereval Barskaun
Ta przełęcz w przeciwieństwie do Tosoru będzie przejezdna, bo to jest droga do największej kopalni złota w Kirgistanie (Kumtor), która generuje istotny procent PKB.

Btw, jak się tam tłukłem w 2016, to Tosor zasypało dopiero na początku października. Fajnie się wtedy jechało w tej zawierusze.
Kopalnia ma sprzęt i środki, do utrzymania tej drogi. I robi to w trybie o niebo bardziej skutecznym niźli najlepiej wyspecjalizowane polskie służby.

Tosor z początkiem października... szacunek. Szkoda, że nie stykło nam/mi czasu, by zrobić tę przełęcz Lublinem i Golfem w 2018.

Lajkoniku, dopiero dzisiaj obejrzałem "kirgistan". Robiłem tę trasę (większość w okolicy szeroko pojętej).
Dobre towarzystwo, to połowa sukcesu. Fajnie się oglądało. I nie chodzi o widoki, bo te wiadomo. Super wycieczka!

P.S.
Patrząv na Wasze trudy, przypomniało mi się pchanie Ukrainy w Pamirze...



Wy, to jeszcze trochę pojeździliście:)
Ale... może nie powiedziałem ostatniego słowa...?:D


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, przez dobę uchodzi za idiotę.

Offline Mężczyzna wojtek

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 5137
  • Miasto:
  • Na forum od: 02.03.2010
    • Pokój z Tobą
Podjazd na Tosor jakoś mocno zapadł mi w pamięć, targaliśmy się tam półtora dnia (rekordzista z SRMR - cztery godziny i trochę), więc chyba nic dziwnego, w okolicach 16 minuty i trzydziestej sekundy robiliśmy sobie z Marysią kawę, 40 sekund później zakładałem rogi jaka na kierownicę.
Sam Kirgistan, jak zwykle - trochę zwariowany, ekscentryczny i nieprzewidywalny. No i kuszący.

Offline na_pogorzu_lajkonik

  • Wiadomości: 608
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 17.10.2021
To tylko 32km i 2000 w pionie. Nam zajęło 13h  ale byłem chory i 39 gorączki miałem.
Nie wyobrażam sobie tego w 4h. W 8h już prędzej.
Zobaczymy jak pójdzie na maratonie w tym roku nam
ULTRA to wyzwanie, a Adventure to przygoda.

Offline Mężczyzna MaciekK

  • Wiadomości: 1638
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 14.07.2017
Piekna sprawa. Dużo czasu i uwagi poświęcacie na samo filmowanie podczas takiej wyprawy?
Psycha już odmarzła, czy odpuszczacie Silka w wersji race?

Offline Mężczyzna wojtek

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 5137
  • Miasto:
  • Na forum od: 02.03.2010
    • Pokój z Tobą
Od zjazdu do przełęczy jest ponad 2300 metrów przewyższenia i 35 kilometrów, ale nie o tym, a o tym, jakie tam w czerwcu bywają piękne okoliczności przyrody:





Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum