Autor Wątek: Rozległe panoramy doliny Dolnej Warty – tuzin punktów widokowych  (Przeczytany 829 razy)

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3809
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
W marcu 2023 roku, tuż przed dniem równonocy wiosennej wybrałem się na weekendową wycieczkę w dolinę Dolnej Warty. Jest to obszar o wysokich walorach widokowych, znajduje się tu kilka rezerwatów przyrody, park narodowy, park krajobrazowy, dwie czatownie i dziewięć wież widokowych.



Do tego dochodzą naturalne punkty widokowe na wzgórzach opadających w dolinę Warty po stronie północnej, zwłaszcza w okolicy Gorzowa i Santoka, gdzie są murawy kserotermiczne i nieużytki.



Na początek trasy dojechałem  w piątek ostatnim wieczornym pociągiem z Poznania, który w trzy godziny dociera w okolice Kostrzyna. Ja wysiadłem na stacji Nowiny Wielkie, skąd miałem dwa kilometry do wieży widokowej położonej na wzgórzach opadających w dolinę Warty od północy. Na wieży byłem przed północą, rozstawiłem namiot i zabrałem się za nocne kadry.



Rano zrobiłem jeszcze zdjęcia doliny za dnia i pojechałem w kierunku Parku Narodowego Ujście Warty, w którym spędziłem resztę dnia aż do zachodu słońca włącznie.



Odwiedziłem wszystkie istniejące wtedy wieże, czatownie i punkty widokowe, zarówno na Polderze Północnym, jak i Południowym. Były przepiękne widoki, bo Warta zalała niemal cały Polder Południowy i fragmenty Polderu Północnego, ale jeszcze dało się przejechać i obejrzeć najciekawsze miejsca.



Wrażenie ogromu wody gdy się wjechało na środek polderu było niesamowite, niczym na środku wielkiego jeziora. Tylko na jeziorze nie ma zwykle drzew, zarośli, płotów i innych artefaktów, które dodawały uroku temu miejscu.



Drugi biwak założyłem też na wieży widokowej, położonej nad mokradłami w dolinie Postomi, już poza terenem parku narodowego. Tamta wieża jest bardzo mało znana, więc miałem ponad dwanaście godzin spokoju.



Wróciłem również wzdłuż Warty, wpierw po południowej stronie, a od Świerkocina po stronie północnej, jadąc cały czas aż do Gorzowa Wielkopolskiego wałem przeciwpowodziowym rzeki Warty. Z wału dalekie widoki na rozlewiska, mające aż 18 km długości.



W Gorzowie zajrzałem do Rezerwatu Przyrody „Gorzowskie Murawy”, słynącego z wybitnej panoramy miasta i terenów nadwarciańskich, a następnie pojechałem w kierunku Santoka, odwiedzając po drodze jeszcze kilka punktów widokowych na północnej krawędzi pradoliny.



Wycieczkę zakończyłem w Santoku, skąd wróciłem pociągiem do Poznania.

Link do fotorelacji, w której jest ponad setka opisanych zdjęć:
https://photos.app.goo.gl/Te7UNp4nnDXdnPca7

"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna dzesio

  • Wiadomości: 172
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 11.02.2014
Super wycieczka, moje rodzinne strony. Rezerwat przyrody gorzowskiej Morawy znam jak własną kieszeń, pół dzieciństwa spędziłem na tych pagorkach. Latem zbierało się jeżyny, szczaw..zimom łoilo na sankach. Nie raz tam spierdzielałem przed wojskowymi, gdzie niegdyś był poligon...echhh
Relacja klasa...dobra robota

Offline Mężczyzna Król Julian

  • Wiadomości: 7311
  • Miasto: Pabianice
  • Na forum od: 14.02.2017
Piękne te krajobrazy doliny Dolnej warty. Szczególny koloryt, przy pełnokorytowych przepływach. Super

A większą mi rozkoszą podróż niż przybycie!

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3809
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Piękne te krajobrazy doliny Dolnej warty. Szczególny koloryt, przy pełnokorytowych przepływach. Super
Jakby ktoś się wybierał, to poziom wody można śledzić tutaj:
https://www.pnujsciewarty.gov.pl/349,poziom-wody

Na razie jest bardzo dużo wody, około 80 cm powyżej zalania ścieżki Ptasim Szlakiem, więc część szlaków na terasie zalewowej jest około 1,5-2 metrów pod wodą. Za to będą ładne widoki na zalany polder, coś za coś.
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna marcin_g

  • Wiadomości: 707
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 04.06.2018
PN Ujście Warty jest świetny, ja byłem tam jesienią kiedy tysiące ptaków zbiera się tam przed odlotem na zimę - niesamowita sprawa.

Przy okazji - funkcjonuje tam w Słońsku taka inicjatywa jak Rzeczpospolita Ptasia:

https://www.tps-unitisviribus.org.pl/rzeczpospolita-ptasia
https://www.facebook.com/RzeczpospolitaPtasia/

Organizują różne wydarzenia (fajne - jak słyszałem), można też wesprzeć działalność wyrabiając sobie paszport tejże Ptasiej Rzeczpospolitej :)



Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3809
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Organizują różne wydarzenia (fajne - jak słyszałem), można też wesprzeć działalność wyrabiając sobie paszport tejże Ptasiej Rzeczpospolitej :)
Na corocznym kwietniowym zlocie dają nagrodę dla tego, kto ma ptaka roku :D Nie byłem, więc nie powiem jakie są kryteria oceny, czy chodzi o wielkość, kształt czy może sposób prezentacji  ;)
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline EASYRIDER77

  • Wiadomości: 4843
  • Miasto: INOWROCŁAW
  • Na forum od: 27.07.2010
fajna galeria i trasa. Jaka długa Ci wyszła?
Poza tym jak przez drogę przelewała się woda to się wycofywałeś/zmieniałeś trasę czy co?

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3809
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
fajna galeria i trasa. Jaka długa Ci wyszła?
152,3 km

Poza tym jak przez drogę przelewała się woda to się wycofywałeś/zmieniałeś trasę czy co?

Na Polderze Północnym przez jeden odcinek przejechałem, a drugi (żółty) objechałem (aczkolwiek też było na styk), zaś na Polderze Południowym wiedziałem, że będzie zalane, więc zrobiłem wycieczki tam i z powrotem dla zdjęć (zielony).



"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna Elwood

  • Od 2009-03-26
  • Wiadomości: 1580
  • Miasto: Przystanek Oliwa
  • Na forum od: 07.02.2023
PN Ujście Warty jest świetny, ja byłem tam jesienią kiedy tysiące ptaków zbiera się tam przed odlotem na zimę - niesamowita sprawa.

Przy okazji - funkcjonuje tam w Słońsku taka inicjatywa jak Rzeczpospolita Ptasia:

https://www.tps-unitisviribus.org.pl/rzeczpospolita-ptasia
https://www.facebook.com/RzeczpospolitaPtasia/

Organizują różne wydarzenia (fajne - jak słyszałem), można też wesprzeć działalność wyrabiając sobie paszport tejże Ptasiej Rzeczpospolitej :)
Fajna inicjatywa. Przy okazji zobywatelizowałbym wnuki:)
Kto ma rację dzień wcześniej od innych, przez dobę uchodzi za idiotę.

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum