Autor Wątek: Najbardziej widokowe szlaki Orawy, Podhala i Spiszu  (Przeczytany 1872 razy)

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3809
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Ubiegłoroczne lato było dość kapryśne, ale w lipcu był tydzień ładnej, słonecznej pogody, z której udało mi się skorzystać w przepięknym górskim krajobrazie.

Dojechałem pociągiem z kilkoma przesiadkami przez Katowice i Przełęcz Zwardońską do stacji kolejowej Švošov w dolinie Wagu, skąd udałem się na grzbietowe szlaki Pogórza Orawskiego, Skoruszyńskich Wierchów, Pogórza Gubałowskiego, Pogórze Bukowińskiego, Magury Spiskiej, Gór Lewockich i Gór Czerchowskich. Biwaki z widokami na setki szczytów górskich, w tym także Tatry.

Wróciłem szosą do Grybowa, skąd do Poznania dojechałem pociągiem. Był to najbardziej widokowy kilkudniowy wyjazd w życiu (oczywiście pomijając Alpy, Pireneje, Islandię itp. - ale tamte były dwutygodniowe), jednocześnie przez wiele godzin w totalnym odosobnieniu. Trasę polecam, nie będę się rozpisywał, bo opisane jest każde zdjęcie, wystarczy rozwinąć ikonę „i”.

Zrobienie tej galerii zajęło ponad miesiąc, oczywiście z przerwami, z doskoku. To był najtrudniejszy pod względem opisania zdjęć wyjazd rowerowy. Nie daję tutaj w poście żadnego zdjęcia, bo to w tej sytuacji bez sensu – po prostu trzeba zajrzeć do galerii i tam już widać o co chodzi.

Trasa biegła głównie po grzbietach górskich, szlakach rowerowych, pieszych, odcinkach nieznakowanych. Po nawierzchni terenowej, szos było niewiele.

Link do fotorelacji
https://photos.app.goo.gl/fWDZ9ZbHKA2V9nMv6
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna R_och

  • Talizman słońca 🌞
  • Wiadomości: 1756
  • Miasto: Rzeszów
  • Na forum od: 16.03.2015
Wrażenie po oglądnięciu jak w tytule.
Michał poproszę o plik gpx dla leniwych do wykorzystania przy najbliższej sprzyjającej okazji.
W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę a o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
- Gandhi

Offline Mężczyzna Zbyszek

  • Wiadomości: 1472
  • Miasto: Zawiercie
  • Na forum od: 17.02.2009
Oglądało się, jak zawsze, Twoje zdjęcia świetnie. Podziwiam też precyzję opisów.

Offline Mężczyzna serbi

  • Wiadomości: 10
  • Miasto: Górny Śląsk
  • Na forum od: 13.02.2022
Piękna wyrypa! :)

Offline Mężczyzna maciek70

  • Wiadomości: 563
  • Miasto: Milowice
  • Na forum od: 18.05.2018
Podobało się bardzo, dziękuję!

Jaką masz metodę na dokładne opisywanie widoków? Masz to przygotowane wcześniej, znasz na tyle topografię, potem przeglądasz zdjęcia z mapą i sprawdzasz po azymutach, używasz jakiejś apki typu AR czy coś jeszcze?

I przy okazji, ile Cię skasowali za zdjęcia z Gubałówki? :D
"Jest tylko cienka czerwona linia między rozsądkiem a szaleństwem"

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3809
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Michał poproszę o plik gpx dla leniwych do wykorzystania przy najbliższej sprzyjającej okazji.

Plik w załączniku

Jaką masz metodę na dokładne opisywanie widoków? Masz to przygotowane wcześniej, znasz na tyle topografię, potem przeglądasz zdjęcia z mapą i sprawdzasz po azymutach, używasz jakiejś apki typu AR czy coś jeszcze?
Część znam na pamięć, część oceniam na podstawie wizualizacji panoram w serwisach dostępnych w internecie. Tym niemniej lepiej mieć wstępnie orientację co się ogląda, zwłaszcza w takich górach, które oglądane z daleka są do siebie podobne kształtem (Góry Wołowskie, Lewockie, Stolickie, Branisko itp.). Byłoby łatwiej, gdyby aparat zapisywał kierunek geograficzny, w którym zrobiono zdjęcie, ale tego chyba nie ma w normalnych aparatach.

Najlepiej na żywo się zorientować co się ogląda, ale jak nie ma internetu, a teren mało znany, to zbyt wiele się nie powalczy  :icon_twisted:
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna R_och

  • Talizman słońca 🌞
  • Wiadomości: 1756
  • Miasto: Rzeszów
  • Na forum od: 16.03.2015
Dziękuję.
W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę a o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
- Gandhi

Offline Mężczyzna Król Julian

  • Wiadomości: 7311
  • Miasto: Pabianice
  • Na forum od: 14.02.2017
Dziękuję  ;D

A większą mi rozkoszą podróż niż przybycie!

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3809
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna misiek

  • Wiadomości: 697
  • Miasto: Rzeszów
  • Na forum od: 04.11.2018
Ślad pobrany, czy się przyda zobaczymy. W każdym razie widoki przednie.   
Pozdrawiam,
Krzysiek


Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3809
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Ślad pobrany, czy się przyda zobaczymy. W każdym razie widoki przednie.
Taki gotowiec może się przydać zawsze jako kawałek, który będzie pasował. Należy pamiętać, że te górki wokół Tatr są dość gliniaste.
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna maper

  • Wiadomości: 1685
  • Miasto: Straszyn
  • Na forum od: 15.02.2016
Też się poczęstowałem. Dziękuję.
Ten odcinek prowadzący grzbietem Magury Spiskiej wygląda dla mnie zachęcająco i może uda mi się go wpasować w całości lub w części w wyjazd, który planuję na wrzesień.

Offline Mężczyzna qbotcenko

  • Wiadomości: 3014
  • Miasto: Tomprofa Gbórnicza
  • Na forum od: 17.03.2018
    • http://qbot.pro/
Duuużo zdjęciów, R.I.P Ricoh  :icon_neutral:

Ja bym trzeciego dnia terenowej trasy zaległ w rowie z dziesięscioma promilami ;P

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3809
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Ja bym trzeciego dnia terenowej trasy zaległ w rowie z dziesięscioma promilami ;P
Na szczęście poza trzecim dniem :D sklep z alkoholem był rzadkością, pojawiał się raz dziennie. Nie miałbyś za bardzo czym nastukać 10 promili. Pierwszego dnia wodę na biwak nabrałem u gospodarza, bo nawet wszystkie źródła wyschły. Ale kałuża na utopienie aparatu za 5 koła się znalazła.
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline EASYRIDER77

  • Wiadomości: 4843
  • Miasto: INOWROCŁAW
  • Na forum od: 27.07.2010
świetne panoramy Podjazdy!

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum