Autor Wątek: Wielka Wyprawa po Wielkich Bagnach Łotwy i Estonii  (Przeczytany 1779 razy)

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3809
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Re-we-lac-ja
Nie ukrywam, że torfowiska mnie wciągnęły :D Jak ktoś lubi takie klimaty, to w Estonii znajdzie dla siebie raj  :)
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna R_och

  • Talizman słońca 🌞
  • Wiadomości: 1759
  • Miasto: Rzeszów
  • Na forum od: 16.03.2015
Inspirujące. Mnie się podoba wszystko oprócz pory roku, zwłaszcza gra światła.
W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę a o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
- Gandhi

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3809
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Inspirujące. Mnie się podoba wszystko oprócz pory roku, zwłaszcza gra światła.
Ja uwielbiam przedwiośnie. To całe przereklamowane wczesne lato z owadami i burzami mnie tak nie pociąga. Gra światła jest na przedwiośniu, gdy front polarny wielokrotnie przecina Estonię. Potem jest nudna słoneczna pogoda.
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3809
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Rozbawiło mnie sesje zdjęciowe i czasowe w luksusowych toaletach - szlakiem estońskich toalet....
Doceniam możliwość wykonania w sposób wygodny, nie odbierający godności i mniej szkodliwy dla przyrody aktu defekacji, zwłaszcza w tak ubogim i podatnym na nawożenie terenie jak torfowisko. Zasrane i zawalone papierem toaletowym lasy to u nas standard, zajrzyj koło popularnej plaży lub leśnych kempingów. Trudno zbierać grzyby latem... W Estonii nie ma tego problemu - rozwiązano go stawiając wygodne toalety. No i tę najlepszą widziałem na Łotwie, więc czapki z głów. Litwa kilka lat temu była daleko w tyle. I nadal jest.
« Ostatnia zmiana: 9 Wrz 2024, 23:26 podjazdy »
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna łatośłętka

  • Skup i ubój. Rozbiór.
  • Wiadomości: 8730
  • Miasto: nie, wioska
  • Na forum od: 21.03.2013

Complimenti!

Bagniska są zaszłymi śladami rozwoju życia Ziemli - to takie ogony.
Czy dobrze kombinuję?

Formułuję pytanie:
Czym obszary bagnisk są opinią Twą, podjazdy?
tutaj jestem łatoś, odtąd łętka ... łatośłętka!

Offline EASYRIDER77

  • Wiadomości: 4843
  • Miasto: INOWROCŁAW
  • Na forum od: 27.07.2010
oceniam możliwość wykonania w sposób wygodny, nie odbierający godności i mniej szkodliwy dla przyrody aktu defekacji, zwłaszcza w tak ubogim i podatnym na nawożenie terenie jak torfowisko. Zasrane i zawalone papierem toaletowym lasy to u nas standard, zajrzyj koło popularnej plaży lub leśnych kempingów. Trudno zbierać grzyby latem... W Estonii nie ma tego problemu - rozwiązano go stawiając wygodne toalety. No i tę najlepszą widziałem na Łotwie, więc czapki z głów. Litwa kilka lat temu była daleko w tyle. I nadal jest.

warto wiedzieć. Zresztą o kulturze/poziomie danego miejsca świadczy m.in. wygląd łazienek/toalet.
Też wolę jak są, jasne i popieram.

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3809
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Czym obszary bagnisk są opinią Twą, podjazdy?
W naszym regionie są zazwyczaj jedynym typem ekosystemu, którego człowiek nie zdążył zmienić, aczkolwiek takich jest niewiele, bo z większości wydobywano torf. W Estonii jest tak dużo bagien, że faktycznie z wielu nie wydobywano torfu, jedynie pozyskiwano zioła, jagody, maliny, trochę polowano na ptaki czy dużego zwierza. Wyglądają więc tak jakby człowieka wcale nie było jako gatunku.
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna łatośłętka

  • Skup i ubój. Rozbiór.
  • Wiadomości: 8730
  • Miasto: nie, wioska
  • Na forum od: 21.03.2013
Tak w kontekście homo sa. - na bagniskach słabo pomieszkiwać, stąd takich ekosystemów nie mógł znacząco uszkodzić (z wyłączeniem głównie następstw pozyskiwania torfu). Są terenami trudno dostępnymi - tam ludzie nie wypoczywają.

Jak sprawa bagnisk jawi Ci się natomiast z perspektywy pochodu ewolucji Ziemli?
Słowem coś zasadnie (ewidencja) można?
tutaj jestem łatoś, odtąd łętka ... łatośłętka!

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3809
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Jak sprawa bagnisk jawi Ci się natomiast z perspektywy pochodu ewolucji Ziemli?
Słowem coś zasadnie (ewidencja) można?
W sensie, że dobrze konserwują? Z pokładów torfu (i pochodzącego z nich węgla brunatnego) można wiele wyczytać. Niestety przekleństwem jest ich zdolność do akumulacji dwutlenku węgla, która prawdopodobnie doprowadziła do epok lodowcowych. Teraz człowiek zrównoważył z nawiązką ten trend, na dodatek uwalnia dwutlenek węgla zgromadzony przez torfowiska wiele lat temu.
https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/torfowiska-wazny-gracz-swiatowego-cyklu-weglowego-232

W pewnym momencie, być może już teraz, uruchomiony zostaje samonapędzający się mechanizm ocieplania klimatu. Gdzie będzie "sufit" tego nie wie nikt.
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C93582%2Ctorfowiska-na-dalekiej-polnocy-sa-powaznie-zestresowane.html


« Ostatnia zmiana: 10 Wrz 2024, 22:24 podjazdy »
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna łatośłętka

  • Skup i ubój. Rozbiór.
  • Wiadomości: 8730
  • Miasto: nie, wioska
  • Na forum od: 21.03.2013
W sensie, że dobrze konserwują? /.../

Czy są dinozaurami, czy kleszczami, czy też po prostu są - jedną z form ekosystemów, o których nie można powiedzieć, formą są poprzedzającą następne, lecz - podobnie innym - współczesną?

No i że dostępu tak skutecznie bronią.
I żywią.

Bo fajnie patrzeć,
fajniej przy tym wiedzieć.
tutaj jestem łatoś, odtąd łętka ... łatośłętka!

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3809
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Czy są dinozaurami, czy kleszczami, czy też po prostu są - jedną z form ekosystemów, o których nie można powiedzieć, formą są poprzedzającą następne, lecz - podobnie innym - współczesną?
Przy ocieplającym się klimacie torfowiska w naszym regionie zarastają lasem, ale na dalekiej północy zmiany są innego rodzaju. Owszem, las sięga coraz bardziej na północ, ale tam jest tak bezkresny obszar bagien, że nam sobie trudno tę skalę wyobrazić.
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna łatośłętka

  • Skup i ubój. Rozbiór.
  • Wiadomości: 8730
  • Miasto: nie, wioska
  • Na forum od: 21.03.2013

Opodal naszego m. zam. jest (m.in.) Krzemianka:



Kilka lat temu tam byłem, znowu nie ciągło - wzrokiem scenerię omiatając, nie dostrzegałem tych związków, które Ty.
Stąd dopytuję.

[UWAGA do ew. zainteresowanych, by przy okazji i tam wskoczyć - w żadnym razie rowerami nie wjeżdżajcie na ósemkę (krajówka B. - Augustów).]
tutaj jestem łatoś, odtąd łętka ... łatośłętka!

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum