Aby rozwiązać spór klimatyczny między Szkocją a Irlandią, przeprowadziłam przegląd danych i używając własnej, nieco przykurzonej wiedzy, oto co ustaliłam.
Oba kraje leżą w tej samej strefie klimatycznej - klimat umiarkowany (podobnie jak Polska) różnią sie jednak typem klimatu, w Polsce jest to klimat umiarkowany przejściowy, na wyspach umiarkowany morski, przy czym klimat Irlandii jest dodatkowo określany, jako wilgotny (!) Klasyfikacja ta jest przeprowadzana na podstawie ilości opadów i ich rozkładu w ciągu roku. W Polsce przewaga opadów występuje latem, co świadczy o większych wpływach kontynentalnych, natomiast w klimatach morskich przewaga opadów występuje w półroczu zimowym.
Klimat Szkocji należy od typu umiarkowanego morskiego, (pogoda jest bardzo zmienna i nieprzewidywalna). Bliskość oceanu działa łagodząco na klimat, dlatego też nie występują tu raczej ekstrema pogodowe. Tutejszy klimat kształtowany jest przez masy powietrza znad Atlantyku i ciepły Prąd Zatokowy.
Przestrzennie klimat Szkocji jest dość zróżnicowany, szczególnie pod względem opadów. Większe opady występują na zachodnim wybrzeżu, co związane jest z napływem dużej ilości wilgotnych mas powietrza znad Atlantyku. Do wzrostu opadów przyczynia sie także ciepły Prąd Zatokowy. W północnozachodniej części Szkocji opady sięgają nawet 4500mm rocznie, co sprawia ze obszar ten jest jednym z najbardziej wilgotnych miejsc w Europie. W związku z występowaniem gór w tej części kraju, powstają tu opady orograficzne, czyli wywołane ukształtowaniem terenu - cieple i wilgotne powietrze znad oceanu, zmuszone jest do wznoszenia sie po zboczach gór, w związku, z czym ochładza sie, kondensuje i tworzy chmury, z których powstają intensywne opady, Dla porównania wschodnia Szkocja otrzymuje jedynie 870mm rocznie leży, bowiem w tzw. cieniu opadowym, czyli miejscu, gdzie opadów jest bardzo niewiele. Zjawisko to jest szczególnie dobrze widoczne w takich rejonach jak Lothian (tu mieszkam), Fife, Angus, gdzie opady sięgają jedynie 550mm, czyli mniej niż średnia opadów w Polsce.
Średnia roczna suma opadów wynosi 1500mm. Edynburg – ilość opadów 676mm
Liczba dni deszczowych w północnozachodniej Szkocji wynosi 265, a na południu jedynie 170 dni, Edynburg - 191 dni.
Prąd Zatokowy wpływa także na temperatury, które w Szkocji są wyższe niż w innych miejscach na świecie, położonych na tej samej szerokości geograficznej. Średnia temperatura roczna wynosi 9st na południu i 7 na północy, Edynburg 8.5
W związku z tym zachodnie wybrzeże jest cieplejsze niż wschodnie i wnętrze kraju.
Nasłonecznienie (wbrew pozorom występuje;)) waha sie od 710-1140 godzin w roku w północnozachodniej Szkocji, do 1470-1540 w części wschodniej i południowowschodniej. Średnia wartość dla całego obszaru wynosi 1160 godzin. Edynburg – 1286h.
Najniższa temperatura -27.2stC (1982)
Najwyższa temperatura 32.9stC (2003)
Największy dzienny opad 238mm (17/01/74)
Najsilniejszy zanotowany wiatr 142 mph (13/02/89) Fraserburgh
Na klimat Irlandii największy wpływ mają wilgotne masy powietrza napływające znad Oceanu Atlantyckiego oraz Prąd Zatokowy, w związku, z czym w Irlandii, podobnie jak w Szkocji, nie występują ekstrema pogodowe, szczególnie zaś termiczne – roczne amplitudy tempera ty są niewielkie.
Średnia temperatura roczna wynosi 10stC, dla porównania w Polsce 8st.
Rozkład opadów, podobnie jak w Szkocji, zmienia sie z zachodu na wschód. Na zachodzie, 1000-1250mm, w górach opady sięgają 2500-3000mm, natomiast na wschodzie 760mm. Średnia ilość opadów dla wyspy wynosi 1000mm.
Liczba dni z deszczem waha sie od 150 na wschodzie i południu do 225 na zachodzie.
Najwyższa temperatura 33.3stC (1887)
Najniższa temperatura -19.1 (1881)
Największy dzienny opad 243mm (18/09/93)
Największy roczny opad 3965mm (1960) Ballaghveama Gap
Jak wynika z powyższych rozważań Irlandia jest krainą nieco cieplejszą, natomiast pod względem liczby dni deszczowych i rocznej sumy opadów, Szkocja nieznacznie przoduje.
Wykresiki pogladowe
Dla zobrazowania różnic w wielkości opadów, uzyłam takiej samej skali
PS. Jezeli ktos ma jakies pytania natury geograficznej, to zapraszam;)