Autor Wątek: zakup namiotu wyprawowego  (Przeczytany 271309 razy)

Offline Mężczyzna bzyk69

  • Wiadomości: 387
  • Miasto: Pszczyna
  • Na forum od: 27.08.2021
Odp: zakup namiotu wyprawowego
« 4 Wrz 2024, 14:19 »
Sypialnię pod tropik podwieszasz raz, przy pierwszym rozbiciu namiotu zaraz po zakupie. Potem już tego nie ruszasz.

A jak tropik mokry po nocnym deszczu, to co robisz?

Offline Mężczyzna Romal

  • Wiadomości: 817
  • Miasto: Szczecin
  • Na forum od: 05.06.2006
Odp: zakup namiotu wyprawowego
« 4 Wrz 2024, 18:53 »
A jak tropik mokry po nocnym deszczu, to co robisz?

Zwijam namiot i jadę. Pod żadnym pozorem nie wolno pakować namiotów do worków wodoszczelnych. W takim worku namiot będzie tylko gnił. A w zwykłym pokrowcu wyschnie podczas jazdy, a przynajmniej podeschnie na tyle, że wieczorem będzie można go normalnie rozstawić. Nigdy nie miałem z tym problemu.

A co Ty robisz w takim przypadku? Odczepiasz sypialnię od tropiku i co dalej? Przewozisz w osobnych workach?

Offline Mężczyzna Yarpen

  • Wiadomości: 88
  • Miasto: Wrocław
  • Na forum od: 11.02.2017
Odp: zakup namiotu wyprawowego
« 4 Wrz 2024, 18:59 »
Jednak te kwestie są must have:
- do 1,5 kg,
- wejście z boku,
- aluminiowy stelaż,
- dobra kondensacja,
mile widziane najpierw rozkładanie tropiku, a dopiero później wkładanie pod niego sypialni (przydatne we razie deszczu).


Nie jestem specjalistą. Niech się wypowiedzą znawcy - może taki - Naturehike Spider? Waga 1,65kg z dodatkową podłogą, bez niej pewnie około 1,5kg. Dzięki dodatkowej podłodze spełniony warunek rozkładania tropiku w pierwszej kolejności.



https://www.amazon.pl/gp/product/B098HZZ1RY/ref=ox_sc_saved_title_8?smid=A106RGEIVIG2HU&th=1

Offline Mężczyzna sinuche

  • Wiadomości: 2784
  • Miasto: Beskid
  • Na forum od: 17.04.2009
Odp: zakup namiotu wyprawowego
« 4 Wrz 2024, 19:04 »
A co Ty robisz w takim przypadku? Odczepiasz sypialnię od tropiku i co dalej? Przewozisz w osobnych workach?

Problem jest taki (rozwiązanie) że rozdzielona sypialnia i tropik szybciej schną.
Wieczorem rozbijam sypialnię, schnie na stelażu (doszyć szybko jak jest rozpięta). Gorzej z tropikiem, ale tez da sie go jakoś podwiesić (drzewa, czy coś).

Ja z reguły zwijam mokry namiot, nie o deszcz chodzi, tylko rosę, kondensację (wczesnie rano się zwijam) i suszę wieczorem.
Ostatnie moje wyjazdy tegoroczne to w większości wogóle nie nakładałem tropiku, tylko sypialnia. Nawet jak były burze to naciągalem tropik w nocy jak było trzeba. Z tropikiem to tylko w górach (tak 1000+) bo chłodny wiatr - ale wtedy nie ma kondensacji i rosy.

Offline Mężczyzna misiek

  • Wiadomości: 692
  • Miasto: Rzeszów
  • Na forum od: 04.11.2018
Odp: zakup namiotu wyprawowego
« 5 Wrz 2024, 10:22 »
... Pod żadnym pozorem nie wolno pakować namiotów do worków wodoszczelnych. W takim worku namiot będzie tylko gnił...

Zawsze pakuję do worka wodoszczelnego i jeszcze nigdy nie zgnił  :) Oczywiście jak mocno mokry po nocy to staram się wysuszyć w ciągu dnia. A robię tak ponieważ całość, czyli namiot, śpiwór i materac idą razem do wspólnego wora. Namiot i śpiwór w wodoszczelnych. U mnie taki sposób się sprawdza.
Pozdrawiam,
Krzysiek


Offline EASYRIDER77

  • Wiadomości: 4818
  • Miasto: INOWROCŁAW
  • Na forum od: 27.07.2010
Odp: zakup namiotu wyprawowego
« 5 Wrz 2024, 10:55 »
zawsze składam mokry, jedzie na bagażniku lub w uprzęży w worku niewodoszczelnym. Celowo, zawsze trochę schnie.
I tak jak dojadę to go rozłożę. Najlepiej schnie przecież rozłożony. Jak nie pada to 15-20 minut i suchy. Jak pada to i tak będzie mokry i jest mokry, na jedno wychodzi.
Podziwiam tych suszących specjalnie namioty, w przeciągu dnia jazdy nic mu nie będzie. Dopiero ma to znaczenie dłużej jak leży, ale to już dosuszanie robię po powrocie z wyjazdu, ewentualnie jeżeli przewiduję spanie pod dachem i nie będzie używany.

Offline Mężczyzna TripRider

  • Wiadomości: 421
  • Miasto: Pomorze Środkowe
  • Na forum od: 29.07.2019
Odp: zakup namiotu wyprawowego
« 5 Wrz 2024, 12:10 »
Kup sobie decathlonowego forlclaza mt900 jednoosobowego.

Stelaż z włókna szklanego.

Nie jestem specjalistą. Niech się wypowiedzą znawcy - może taki - Naturehike Spider? Waga 1,65kg z dodatkową podłogą, bez niej pewnie około 1,5kg. Dzięki dodatkowej podłodze spełniony warunek rozkładania tropiku w pierwszej kolejności.

Już był wyżej omawiany. Nie ma poprzeczki pod dachem, co powoduje, że jest wąski na górze. Siedząc ramionami obcierasz o boczne ścianki.

Tak trochę poza tematem. Przerobiłem 5 lub 6 toreb podsiodłowych. Brałem jak leci. Później w tej to nie pasuje, w tamtej tamto itd. Namiotów już też miałem kilka, przy czym większość odesłałem - nie używając. Pisałem o tym wyżej. Chciałbym mieć w końcu coś co spełnia wszystkie moje potrzeby i nie chcę, żeby to wychodziło "w praniu".

Online Mężczyzna R_och

  • Talizman słońca 🌞
  • Wiadomości: 1744
  • Miasto: Rzeszów
  • Na forum od: 16.03.2015
Odp: zakup namiotu wyprawowego
« 5 Wrz 2024, 12:18 »
Mt 900 aż sprawdziłem specyfikację. Napisano, że aluminium.
W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę a o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
- Gandhi

Offline Mężczyzna TripRider

  • Wiadomości: 421
  • Miasto: Pomorze Środkowe
  • Na forum od: 29.07.2019
Odp: zakup namiotu wyprawowego
« 5 Wrz 2024, 12:22 »
Mt 900 aż sprawdziłem specyfikację. Napisano, że aluminium.

Racja. Nie doczytałem. Zasugerowałem się czarnym kolorem stelaża. W sumie ok, gdyby nie kolor namiotu, szaro-pomarańczowy. Wiem, że teraz już marudzę, ale co poradzę. Taki kolor wybitnie mi nie leży. Raczej się na niego nie zdecyduję.

Offline Mężczyzna Dziadek

  • Wiadomości: 1514
  • Miasto: Szczytno, Pionki
  • Na forum od: 05.01.2017
Odp: zakup namiotu wyprawowego
« 5 Wrz 2024, 13:10 »
Dołóż stówkę i bier tego: https://www.decathlon.pl/p/mp/fjord-nansen/namiot-tromvik-i-ng-1-5-kg/_/R-p-4c2cdbbe-7f03-43af-a6ab-023f694f4821 Ma szansę być cieplejszy niż z całymi siatkowymi sypialniami.

Offline Mężczyzna bzyk69

  • Wiadomości: 387
  • Miasto: Pszczyna
  • Na forum od: 27.08.2021
Odp: zakup namiotu wyprawowego
« 5 Wrz 2024, 14:49 »
A jak tropik mokry po nocnym deszczu, to co robisz?

Zwijam namiot i jadę. Pod żadnym pozorem nie wolno pakować namiotów do worków wodoszczelnych. W takim worku namiot będzie tylko gnił. A w zwykłym pokrowcu wyschnie podczas jazdy, a przynajmniej podeschnie na tyle, że wieczorem będzie można go normalnie rozstawić. Nigdy nie miałem z tym problemu.

A co Ty robisz w takim przypadku? Odczepiasz sypialnię od tropiku i co dalej? Przewozisz w osobnych workach?

A co jak jedziesz w notorycznym deszczu? Nie zdażyło Ci się jeszcze jechać w kilkudniowych deszczach? Lub w listopadzie - gdy ciągle jest mokro?

Ja tropik wożę w osobnej "gnojnej" sakwie. Gdzie ląduje też ewentualnie mokra podłoga, lub ciuchy, sznurki - cokolwiek.
A jak rozbijam się w deszczu, to rozpinam najpierw tropik, a potem podwieszam pod niego sypialnię.
Tak samo z zestawem hamakowym.
Jak jest możliwość, to suszę tropik/tarpa podczas pory obiadowej, ale często jest tak, że rozkładam te elementy mokre i podwieszam pod nie suchy hamak/sypialnię.

Offline Mężczyzna bzyk69

  • Wiadomości: 387
  • Miasto: Pszczyna
  • Na forum od: 27.08.2021
Odp: zakup namiotu wyprawowego
« 5 Wrz 2024, 14:54 »
Dzięki dodatkowej podłodze spełniony warunek rozkładania tropiku w pierwszej kolejności.


Nie trzeba podłogi, aby rozłożyć na tropik na stelażu.
Trzeba wprawy. Najlepiej to poćwiczyć na sucho, w dobrych warunkach. Jak złapiesz o co chodzi, to rozkładasz tropik na samym stelażu (w każdym razie w MSR Hubba hubba tak się da).

Ważne żeby mieć to wyćwiczone, po jak jest stres i mało czasu przed, lub w trakcie deszczu, to jest o wiele trudniej - tutaj musi być już nawyk wyrobiony.

Offline Mężczyzna bzyk69

  • Wiadomości: 387
  • Miasto: Pszczyna
  • Na forum od: 27.08.2021
Odp: zakup namiotu wyprawowego
« 5 Wrz 2024, 14:57 »
Chciałbym mieć w końcu coś co spełnia wszystkie moje potrzeby i nie chcę, żeby to wychodziło "w praniu".

Chyba trochę za bardzo wybrzydzasz i szukasz świętego Graala.
Aż mi się mój kolega przypomniał, z czasów młodości. Żadna panna mu nie pasowała, bo albo cycki za małe, albo dupa za zimna. Do dzisiaj jest kawalerem.

Offline Mężczyzna Romal

  • Wiadomości: 817
  • Miasto: Szczecin
  • Na forum od: 05.06.2006
Odp: zakup namiotu wyprawowego
« 5 Wrz 2024, 16:22 »
Dołóż stówkę i bier tego: https://www.decathlon.pl/p/mp/fjord-nansen/namiot-tromvik-i-ng-1-5-kg/_/R-p-4c2cdbbe-7f03-43af-a6ab-023f694f4821 Ma szansę być cieplejszy niż z całymi siatkowymi sypialniami.

Bardzo dobra propozycja. Ma wszystko, co taki namiot powinien posiadać. Ma też jedną cechę, na którą nie zwraca się uwagi, a która bardzo podnosi komfort użytkowania. Drzwi od sypialni rozpina się po okręgu, niemal w całości, a następnie wkłada szmatę w specjalną kieszeń. Nic nie zwisa, nic się pod nogami nie pałęta, nic nie trzeba rolować i spinać tasiemkami. Gorąco polecam takie rozwiązanie.

A co jak jedziesz w notorycznym deszczu? Nie zdażyło Ci się jeszcze jechać w kilkudniowych deszczach? Lub w listopadzie - gdy ciągle jest mokro?

Tak samo. Zwijam mokry namiot, rozwijam mokry namiot. Wilgotna sypialnia jest pod tropikiem, po rozbiciu szybko przesycha na tyle, że tej wilgoci nie czuć. Śpiwora nie moczy. To wystarczy.

Jak jest możliwość, to suszę tropik/tarpa podczas pory obiadowej,

Nie chciałoby mi się tak bawić. Tak samo, jak nie chciałoby mi się podwieszać sypialni podczas deszczu pod mokry tropik. Bezsensowna robota. Więcej zyskam szybciej chowając się w namiocie niż męczyć się z nim i przy tym moknąc.

Offline Mężczyzna TripRider

  • Wiadomości: 421
  • Miasto: Pomorze Środkowe
  • Na forum od: 29.07.2019
Odp: zakup namiotu wyprawowego
« 5 Wrz 2024, 17:35 »
Chyba trochę za bardzo wybrzydzasz i szukasz świętego Graala.
Aż mi się mój kolega przypomniał, z czasów młodości. Żadna panna mu nie pasowała, bo albo cycki za małe, albo dupa za zimna. Do dzisiaj jest kawalerem.

W tej kwestii, na szczęście już sprawę ogarnąłem  ;)

Dołóż stówkę i bier tego: https://www.decathlon.pl/p/mp/fjord-nansen/namiot-tromvik-i-ng-1-5-kg/_/R-p-4c2cdbbe-7f03-43af-a6ab-023f694f4821 Ma szansę być cieplejszy niż z całymi siatkowymi sypialniami.

Wygląda kusząco. Jakby się czepiać szczegółów, to namiot za ~1100 zł ma tropik 15D, a nie 20D. Jednak to chyba faktycznie niewiele znaczący szczegół, tym bardziej, że jest zewnątrz silikonowany. Muszę mu się przyjrzeć.

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum