Autor Wątek: Trasy rowerowo-literackie  (Przeczytany 2372 razy)

Offline Kobieta hindiana

  • Wiadomości: 4023
  • Miasto: Irlandzka wieś, królewskie hrabstwo
  • Na forum od: 04.09.2010
    • 87th Dublin Polish Scout Group, Scouting Ireland
Trasy rowerowo-literackie
« 15 Lut 2012, 00:36 »
Na razie tylko teoretycznie, nigdy jednak nie wiadomo kiedy jakas wiedza może okazać się przydatna... Ponieważ w naszych wyprawach rowerowych chciałabym umieścić więcej miejsc związanych z literaturą (nie udało się zupełnie na dotychczasowych wyjazdach  ::)), a Sum nie wyraza jakiegoś strasznego oporu, rozmyślam nad opracowaniem tras wiodących szlakiem bohaterów literackich lub autorów. Wszystko zaczęło się od Stasia i Nel, a właściwie emesa. Kiedy tak czytałam jego bloga, przyszedł mi na myśl Sienkiewicz. Trasa wędrówki małych bohaterów jest dość łatwa do odtworzenia, zastanawiam się czy byłaby ciekawa na rower. Realnie.
W Afryce można także podążać drogami Rogera Casementa, Irlandczyka, dyplomaty brytyjskiego, który przyjaźnił się z Josephem Conradem. Casement jest głównym bohaterem najnowszej powieści M.V. Llosy (Llosa w mianowniku, nie wiem czy się powinno odmieniać :/) "Marzenie Celta', która zrobiła na mnie spore wrażenie. Wyzwanie jest tym większe, że Casement pracował najpierw w Afryce - i zjeździł ją całkiem nieźle - a potem w Ameryce Południowej, gdzie też nie siedział w jednym miejscu.

Przychodzą wam do głowy jakieś inne trasy, potencjalnie rowerowe, z literatury?

Mądrzy ludzie czasem się wygłupiają, głupi zawsze wymądrzają.
www.plscout.com

Offline Mężczyzna transatlantyk

  • Moderator Globalny
  • GM 2420
  • Wiadomości: 7898
  • Miasto: Annopol
  • Na forum od: 21.11.2007
    • Rowerem przed siebie.
Odp: Trasy rowerowo-literackie
« 15 Lut 2012, 05:40 »
Jechała przez Afrykę sztafeta śladami Kazimierza Nowaka. Może nie wybitny literat, ale pisał :D


Offline Kobieta martwawiewiórka

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 6394
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 17.08.2009
Odp: Trasy rowerowo-literackie
« 15 Lut 2012, 10:23 »
Podam przykład trochę odwrotny. Gleb Travin najpierw objechał ZSRR, a potem napisali o nim książkę...Taką beletrystyczną raczej, dość ukwieconą chyba (?). Po jego trasie pojechała ekipa, ale całej trasy nie powtórzyła.
Jakiś Ty społecznie dojrzały! Mogę sobie zsynchronizować z Tobą te dane?

Offline Giovanni

  • Wiadomości: 2685
  • Miasto: Gdynia
  • Na forum od: 06.06.2008
    • bikestats
Odp: Trasy rowerowo-literackie
« 15 Lut 2012, 14:12 »
Szlakiem bohaterów Trylogii :)


"Za dobrych czasów liczyłem wakacje według ilości ognisk, liczyłem wakacje według ilości nocy przespanych pod namiotem."
https://www.strava.com/athletes/27761512

Offline Kobieta Marta

  • Wiadomości: 2744
  • Miasto: Edynburg/Lodz
  • Na forum od: 18.09.2008
    • Historie z rowerem w tle
Odp: Trasy rowerowo-literackie
« 15 Lut 2012, 18:25 »
oo, to bylo by bardzo ciekawe;)
The bicycle is just as good company as most husbands and when it gets old and shabby a woman can dispose of it and get a new one without shocking entire community.

Offline Kobieta hindiana

  • Wiadomości: 4023
  • Miasto: Irlandzka wieś, królewskie hrabstwo
  • Na forum od: 04.09.2010
    • 87th Dublin Polish Scout Group, Scouting Ireland
Odp: Trasy rowerowo-literackie
« 15 Lut 2012, 20:01 »
Mnie też od razu Nowak przyszedł do głowy (a tego martwej nie znam, będę musiała poguglować w wolnej chwili), ale chodziło mi o odwrócenie kolejności działań. Najpierw trasa wydumana w literaturze, potem zrobienie z niej realnej, atrakyjnej dla rowerów wędrówki. Trylogia jest super, bo Sienkiewicz wypuszcza tych bohaterów na szerokie stepy i hulają ile wlezie. Pamiętam z galerii Wilka zdjęcie spod zamku w Zbarażu. Faaajne :) Dawno temu miałam plan jechać do Moskwy i przejechać się metrem, czytając 'Moskwę Pietuszki"... Fajnym pomysłem jest też śledzenie sławnych postaci np szlakiem generała Andersa. Na rozgrzewkę zamierzam wkrótce zrobić Dublin Jamesa Joyce'a. Pracuję tuż obok jego ulubionego pubu, więc wiem z całą pewnością, gdzie jest start :D
Mądrzy ludzie czasem się wygłupiają, głupi zawsze wymądrzają.
www.plscout.com

Offline Kobieta Marta

  • Wiadomości: 2744
  • Miasto: Edynburg/Lodz
  • Na forum od: 18.09.2008
    • Historie z rowerem w tle
Odp: Trasy rowerowo-literackie
« 15 Lut 2012, 20:38 »
Kurcze, aktualnie mam totalną pustkę w głowie, ale postaram się coś wymyśleć;)
The bicycle is just as good company as most husbands and when it gets old and shabby a woman can dispose of it and get a new one without shocking entire community.

Offline Kobieta Marta

  • Wiadomości: 2744
  • Miasto: Edynburg/Lodz
  • Na forum od: 18.09.2008
    • Historie z rowerem w tle
Odp: Trasy rowerowo-literackie
« 15 Lut 2012, 21:04 »
O wiem, już wymyśliłam !! :)

"W 80 dni dookoła świata"  ;D

The bicycle is just as good company as most husbands and when it gets old and shabby a woman can dispose of it and get a new one without shocking entire community.

Offline Giovanni

  • Wiadomości: 2685
  • Miasto: Gdynia
  • Na forum od: 06.06.2008
    • bikestats
Odp: Trasy rowerowo-literackie
« 15 Lut 2012, 21:08 »

Nie tylko Wilk był na szlaku Trylogii :P
Na Litwie z kolei tak skręcałem trasę, żeby zaliczyć Kiejdany i Laude!

ps. "Moskwa Pietuszki" to raczej trasa alkoholowa- literacka!!!
ps.2 A ja mam marzenie aby wjechać rowerem do Rakowa (Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy i  Bogom nocy równi mojego ukochanego Sergiusza Piaseckiego!!!)


"Za dobrych czasów liczyłem wakacje według ilości ognisk, liczyłem wakacje według ilości nocy przespanych pod namiotem."
https://www.strava.com/athletes/27761512

Elwood

  • Gość
Odp: Trasy rowerowo-literackie
« 16 Lut 2012, 17:34 »
W szkole średniej podróżowałem z kumplami śladami Pana Samochodzika.

Szczególnie inspirujące były dla mnie: Tomek na tropach Yeti i Tajemnicza wyprawa Tomka. Obie zaowocowały wyjazdami na wschód.

Offline Kobieta martwawiewiórka

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 6394
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 17.08.2009
Odp: Trasy rowerowo-literackie
« 16 Lut 2012, 18:06 »
tajemnicza wyprawa to była ta, w której pojawił się meteoryt tunguski?
Kurcze, marzyłam wtedy żeby tam pojechać! (jak to czytałam, czyli za gówniarza)
Jakiś Ty społecznie dojrzały! Mogę sobie zsynchronizować z Tobą te dane?

Offline Kobieta Janus

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 3597
  • Miasto: Goteborg
  • Na forum od: 20.06.2010
Odp: Trasy rowerowo-literackie
« 16 Lut 2012, 20:14 »
Ja planując z siostrą wyprawę do Szwecji, miałam na początku zamiar pojechać śladem Nilsa, Akki i innych bohaterów "Cudownej Podróży" szwedzkiej noblistki, Selmy Lageröf. To jedna z moich najukochańszych książek z dzieciństwa, do teraz ją uwielbiam. Niestety ograniczona ilość czasu nie pozwoliła nam na realizację pomysłu, ale skoro tu mieszkam, postaram się do niego wrócić. Co prawda punkt widzenia byłby nieco inny (rower zamiast lecącej gęsi:), ale podróż też na pewno byłaby cudowna :)

Offline Kobieta hindiana

  • Wiadomości: 4023
  • Miasto: Irlandzka wieś, królewskie hrabstwo
  • Na forum od: 04.09.2010
    • 87th Dublin Polish Scout Group, Scouting Ireland
Odp: Trasy rowerowo-literackie
« 16 Lut 2012, 20:54 »
Rewelacja. Właśnie o to mi chodziło i wiedziałam, że nie jestem sama z takimi pomysłami  :D Selmę Lagerlof uwielbiałam jako dziecko - Janus, czy masz gdzieś jakąś trasę, którą miałaś zamiar podazać szlakiem gęsi?
"Moskwa Pietuszki" to raczej trasa alkoholowa- literacka!!!
No i własnie dlatego jest to idea nadal mocno kusząca :D
Co do pana Samochodzika, to gdzieś ktoś kiedyś wkleił tutaj fotografię mazurksiego domu Nienackiego, tylko w którym to było dziale?
Ciekawe: gdybyśmy zebrali wszystkie miejsca literackie, które przejechali ludzie z tego forum, na pewno zrobiłby się z tego niezły literacki atlas rowerowy.

ps. I jeszcze chciałam dodać, że pisarze skandynawscy są genialni jeśli chodzi o literaturę dla dzieci. ciekawe, skad się to bierze...


Mądrzy ludzie czasem się wygłupiają, głupi zawsze wymądrzają.
www.plscout.com

Offline Kobieta Janus

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 3597
  • Miasto: Goteborg
  • Na forum od: 20.06.2010
Odp: Trasy rowerowo-literackie
« 16 Lut 2012, 21:20 »
Selmę Lagerlof uwielbiałam jako dziecko - Janus, czy masz gdzieś jakąś trasę, którą miałaś zamiar podazać szlakiem gęsi?
Przed podróżą do Szwecji znalazłam tę mapę: http://www.sna.se/Holgersson_poster.html
Zobaczyłam, że zdecydowanie nie damy rady przejechać tej trasy w czasie, jakim dysponowałyśmy. Postanowiłam więc zostawić ten pomysł na kiedy indziej, bo obie z siostrą jeszcze przed wyjazdem planowałyśmy już kolejne wycieczki po Skandynawii (choć oczywiście nie wiedziałam, że tu zamieszkam).
Po powrocie ze Szwecji znalazłam wreszcie czas na ponowne przeczytanie Cudownej Podróży i w sumie bardzo się cieszę, że zrobiłam to właśnie wtedy, bo wszystkie odwiedzone miejsca miałam świeżo w pamięci. Sprawiało mi wiele radości czytanie o kolejnych prowincjach, które odwiedziłam, miastach, legendach, geograficznych ciekawostkach i oczywiście o wzruszających przygodach Nilsa, przy których zalewałam się często łzami :) Jak tylko będę w Polsce, na pewno kupię tę książkę i przywiozę tutaj. Mam nadzieję, że znajdę to samo wydanie: dwa tomy z pięknymi ilustracjami. Domowych egzemplarzy, które mama czytała nam jako dzieciom oczywiście nie zabiorę, bo teraz czyta je mojemu bratankowi :)

Offline Mężczyzna memorek

  • Wiadomości: 2672
  • Miasto: Szczecin
  • Na forum od: 12.05.2007
Odp: Trasy rowerowo-literackie
« 17 Lut 2012, 06:33 »
śladami Pana Samochodzika
Kiedy jechaliśmy przez Giby i Puszczę Augustowską, Mateusz był zachwycony, że to tam Pan Samochodzik szukał skarbu Templariuszy.

Marek

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum