Autor Wątek: Pierwsza wyprawa-porady.  (Przeczytany 2689 razy)

Offline ciulabula

  • Wiadomości: 181
  • Miasto: Dublin/Gliwice
  • Na forum od: 27.05.2011
Pierwsza wyprawa-porady.
« 29 Cze 2012, 23:02 »
Witam serdecznie.

Niebawem wybieramy się w naszą pierwszą rodzinną wycieczkę z sakwami.
W związku z tym, nasuwa się wiele pytań, związanych z przygotowaniami,
samą podróżą czy też biwakowaniem i sprzętem, jaki trzeba wziąć.

Bardzo prosił bym was, jako że wielu już podobne podróże odbyło,
o kilka uwag, porad, etc. z takimi wyjazdami związanymi.
Najbardziej martwi mnie dobór szpargałów dla synka, podpowiedzcie co wziąć?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Offline skolioza

  • Wiadomości: 2559
  • Miasto: kraków
  • Na forum od: 01.04.2009
    • http://www.RetroMTB.pl
Odp: Pierwsza wyprawa-porady.
« 29 Cze 2012, 23:08 »
doświadczenia nie mam wielkiego w podrózowaniu z dziećmi - na nasz trip zabrałem set taki jak dla siebie + dodatkowo o jedną bluzę i długie spodnie więcej Wystarczyło, żałowałem tylko że nie zabrałem jakiś cienkich rękawiczek rowerowych (ja nie używam)
Generalnie bez przesady - jak się pogoda schrzani to i tak nie będziecie się pchać na siłę, więc miliona rzeczy " w razie W" chyba nie ma sensu brać...

Offline ciulabula

  • Wiadomości: 181
  • Miasto: Dublin/Gliwice
  • Na forum od: 27.05.2011
Odp: Pierwsza wyprawa-porady.
« 29 Cze 2012, 23:12 »
@SKOLIOZA dzięki za odpowiedź.

Ja swoje rzeczy zmniejszyłem do minimum-2 koszulki i 2 pary gaci  ;)
To rzeczy synka będą zajmować najwięcej miejsca, jak sądzę  :)

Offline Kobieta hindiana

  • Wiadomości: 4023
  • Miasto: Irlandzka wieś, królewskie hrabstwo
  • Na forum od: 04.09.2010
    • 87th Dublin Polish Scout Group, Scouting Ireland
Odp: Pierwsza wyprawa-porady.
« 29 Cze 2012, 23:13 »
Miki da radę w każdych warunkach :)
Mądrzy ludzie czasem się wygłupiają, głupi zawsze wymądrzają.
www.plscout.com

Offline ciulabula

  • Wiadomości: 181
  • Miasto: Dublin/Gliwice
  • Na forum od: 27.05.2011
Odp: Pierwsza wyprawa-porady.
« 29 Cze 2012, 23:15 »
Miki da radę w każdych warunkach
@HINDIANA Oj, tu masz świętą rację. Czasem "daje radę" nawet za bardzo  ;D

Offline Mężczyzna tomzoo

  • Wiadomości: 1746
  • Miasto: Poznań / Niepruszewo
  • Na forum od: 19.08.2009
    • Moje zdjęcia
Odp: Pierwsza wyprawa-porady.
« 30 Cze 2012, 00:33 »
Głosy matczyne mówią: trzy komplety ubranek na każdy dzień
głosy ojcowskie odpowiadają: zgadza się, trzy komplety na dzień, na każdy dzień te same trzy ;)

A tak generalnie - wszystko zależy od tego, gdzie się wybieracie. Ubrania dla Ali zawsze dobieramy tak, aby były jak najbardziej uniwersalne i można było ją ubrać na cebulkę. Fajnie jest zabrać lekkie kalosze (kiedyś kupiliśmy takie piankowe) na poranną rosę.
Termos - podstawa. My podawaliśmy Ali mleko z puszki, więc często przed wieczorem prosiliśmy o wrzątek w miejscowych barach i restauracjach, co bardzo ułatwiało jego przygotowanie. Koc polarowy (wym. ok. 200x150 cm) do przyczepki - w dzień do okrywania dziecka gdy było chłodno, a w nocy jako warstwa wierzchnia na karimaty. Koce do dostania w marketach. Okulary przeciwsłoneczne i kapelusz. Zagłówek do spania w przyczepce, którego nigdy się nie dorobiliśmy  :P Pieluchy w siatkę z tyłu w przyczepce.
To tak na szybko, co mi się nasunęło...

Do stanu optymalnego dojdziecie w miarę nabywania doświadczenia. Nam udało się utrzymać w ryzach pakowanie (nawet na chłodniejsze warunki) w zestaw 2 kpl. sakw tylnych Ortlieba, 2x torba na kierownicę, 1x torba w przyczepce (2 os.). Namiot, karimata x2 i śpiwór x2 przytroczone do bagażników. Czasami zdawało mi się, że nie damy rady, ale zawsze dawaliśmy :) Szczególnie robiąc zakupy jedzeniowe na 3-4 dni...

Udanych wakacji życzę!

Jeżdżę szlakami, gdy mi z nimi po drodze...
Zdjęcia z moich wyjazdów i nie tylko    Trochę słowa pisanego

Offline Kobieta Monday

  • Wiadomości: 95
  • Miasto: Radom
  • Na forum od: 23.02.2012
Odp: Pierwsza wyprawa-porady.
« 30 Cze 2012, 06:44 »
Głosy matczyne mówią: trzy komplety ubranek na każdy dzień


 ;D
spodobało mi się  :D
Ale w pełni się zgadzam!
Choć wychodzę z założenia, że zawsze można coś przeprać i suszyć po drodze - jeszcze jak się z przyczepą jedzie to super, bo jest do czego przywiesić mokre pranie.
Tylko nie ma co po piachach później jechać.

No....i jeszcze kwestia estetyki.
Ja obwieszona jakimś niewielkim praniem bym pojechała, ale rozumiem, że nie każdy chce wyglądać jak mobilna suszarka do bielizny ;)

Offline ciulabula

  • Wiadomości: 181
  • Miasto: Dublin/Gliwice
  • Na forum od: 27.05.2011
Odp: Pierwsza wyprawa-porady.
« 30 Cze 2012, 12:10 »
@TOMZOO
Dzięki za cenne uwagi. Jedziemy do Toskanii,więc będzie ciepło a nawet bardzo ciepło :)
Kocyk już jest na liście :D   termosa raczej nie będziemy brać, mam prymusa,
będziemy gotować wodę na mleczko. Miki pija je rano i wieczorem przed snem,
więc powinno być dobrze.
Własnie min.zastanawiamy się nad 3 karimatą, czy rzeczywiście będzie potrzebna.
Synek śpi w ten sposób, że sam zajmuje dwie  8)
Jeśli chodzi o pieluchy, to Mikołaj już załatwia się do kibelka. I tu właśnie jest
mały dylemat, czy brać ze sobą nocnik? Widziałem na twoich zdjęciach, że Wy
braliście, ale czy rzeczywiście był niezbędny???
Do tego zastanawiam się nad wzięciem netbooka, coby mały obejrzał baję od
czasu do czasu. Moja piękniejsza połówka twierdzi, że nie będzie potrzebny i
pewnie ma rację. Jak to bywa u Was???

@MONDAY
Rzeczywiście, zamierzamy prać rzeczy co jakiś czas,biorę ze sobą kawałek
sznurka i gdy będzie taka możliwość, to wieczorkiem zrobi się pranie i rozwiesi.
Ew.nie mam nic przeciwko suszeniu rzeczy w trakcie jazdy, nie raz się już tak
robiło  ;D

Raz jeszcze dziękuję za pomoc.

Offline Kobieta hindiana

  • Wiadomości: 4023
  • Miasto: Irlandzka wieś, królewskie hrabstwo
  • Na forum od: 04.09.2010
    • 87th Dublin Polish Scout Group, Scouting Ireland
Odp: Pierwsza wyprawa-porady.
« 30 Cze 2012, 16:03 »
Głosy matczyne mówią: trzy komplety ubranek na każdy dzień
Tylko żeby były dobrane kolorystycznie  ;D
Mądrzy ludzie czasem się wygłupiają, głupi zawsze wymądrzają.
www.plscout.com

Offline Mężczyzna Remigiusz

  • Wiadomości: 2112
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 14.06.2007
    • http://www.rowerowarodzinka.pl
Odp: Pierwsza wyprawa-porady.
« 30 Cze 2012, 16:48 »
Do stanu optymalnego dojdziecie w miarę nabywania doświadczenia. Nam udało się utrzymać w ryzach pakowanie (nawet na chłodniejsze warunki) w zestaw 2 kpl. sakw tylnych Ortlieba, 2x torba na kierownicę, 1x torba w przyczepce (2 os.). Namiot, karimata x2 i śpiwór x2 przytroczone do bagażników.
I to jest najlepszy wyznacznik rzeczozabieractwa.

Własnie min.zastanawiamy się nad 3 karimatą, czy rzeczywiście będzie potrzebna.
Synek śpi w ten sposób, że sam zajmuje dwie  8)
Lepiej zmienić zwyczaje syna, bo w przeciwnym wypadku dość szybko będzie potrzebny drugi namiot. Od siebie dodam, że do piątego roku życia można się obejść bez trzeciego śpiwora, zwłaszcza jak się jeździ do ciepłych krajów.

Nie można za to zapomnieć o jakichś kolorowankach. Nocnik przydaje się na dłuższe posiedzenia. Uważam, że jest bardzo potrzebny. Do kąpieli przydawała się miska, choć tu już nie jestem taki do końca pewien. Tomzoo nie zabierał chyba.

Offline Kobieta wilhelminaslimak

  • Wiadomości: 365
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 25.03.2011
    • foty na flickr.com
Odp: Pierwsza wyprawa-porady.
« 30 Cze 2012, 20:21 »
Głosy matczyne mówią: trzy komplety ubranek na każdy dzień
głosy ojcowskie odpowiadają: zgadza się, trzy komplety na dzień, na każdy dzień te same trzy

Ja jako matka nie podzielam tego poglądu. Wprawdzie na rowerach jeszcze nie byliśmy, ale na wyjazdy różnorakie biorę 1 zmianę na dzień dla młodszego (10 miesięcy) i 1 zmianę na 2-3 dni dla starszego (2 lata). Generalnie biorę to na tydzień, a po tygodniu piorę.

Jak chodzi o nocnik, to mnie dziś zaskoczył mój właśnie odpieluchowywany 2-latek. Byliśmy w górach i oczywiście o nocniku nawet nie pomyśleliśmy, a on chciał kupę. Wziął kucnął i... zrobił! Jaka przygoda!!! :-). Może Miki też uzna, że kupa w krzaki to super pomysł.

A że tak zapytam: na jakich karimatach śpicie? Takich zwykłych, czy matach samopompujących? I ile bierzecie tych karimat, na 2 osoby dorosłe i dziecko: 2 czy 3? I jeśli nie bierzecie śpiwora dla dziecka, to pod czym ono śpi? Ma swój koc/śpiworek z wózka, czy spinacie swoje śpiwory?

Offline Mężczyzna tomzoo

  • Wiadomości: 1746
  • Miasto: Poznań / Niepruszewo
  • Na forum od: 19.08.2009
    • Moje zdjęcia
Odp: Pierwsza wyprawa-porady.
« 30 Cze 2012, 20:35 »
Właśnie, Remigiusz dobrze mówi - KOLOROWANKI I NAKLEJANKI! To jest coś, co czasami ratuje morale młodzieży.
Co do nocnika, to wzięliśmy go na jeden wyjazd - więcej się o tylne koła przyczepki poprzycierał i błotem popryskał, niż domyślnymi substancjami  ;D - więc ja nie uważam nocnika za rzecz niezbędną. Ale tutaj już każdy powinien swoje preferencje empirycznie ustalić.
Odnośnie trzymania higieny my jesteśmy bardziej prysznicowi niż miskowi - ale to wg preferencji jw.
Trzecia karimata - nie jest niezbędna. Wystarczają 2 + koc na nie (szerszy niż karimaty). Polepsza to więzy rodzinne, szczególnie jak młodzież kopie przez sen ;) Natomiast śpiwory zaczęliśmy brać 3 - w dwóch nie dało rady ze względu na powyższe kopanie. Przy dwóch spinaliśmy je górą i spaliśmy jak pod kołdrą.
Karimat używamy zwykłych, podobnie jak Remigiusz.
ciulabula - jak jedziecie w ciepłe rejony, to pakowanie nie powinno nastręczyć żadnych trudności. Co innego gdy rozpiętość temperatur sięga zera i niżej na dole zakresu.

Jeżdżę szlakami, gdy mi z nimi po drodze...
Zdjęcia z moich wyjazdów i nie tylko    Trochę słowa pisanego

Offline Mężczyzna Remigiusz

  • Wiadomości: 2112
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 14.06.2007
    • http://www.rowerowarodzinka.pl
Odp: Pierwsza wyprawa-porady.
« 1 Lip 2012, 01:44 »
A że tak zapytam: na jakich karimatach śpicie? Takich zwykłych, czy matach samopompujących? I ile bierzecie tych karimat, na 2 osoby dorosłe i dziecko: 2 czy 3? I jeśli nie bierzecie śpiwora dla dziecka, to pod czym ono śpi? Ma swój koc/śpiworek z wózka, czy spinacie swoje śpiwory?
Śpimy na zwykłych karimatach. Śpiwory łączymy razem lub tylko przykrywmy się nimi, a dawniej to nawet córka spała z mamą w jednym.
A żeby nieco podbić stawkę, to do Armenii zabraliśmy jeden śpiwór na trzy osoby (już się kiedyś chwaliłem, ale po prostu jeszcze raz muszę ;)

Offline Kobieta Monday

  • Wiadomości: 95
  • Miasto: Radom
  • Na forum od: 23.02.2012
Odp: Pierwsza wyprawa-porady.
« 1 Lip 2012, 06:32 »
NO to jeszcze ja zapytam doświadczonych
Jak to robicie, że dzieci w ogóle z wami śpią? Nie budzicie ich kładąc się, przekręcając, wchodząc (otwierając suwaki) itp?

Ja niestety mam problem ze spaniem dziecka. Od chwili narodzin zamiast spać wolał płakać i tak mu zostało. Wszystko związane z jego spaniem to naprawdę wielki wyczyn. Przeważnie usypia sam w łóżeczku, ale absolutnie nie może nikogo przy nim być. No - to taki mój mały problem, który powstrzymuje mnie do nocowania pod namiotem :(

Offline Mężczyzna arkadoo

  • Wiadomości: 2767
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 22.11.2006
    • http://www.rower.fan.pl
Odp: Pierwsza wyprawa-porady.
« 1 Lip 2012, 07:55 »
Spróbuj testowo pod namiotem, jest spora szansa, że mu się spodoba. Mała ilość miejsca w namiocie powinna zwiększyć poczucie bezpieczeństwa u dziecka, przy okazji to dodatkowa przygoda. Po całym dniu atrakcji pewnie i tak szybko padnie. Córka w łóżku kręci się przeokropnie, a w namiocie nie. Oczywiście śpiwór w ulubionym kolorze i maskotka pomagają.
Watch out where the huskies go,
And don't you eat that yellow snow

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum