Autor Wątek: Aparat  (Przeczytany 831 razy)

Offline Mężczyzna krajek

  • Wiadomości: 165
  • Miasto: Kiekrz/ Poznań
  • Na forum od: 31.07.2012
    • O moich wyprawach rowerowych
Aparat
« 16 Wrz 2012, 13:28 »
Czesc,
Zastanawiam się nad wyborem aparatu. Szukam lustrzanki ktorej nie bede musial zmieniac przez pare ładnych lat. Zastosowanie rózne imprezy rodzinne, wyprawy rowerowe, ciezkie warunki off road.
Myslalem na poczatku o Nikonie d90 lub 5100 ,canonie 600d a teraz doszedl do tego Pentax K5.
Pentax jest bardzo dobrze uszczelniony co jest ważne dla mnie. Do tego wszelkie testy potwierdzają również jego możliwośći. Jak wygląda odporność na wilgoć,deszcz np w d90 ? Jak macie inne propozycje to z chęcią wysłucham :)
Na początek obiektyw 18-55 wystarczy ? Z lustrzankami nie miałem nigdy do czynienia.
Dodam jeszcze że kluczowym elementem jest dla mnie robienie zdjęć, filmowanie nie jest kluczowe przy wybieraniu aparatu
Pozdrawiam

Offline Mężczyzna emes

  • i tak nie dojedzie
  • Wiadomości: 4568
  • Miasto:
  • Na forum od: 09.06.2010
    • http://north-south.info
Odp: Aparat
« 16 Wrz 2012, 14:23 »
Mam Pentaksa K-7 i bardzo go polubiłem. Zresztą od dawna używam tego systemu.
Korpus jest uszczelniony, ale z obiektywami nie jest już tak wesoło. Dwa podstawowe zoomy Pentaksa też mają uszczelnienia i o ile ten 18-55 jest przyzwoitym szkłem, to tele już był bardzo mydlany (Przynajmniej w poprzedniej wersji. Miałem jeszcze tą bez uszczelnień.)

Nie wiem czy poza tymi dwoma modelami Pentax produkuje coś uszczelnionego. Inni producenci tego nie robią.

Jak na razie wożę ze sobą zestaw Tamron 17-50/2,8 oraz Pentax SMC-A 70-210/4. I tu się ujawnia mocna strona systemu Pentax, czyli kompatybilność ze starymi, manualnymi obiektywami. Swojego tele kupiłem na allegro za jakieś 200zł, a w domu mam też na specjalne okazje SMC-A 50/1,4. Takie szkła z autofocusem to byłoby bankructwo.

Offline Kobieta magda

  • Wiadomości: 3334
  • Miasto: Tröjmiasto
  • Na forum od: 19.12.2011
    • Przejażdżkowe zapiski
Odp: Aparat
« 16 Wrz 2012, 14:29 »
Wprawdzie wypadłam z obiegu i nie znam nowszych modeli, ale zawsze uważałam, że tylko nikon lub canon.
Puszka nie jest aż tak istotna, najważniejsze są szkła. Jak nie wiesz, co kupić - kup jakiś w miarę uniwersalny obiektyw na początek. Ja np wiedziałam, że potrzebuję szkło do fotografii sportowej, więc wybrałam 70-200 ze światłem 2,8 (światło przydatne w ciemniejszych pomieszczeniach). Później dokupiłam coś krótszego (nigdy nie pamiętam jaki mam zakres, ale chyba 28-105 2,8-4) - do fotografowania koncertów, a teraz jeździ ze mną to szkło i w zasadzie wystarcza.
Pamiętaj tylko, że lustrzanka plus obiektywy swoje ważą. Nie wszystko da się do torby na kierownicę włożyć. No i przemyśl czy potrzebujesz lepszą puszkę i będziesz obiektywy w przyszłości dokupować. Kręcenie filmów akurat ja bym wzięła - bardzo porządne filmy można nakręcić. Z canona eos D5 mark 2 widziałam pełnometrażowy obraz notabene i nie odbiegał jakością od filmów kręconych normalnymi kamerami ;)


Offline Bartek_hc

  • Wiadomości: 46
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 12.06.2011
Odp: Aparat
« 17 Wrz 2012, 10:48 »
Ostatnio miałem do czynienia z canonem 550d. Nie wiem jak jest z konkurencją, ale zdjęcia (i filmy) jakie robi ten model są rewelacyjne.
JUŻ PO SCHODACH PŁYNIE SOBIE
CIEPŁA LUDZKA KREW
KARZEŁ CIĄGNIE ZWŁOKI KOBIET
LUBI DAMSKĄ PŁEĆ
MATKO MOJA SPÓJRZ PRZEZ OKNO
WSZĘDZIE ŚMIERĆ I KREW
IDZIE WOJNA IDZIE WOJNA
IDZIE KRWAWA RZEŹ

Offline świstasiek

  • Wiadomości: 105
  • Miasto: Warszawa-Gocław
  • Na forum od: 30.07.2009
Odp: Aparat
« 17 Wrz 2012, 11:20 »
Canon 550D może niewygodnie leżeć w ręce ze względu na male gabaryty. Szczególnie to odczuwa się jak podepnie się ciężki obiektyw. Koniecznie trzeba wziąc go do ręki przed zakupem i sprawdzić jak lezy.

Offline świstasiek

  • Wiadomości: 105
  • Miasto: Warszawa-Gocław
  • Na forum od: 30.07.2009
Odp: Aparat
« 17 Wrz 2012, 12:04 »
Tak jak Magda napisała szkła są najważniejsze. Korpusy znacznie częściej się wymienia niż dobrą optykę. Kupując lustrzankę trzeba mieć świadomość, że wchodzi się w konkrentny system, z całymi jego zaletami i wadami. Przez system rozumiem tu zarówno obiektywy, lampy błyskowe, akcesoria, itp. jak i również korpusy. Przesiadka na inny system np. z Canona na Nikona, jest dosyć kosztowna, bo pomiędzy systemami wlaściwie nic nie pasuje. Dlatego przed ostateczną decyzją należy przeanalizować co dają poszczególne systemy.

Kolejną istotną rzeczą jest podział matryc ze względu na ich rozmiar, na pełną klatkę (np. Canon 5D) i mniejsze formaty, z najpopularniejszym APS-C (np. Nikon D90). Jeśli w przyszłości będziesz chciał przesiąść się na pełną klatkę, to będzie musiał uzywać odpowiednich obiektywów, bo niektóre są zaprojektowane specjalnie pod mniejsze matryce i są niekompatybilne z pełną klatką. Dlatego warto od razu kupować szkła pasujące pod pełną klatkę, szczególnie jeśli mówimy o dobrych szkłach. Takie szkła mają jeszcze tą zaletę że pasują do puszek analogowych, to w przypadku gdybyś chciał pobawić się błonami fotograficznymi.

Osobiście nie wchodziłbym w Pentaxa ze względu na brak pełnoklatkowego korpusu. Nie wiadomo też czy kiedykolwiek takowy wypuszczą. Rynek jest jednak zdominowany przez Canona, Nikona i Sony (chyba najmłodszego gracza na rynku lustrzanek).

chciałbys szczelny korpus, ale musisz mieć świadomość że nie wszystkie obiektywy na rynku są szczelne, na pewno te tańsze nie są. W Nikonie za pancerne zawsze uchodziły korpusy D200/D300/D300s. W Canonie podbno niezły jest 7D, niższy 60D też daje radę. Ja mam 50D i na szczelność nie narzekam. Nie znam oferty Sony.

I ostatnia rzecz, stabilizacja obrazu, co ma znaczenie przy długich czasach naświetlania. Canon i Nikon stosują rozwiązania w obiektywach, Pentax i chyba Sony w korpusie. Podobno stabilizacja w obiektywach jest lepsza niż w korpusie, ale trzeba kupować odpowiednie szkła, a stabilizacja w korpusie powinna działać z każdym szkłem.

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum